• Thanos Stathopoulos

Barcelona Open: Τσιτσιπάς - Ντε Μινάρ (Ανάλυση)

O Στέφανος Τσιτσιπάς σφράγισε την πρόκριση στα προημιτελικά, για έβδομο σερί τουρνουά φέτος, επικρατώντας του Αυστραλού (Νο. 25) Άλεξ Ντε Μινάρ με 7-5, 6-3 σε 84 λεπτά.

Ο Νο. 5 του κόσμου συνεχίζει να παίζει με κεκτημένη ταχύτητα από το Μόντε Κάρλο, φτάνοντας τις επτά σερί νίκες (13-0 σετ), αλλά και στα προημιτελικά στην 7η σερί διοργάνωση τη φετινή σεζόν.

Ο Τσιτσιπάς έχει βρει ρυθμό στο χώμα και δείχνει "εθισμένος" στις νίκες, κάτι που μπορεί να τον χαρακτηρίσει ως τον πιο φορμαρισμένο παίκτη στο τουρ αυτήν τη στιγμή.

Το παιχνίδι με τον Ντε Μινάρ, μπορεί να μην ήταν από τα καλύτερα στην καριέρα του, ωστόσο έχει πλέον μάθει να κερδίζει ακόμα κι έτσι. Έχει μάθει να "χτυπάει" τον αντίπαλό του στα πιο κρίσιμα σημεία παίρνοντας αυτό που θέλει.

Αυτό ουσιαστικά έκανε τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο σετ απέναντι στον Αυστραλό, ο οποίος όσο το σερβίς του ήταν σε ψηλά επίπεδα μπορούσε να κοιτάξει στα μάτια τον Τσιτσιπά και απλά να του δυσκολέψει τις επιστροφές. Όταν αυτό σταμάτησε τότε άρχισε ουσιαστικά και η αντίστροφη μέτρηση για τον Νο. 25 του κόσμου.

Ο Τσιτσιπάς σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στον Χαούμε Μουνάρ είχε καλύτερα ποσοστά στα περασμένα πρώτα σερβίς (70%-59%), από και πέρα όμως τα νούμερά του ήταν πιο χαμηλά σχεδόν σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες.

Κυνικός στο πρώτο σετ, ουσιαστικός στο δεύτερο

Σε αντίθεση με το πρώτο του παιχνίδι στην Βαρκελώνη, ο Νο. 5 του κόσμου φάνηκε να λειτουργεί καλύτερα πάνω στο κορτ στο δεύτερο σετ. Στο πρώτο αναλώθηκε στο να προσπαθεί να βρει λύσεις στο σερβίς του Ντε Μινάρ, ο οποίος έχασε τον πρώτο του πόντο, στο πρώτο σερβίς, στο 12ο γκέιμ!

Μέχρι εκείνο το σημείο ο Αυστραλός είχε ταλαιπωρήσει αρκετά τις επιστροφές του Τσιτσιπά, οι οποίες είχαν υποχωρήσει στο 13% (3/23). Ο 22χρονος αφού πρώτα κατάφερε να πάρει ένα δύσκολο σέρβις γκέιμ, το οποίο ο Ντε Μινάρ έφερε στο 40/40, στη συνέχεια πήρε τέσσερις πόντους στο σερβίς του Νο. 25 του κόσμου, όταν σε όλο το πρώτο σετ είχε πάρει μόλις τρεις.

Οι... βάσεις για το μπρέικ είχαν μπει από το αβίαστο λάθος του Ντε Μινάρ (15/40), με τον Τσιτσιπά να κλείνει το σετ με έναν winner φόρχαντ παίρνοντας το προβάδισμα στα σετ μετά από 44 λεπτά.

Ένα "αγκάθι" για τον κάτοχο του τίτλου στο Μόντε Κάρλο, ήταν οι μάχες στο φιλέ. Μια ασυνήθιστη συνθήκη για τον ίδιο ο οποίος έκλεισε το πρώτο σετ με 2/6, την ίδια ώρα που ο Ντε Μινάρ είχε κερδίσει όλους τους πόντους που διεκδίκησε (4/4).

Μια κατάσταση η οποία άλλαξε άρδην στο δεύτερο σετ με το 2/6 να γίνεται 8/11 και συνολικά 10/17. Αυτό ήταν κι ένα σημαντικό στοιχείο που έφερε τον Τσιτσιπά πιο κοντά στη νίκη.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τον Ντε Μινάρ να πιέζει το σερβίς του Τσιτσιπά φτάνοντας στο μπρέικ μετά από τρεις ευκαιρίες με τον Αυστραλό να προλαβαίνει ένα άσχημα εκτελεσμένο ντροπ-σοτ του Τσιτσιπά.

Το χολντ, λίγο αργότερα του Ντε Μινάρ θα δώσει στον Αυστραλό προβάδισμα, για πρώτη φορά στο παιχνίδι, με δύο σετ όμως από εκεί και πέρα το μομέντουμ πέρασε στα χέρια του Τσιτσιπά, ο οποίος βελτίωσε την ποιότητα των χτυπημάτων του, άρχισε να πιέζει ακόμα περισσότερο το σερβίς του Ντε Μινάρ, κατακτώντας τα έξι από τα τελευταία επτά γκέιμ του αγώνα.

Αρχικά αυτό που έκανε ήταν να πάρει πίσω το χαμένο του σερβίς, κάτι που έκανε πολύ άμεσα μετά το χαμένο inside out φόρχαντ του Ντε Μινάρ, φροντίζοντας πάντα να είναι συνεπής από τη θέση του σερβίς.

Ουσιαστικά ο Ντε Μιναρ στο δεύτερο σετ, τουλάχιστον στην αρχή του, έπαιζε με το δεύτερο σερβίς με τα ποσοστά στα περασμένα πρώτα να φτάνουν το 40%, ενώ άρχιζε να κάνει πιο εύκολα το λάθος ακόμα και πάνω στο φιλέ.

Τα σχεδόν τέλεια ντροπ-σοτ γινόντουσαν, από ένα σημείο και μετά, ανάγκη για να πάρει ανάσες, ενώ αντίθετα ο Τσιτσιπάς βλέποντας ότι η "φαρέτρα" του αντίπαλου του αδειάζει πίεζε όλο και πιο πολύ.

Το τρίτο και τελευταίο μπρέικ σημειώθηκε στο 8ο γκέιμ με τον Τσιτσιπά να φτάνει σε μπρέικ-πόιντ χάρη σε ένα εξαιρετικό σμας, ενώ στη συνέχεια πρόλαβε και πάλι το ντρο-σοτ του Ντε Μινάρ και μένα ακόμη σμας έκανε το 5-3.

Τα ανοιχτά σερβίς του Τσιτσιπά λειτουργούσαν εξαιρετικά (με εξαίρεση το πρώτο σέρβις γκέιμ στο δεύτερο σερβίς) σε όλο το δεύτερο σετ. Οι επιστροφές του Ντε Μινάρ είχαν γίνει πλέον κοντές και οι προσεγγίσεις του Έλληνα τενίστα στο φιλέ όλο και πιο συχνές.

Κάπως έτσι έφτασε στο 40/0 στο τελευταίο γκέιμ του αγώνα έχοντας μπροστά του τρεις ευκαιρίες για να κλείσει το παιχνίδι και να φτάσει σε μια ακόμα νίκη. Δύο αβίαστα λάθη έβαλαν ουσιαστικά τον Ντε Μινάρ μέσα στο γκέιμ, ενώ μια απίστευτη λόμπα του Αυστραλού, στον πόντο της αναμέτρησης, μετά από άμυνα σε δύο σμας του Τσιτσιπά, τον έφερε στο 40/40.

Αυτός ήταν και ο τελευταίος κερδισμένος πόντος του Νο. 25 του κόσμου στο τουρνουά, με τον Τσιτσιπά να παίρνει τους επόμενους δύο φτάνοντας στην έβδομη σερί νίκη αλλά και στην πρόκριση ενός ακόμη προημιτελικού για φέτος.

Στους "8" θα αντιμετωπίσει τον Καναδό (Νο. 20) Φελίξ Οζέρ Αλιασίμ, ο οποίος λίγο νωρίτερα επικράτησε του συμπατριώτη του Ντένις Σαποβάλοφ με 6-2, 6-3 στη δεύτερη νίκη του νεαρού έχοντας ως προπονητή τον Τονί Ναδάλ.