• Thanos Stathopoulos

ATP/WTA | Rome Masters: Το πρόγραμμα της Δευτέρας (10/5)

Πρεμιέρα για την Μαρία Σάκκαρη, η οποία επιστρέφει στην Ρώμη μετά από την εκπληκτική της πορεία του 2019. Μαθαίνει αντίπαλο ο Στέφανος Τσιτσιπάς.

Με ελληνικό ενδιαφέρον το πρόγραμμα της 3ης ημέρας στο Φόρο Ιτάλικο, καθώς η Μαρία Σάκκαρη θα κάνει πρεμιέρα στην επιστροφή της στο τουρνουά της Ρώμης μετά από την περσινή της απουσία, αλλά και την εκπληκτική της πορεία το 2019 όπου αν και προερχόμενη από τα προκριματικά είχε φτάσει μέχρι τα ημιτελικά της διοργάνωσης.


Η Ελληνίδα τενίστρια θα αντιμετωπίσει στον πρώτο γύρο την προερχόμενη από τα προκριματικά Σλοβένα (Νο. 74) Πολόνα Χέρτσογκ (όχι πριν τις 16:30) στη δεύτερη μεταξύ τους αναμέτρηση μετά από εκείνη στα ημιτελικά του τουρνουά της Κωνσταντινούπολης το 2018 με την Σλοβένα να επικρατεί με 6-4, 6-2.


Η 25χρονη, η οποία έφτασε μέχρι τον 3ο γύρο του όπεν της Μαδρίτης χάνοντας από την Τσέχα Καρολίνα Μούκοβα στα τρία σετ, έχει τον πρώτο λόγο απέναντι στην Χέρτσογκ που με τη σειρά της μπορεί να πέρασε από τα προκριματικά στο κυρίως ταμπλό, ωστόσο με πέντε νίκες σε 12 παιχνίδια, μέχρι τώρα στη σεζόν θα είναι δύσκολο να ακολουθήσει το ρυθμό της Σάκκαρη ειδικά αν η Νο. 19 του κόσμου παρουσιαστεί όπως πρέπει και χωρίς ενοχλήσεις στο πόδι.


Στο κεντρικό κορτ θα αγωνιστεί η Τσέχα Πέτρα Κβίτοβα (Νο. 10), η οποία δεν έχει και τόσο ευχάριστες αναμνήσεις από το τουρνουά της Ρώμης, καθώς πέρσι δεν αγωνίστηκε, το 2019 εγκατέλειψε στον τρίτο γύρο στον αγώνα με την Μαρία Σάκκαρη, λόγω τραυματισμού, το 2018 είχε αποσυρθεί την τελευταία στιγμή λόγω τραυματισμού, ενώ το 2016 γνώρισε πρόωρο αποκλεισμό στον δεύτερο γύρο.


Τελευταία αξιόλογη πορεία της ήταν το 2015 όπου έφτασε μέχρι τα προημιτελικά της διοργάνωσης. Η 31χρονη Τσέχα θα αντιμετωπίσει την Πολωνή Μάγδα Λινέτ (Νο. 46), η οποία μετράει δύο ήττες σε ισάριθμες αναμετρήσεις κόντρα στην Κβιτοβα.


Το δεύτερο παιχνίδι στο κεντρικό κορτ από πλευρά γυναικών είναι αυτό της Ιταλίδας Καμίλα Τζιόρτζι (Νο. 83) που πήρε την κάρτα ελευθέρας από τους Ιταλούς διοργανωτές, απέναντι στην Ισπανίδα Σάρα Σορίμπες Τόρμο (Νο. 51), με φετινό ρεκόρ 15-7, έχοντας φτάσει μέχρι τα προημιτελικά στο 1000άρι στο Μαϊάμι.


Η 24χρονη τα πήγε εξαιρετικά στα δύο 250άρια (σκληρή επιφάνεια) του Μεξικού σε Γουαδαλαχάρα και Μόντερεϊ φτάνοντας στον τίτλο στην πρώτη περίπτωση και μέχρι τα ημιτελικά στην δεύτερη. Στο χώμα όμως, αν και Ισπανίδα, χάνει αρκετά από την δύναμη της.


Ένα από τα πολύ σημαντικά παιχνίδια της ημέρας στις γυναίκες θα διεξαχθεί στην Γκραν Σταντ Αρίνα μεταξύ της Αμερικανίδας Άλισον Ρίσκε (Νο. 27) με την κάτοχο του περσινού γαλλικού όπεν, την Πολωνή Ίγκα Σφιόντεκ (Νο. 15), η οποία πέρσι είχε γνωρίσει πρόωρο αποκλεισμό από τον πρώτο κιόλας γύρο.


Στις 11:00 αναμένεται να ξεκινήσει και η αναμέτρηση της Καζάκας Γιούλια Πουντίτσεβα (Νο. 34), απέναντι στην 17χρονη Αμερικανίδα Κόρι Γκοφ (Νο. 35) με τη νικήτρια να αντιμετωπίζει την αντίστοιχη νικήτρια από το ζευγάρι Σάκκαρη - Χέρτσογκ.


Πολύ σημαντικό αναμένεται να είναι και το παιχνίδι της Ρωσίδας, Ντάρια Κασάτκινα (Νο. 37) με την Τζέσικα Πεγκούλα (Νο. 31), αλλά κι εκείνο μεταξύ της Αμερικανίδας Κριστίνα ΜακΧέιλ (Νο. 94) κόντρα στην 36χρονη Ρωσίδα, Βέρα Ζβονάρεβα (Νο. 40).


Μαθαίνει αντίπαλο ο Τσιτσιπάς


Το βράδυ της Δευτέρας (10/5) θα μάθει ο Στέφανος Τσιτσιπάς τον αντίπαλο που θα έχει στον δεύτερο γύρο της διοργάνωσης, με τους Μάριν Τσίλιτς (Νο. 43) και Αλεξάντερ Μπούμπλικ (Νο. 40) θα αναμετρηθούν για τον πρώτο γύρο, με το νικητή να κοντράρεται με τον Στέφανο Τσιτσιπά.


Ουσιαστικά πρόκειται για μια επανάληψη του περσινού τουρνουά με τους δύο παίκτες να αγωνίζονται και πάλι στον πρώτο γύρο και τον Τσίλιτς να επικρατεί με 6-7(4), 6-2, 6-4.


Το πρόγραμμα στο κεντρικό κορτ (11:00) στο κεντρικό κορτ θα ανοίξουν οι Ντάνιελ Έβανς (Νο. 26) και Τέιλορ Φρίτζ (Νο. 31) με τον Αμερικανό να είναι ο νικητής στην μοναδική τους αναμέτρηση το 2015 στις ΗΠΑ, με τον Φρίτς να επικρατεί στα τρία σετ.


Πρεμιέρα στο κεντρικό κορτ θα κάνει και ο νέος... ήρωας των Ιταλών στο τένις, ο Γιανίκ Σίνερ (Νο. 18), ο οποίος θα παίξει απέναντι στον 22χρονο Γάλλο (Νο. 32), Ούγκο Αμπέρ, που έχει κατακτήσει το μοναδικό μεταξύ τους παιχνίδι στα τελικά του Μιλάνου στη φάση των ομίλων.


Από εκεί και πέρα ξεχωρίζει η αναμέτρηση του Κέι Νισικόρι (Νο. 45), με τον ημιφιναλίστ του 2016 να παίζει κόντρα στον Ιταλό Φάμπιο Φονίνι (Νο. 28) που πέρσι είχε αποκλειστεί στον πρώτο του αγώνα (δεύτερο γύρο), με τον Ιάπωνα να είναι στο 2-1 στα μεταξύ τους παιχνίδια, αλλά να έχει κερδίσει και τη μοναδική του χωμάτινη αναμέτρηση στο όπεν της Μαδρίτης.


Σπουδαίο αναμένεται και το παιχνίδι του Πολωνού Χουμπέρ Χουρκάτς (Νο. 19) με τον Ιταλό Λορέντσο Μουσέτι (Νο. 82), ο οποίος έχει ξεκινήσει πολύ καλά τη φετινή σεζόν.


Πρεμιέρα θα κάνει και ο Ρώσος Ασλάν Καράτσεφ (Νο. 27), που θα αντιμετωπίσει τον Σέρβο Μιομίρ Κετσμάνοβιτς (Νο. 46) στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση.


Πρόγραμμα - Πρώτος Γύρος


Δευτέρα 10 Μαΐου

Κεντρικό Κορτ

  • Ντάνιελ Έβανς (Μ. Βρετανία) - Τέιλορ Φριτς (ΗΠΑ) - 11:00

  • Μάγδα Λινέτ (Πολωνία) - (11) Πέτρα Κβίτοβα (Τσεχία)

  • Ούγκο Αμπέρ (Γαλλία) - Γιανίκ Σίνερ (Ιταλία)

  • Σάρα Σορίμπες Τόρμο (Ισπανία) - (W) Καμίλα Τζιόρτζι (Ιταλία)

Γκραν Σταντ Αρίνα

  • (W) Στέφανο Τραβάγια (Ιταλία) - Μπενουά Περ (Γαλλία) - 11:00

  • Κέι Νισικόρι (Ιαπωνία) - Φάμπιο Φονίνι (Ιταλία)

  • Αλίσον Ρίσκε (ΗΠΑ) - (15) Ίγκα Σφιόντεκ (Πολωνία)

  • (17) Μαρία Σάκκαρη (Ελλάδα) - (Q) Πολόνα Χέρτσογκ (Σλοβενία)

  • (15) Χούμπερτ Χουρκάτς (Πολωνία) - (W) Λορέντσο Μουζέτι (Ιταλία)

Πιετραντζέλι

  • Γιούλια Πουτίντσεβα (Καζακστάν) - Κόρι Γκοφ (ΗΠΑ) - 11:00

  • (13) Τζένιφερ Μπρέιντι (ΗΠΑ) - Σουάι Ζανγκ (Κίνα)

  • Λόιντ Χάρις (Ν. Αφρική) - Κριστιάν Γκαρίν (Χιλή)

  • (W) Τζιαλούνκα Μάγκερ (Ιταλία) - Άλεξ ντε Μινάρ (Αυστραλία)

  • Μάριν Τσίλιτς (Κροατία) - Αλεξάντερ Μπούμπλικ (Καζακστάν)

Κορτ 1

  • Πέτρα Μάρτιτς (Κροατία) - Σέλμπι Ρότζερς (ΗΠΑ) - 11:00

  • Κιανγκ Γουάνγκ (Κίνα) - Αμάντα Ανισίμοβα (ΗΠΑ)

  • Ντάρια Κασάτκινα (Ρωσία) - Τζέσικα Πεγκούλα (ΗΠΑ)

  • (Q) Κριστίνα Μακ Χέιλ (ΗΠΑ) - (Q) Βέρα Ζβονάρεβα (Ρωσία)

Κορτ 2

  • Γκουίντο Πέγια (Αργεντινή) - Μάρτον Φούτσοβιτς (Ουγγαρία) - 11:00

  • Μίομιρ Κετσμάνοβιτς (Σερβία) - Ασλάν Καράτσεφ (Ρωσία)

  • Κάρεν Χατσάνοφ (Ρωσία) - (Q) Φεντερίκο Ντελμπόνις (Αργεντινή)

  • (Q) Ούγκο Ντελιέν (Βολιβία) - Αντριάν Μαναρινό (Γαλλία)

  • (L) Αλιάζ Μπεντένε (Σλοβενία) - Γιαν Λέναρντ Στρουφ (Γερμανία)

Κορτ 3

  • Αναστασίγια Σεβάστοβα (Λετονία) - Τζιλ Τάιχμαν (Ελβετία) - 11:00

  • (Q) Μάρτα Κόστιουκ (Ουκρανία) - Εκατερίνα Αλεξάντροβα (Ρωσία)

  • Κίτσενοκ (Ουκρανία)/Οσταπένκο (Λετονία) - Μοντικόνε/Τουράτι (Ιταλία)

  • Ξιου/Ζανγκ (Κίνα) - Περέζ (Αυστραλία)/Ζενγκ (Κίνα)

Κορτ 4

  • Πιρς/Βένους (Αυστραλία) - Κράιτσεκ (ΗΠΑ)/Μάραχ (Αυστρία) - 11:00

  • (6) Μάρεϊ (Μ. Βρετανία)/Σοάρες (Βραζιλία) - Ντεμολινέρ (Βραζιλία)/Μεντβέντεφ (Ρωσία)

  • Μποπανά (Ινδία)/Σαποβάλοφ (Καναδάς)/Ντάνιελ (Αυστραλία)/Όσβαλντ (Αυστρία)

Κορτ 6


  • (5) Γκουράτσι (Χιλή)/Κράβτσικ (ΗΠΑ) - Μλαντένοβιτς (Γαλλία)/Βοντρούσοβα (Τσεχία) - 11:00

  • Νινομίγια (Ιαπωνία)/Σβέντοβα (Καζακστάν) - Ραντέτσκα (Τσεχία)/Σίγκεμούντ (Γερμανία)

  • Μπρανκάτσιο/Μπρονζέτι (Ιταλία) - Γκοφ (ΗΠΑ)/Κουντερμέτοβα (Ρωσία)

  • Γιούρακ (Κροατία)/Κλέπατς (Σλοβενία) - Κίτσενοκ (Ουκρανία)/Ολάρου (Ρουμανία)