• Thanos Stathopoulos

ATP/WTA | Rome Masters: Το πρόγραμμα της Κυριακής (9/5)

Η 2η ημέρα της διοργάνωσης περιλαμβάνει αναμετρήσεις από την προκριματική φάση σε άνδρες και γυναίκες, αλλά και τα πρώτα παιχνίδια από το κυρίως ταμπλό των ανδρών. Μαθαίνει αντίπαλο η Μαρία Σάκκαρη.

Η 2η ημέρα του τουρνουά της Ρώμης (8-17/5) με το οποίο ολοκληρώνεται η τριλογία των 1000αριών στη χωμάτινη περίοδο, περιλαμβάνει την πρεμιέρα στο κυρίως ταμπλό των ανδρών με τέσσερις αναμετρήσεις.


Το πρώτο παιχνίδι που θα διεξαχθεί στο κεντρικό κορτ (12:00) είναι ίσως και το πιο σημαντικό από τα τέσσερα, με τον Σέρβο Φιλίπ Κραΐνοβιτς (Νο. 36) να αντιμετωπίζει τον Φέλιξ Οζέρ-Αλιασίμ (Νο. 20) σε μια επανάληψη της περσινής τους αναμέτρησης στον ίδιο γύρο, με τον πρώτο να επικρατεί στα δύο σετ.


Για τον Καναδό αυτή θα είναι η τρίτη προσπάθεια για την πρώτη νίκη στο Foro Italico, καθώς στις προηγούμενες δύο εμφανίσεις του ηττήθηκε από τους Κραϊνοβιτς (2020) και Τσόριτς (2019).


Ο Κραϊνοβιτς από την πλευρά του την περσινή σεζόν, στην οποία πραγματοποίησε το ντεμπούτο του στο τουρνουά, έφτασε μέχρι τον 3ο γύρο όπου αποκλείστηκε από τον συμπατριώτη του και μετέπειτα κάτοχο του τίτλου, Νόβακ Τζόκοβιτς.


Ο Σέρβος προέρχεται από δύο προημιτελικούς στα τουρνουά του Βελιγραδίου και του Μονάχου, ενώ πριν από αυτά είχε φτάσει στον 3ο γύρο του τουρνουά στο Μόντε Κάρλο. Την περασμένη εβδομάδα, στην Μαδρίτη υπέστη... σοκαριστική ήττα, στον πρώτο γύρο, από τον "τυχερό χαμένο" Ιάπωνα Γιοσιχίτο Νισιόκα με 6-2, 6-4.


Τον πρόωρο αποκλεισμό γνώρισε και ο Οζέρ-Αλιασίμ, ο οποίος ηττήθηκε στον πρώτο γύρο της διοργάνωσης, από τον μετέπειτα ημιφιναλίστ, Κάσπερ Ρούουντ με 6-1, 6-4. Ο Καναδός έμεινε χωρίς νίκη και στο τουρνουά του Μόντε Κάρλο χάνοντας από τον Χιλιανό Κριστιάν Γκαρίν, ενώ στην Βαρκελώνη ηττήθηκε στα προημιτελικά από τον Στέφανο Τσιτσιπά.

Στη συνέχεια, στο κεντρικό κορτ θα μπουν οι Πάμπλο Καρένιο Μπούστα (Νο. 12) και Λάσλο Τζέρε (Νο. 50) στην πρώτη μεταξύ τους συνάντηση.


Ο Ισπανός προέρχεται από τον πρόωρο αποκλεισμό στην Μαδρίτη, στον πρώτο γύρο από τον Αργεντινό και προερχόμενο από τα προκριματικά Φεντερίκο Ντελμπόνις, ωστόσο έχει καταφέρει να κατακτήσει ήδη έναν τίτλο στο χώμα (Ανδαλουσία), ενώ είχε φτάσει μέχρι τα ημιτελικά στην Βαρκελώνη γνωρίζοντας την ήττα από τον μετέπειτα κάτοχο, Ράφα Ναδάλ.


Ο Τζέρε από τη μεριά του μπορεί να ξεκίνησε εντυπωσιακά τη χωμάτινη σεζόν φτάνοντας μέχρι τον τελικό στο τουρνουά του Κάλιαρι, όπου ηττήθηκε από τον Ιταλό Λορέντζο Σονέγκο, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη γνωρίζοντας πρόωρους αποκλεισμούς σε Μόντε Κάρλο και Βελιγράδι, με την κορύφωση να έρχεται στην Μαδρίτη όπου αν και Νο. 1 στο ταμπλό των προκριματικών, αποκλείστηκε στον πρώτο γύρο από τον Αργεντινό Χουάν Ιγνάσιο Λοντέρο.

Στην τρίτη αναμέτρηση του κεντριού κορτ θα αγωνιστούν οι Σαλβατόρε Καρούζο (Νο. 80) και Νταβίντ Γκοφάν (Νο. 13). Ο Βέλγος, ο οποίος μετράει τρεις παρουσίες στα προημιτελικά της Ρώμης, έχει αγωνιστεί σε Μόντε Κάρλο και Βαρκελώνη φέτος, με καλύτερη παρουσία στο Μονακό όπου έφτασε στους "8"¨.


Ο Καρούζο από την άλλη, θα συμμετάσχει για τρίτη φορά στη διοργάνωση της χώρας τους, έχοντας σημειώσει μία νίκη, με τον Ιταλό να προέρχεται από ένα μέτριο ξεκίνημα στο χώμα μετρώντας μόλις μια πρόκριση σε Μόντε Κάρλο και Βαρκελώνη.


Παρά το γεγονός αυτό ο 29χρονος από την Άβολα, έχει βγει νικητής από τη μία και μοναδική αναμέτρηση με τον Γκοφάν (σκληρή επιφάνεια) στο τουρνουά του Φοίνιξ (Τσάλεντζερ) επικρατώντας στα τρία σετ.


Ενδιαφέρον όμως παρουσιάζει και η τέταρτη αναμέτρηση του κυρίως ταμπλό των ανδρών με τον Γάλλο Ρισάρ Γκασκέ (Νο. 52) να αντιμετωπίζει τον εξαιρετικό Αμερικανό σέρβερ των 211 εκατοστών, Ρέιλι Οπέλκα (Νο. 46) στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση.


Τόσο ο Γκασκέ, όσο και ο Οπέλκα έχουν αγωνιστεί ελάχιστα φέτος στο τουρ με τον πρώτο και ημιφιναλίστ της Ρώμης (2011) να μετράει συνολικά έξι αναμετρήσεις (3-3), αλλά και δύο εγκαταλείψεις λόγω τραυματισμού, με την τελευταία να είναι στον δεύτερο γύρο του Εστορίλ.


Για τον Αμερικανό αυτή θα είναι η δεύτερη παρουσία στο χώμα μετά από εκείνη της περασμένης εβδομάδας στην Μαδρίτη όπου και αποκλείστηκε στον πρώτο γύρο από τον Γερμανό Ντόμινικ Κέπφερ στα δύο σετ, ενώ στην Ρώμη θα αγωνιστεί για πρώτη φορά στην καριέρα του.


Βγαίνουν οι "7" από τα προκριματικά


Εκτός από τις τέσσερις αναμετρήσεις του πρώτο γύρου, σήμερα θα ολοκληρωθεί και η φάση των προκριματικών, από την οποία θα προκύψουν οι "7", οι οποίοι θα συμπληρώσουν το κυρίως ταμπλό.


Από τις συγκεκριμένες αναμετρήσεις ξεχωρίζει αυτή του Αμερικανού Φράνσις Τιάφο (Νο. 66), ο οποίος αγωνίζεται απέναντι στον Αργεντινό Φεντερίκο Ντελμπόνις (Νο. 77) στην δεύτερη μεταξύ τους συνάντηση μετά από εκείνη του 2020 στην Πάρμα με νικητή τον Αμερικανό, αλλά κι αυτή του Ισπανού Αλεχάντρο Νταβίντοβιτς Φοκίνα (Νο. 49) κόντρα στον πάντα... οξύθυμο Γάλλο, Κορεντίν Μουτέ (Νο. 67).


Αυτή ουσιαστικά θα είναι μια ρεβάνς για την περσινή τους "μονομαχία" στον τρίτο προκριματικό γύρο της Ρώμης με τον Ισπανό να επικρατεί εύκολα στα δύο σετ παραχωρώντας μόλις τρία γκέιμ.


Μαθαίνει αντίπαλο η Σάκκαρη


Στην τελική τους φάση είναι και τα προκριματικά στις γυναίκες από τα οποία θα προκύψουν οι "8" που θα συμπληρώσουν το κυρίως ταμπλό. Από τις σημερινές αναμετρήσεις υπάρχει και ελληνικό ενδιαφέρον καθώς μια από τις οκτώ παίκτριες που θα επικρατήσουν θα είναι η αντίπαλος της Μαρίας Σάκκαρη στον πρώτο γύρο.


Ένα ταμπλό το οποίο δεν έχει εύκολες περιπτώσεις, καθώς αγωνίζονται παίκτριες όπως οι Γαλλίδες Κριστίνα Μλαντένοβιτς και Αλιζέ Κορνέ, οι Αμερικανίδες Σλοάν Στίβενς και Μπερνάντα Πέρα, αλλά και η Ρουμάνα Πατρίτσια Μαρία Τιγκ.


Πρόγραμμα


Κυριακή 9 Μαΐου

Κεντρικό Κορτ - Πρώτος Γύρος

  • Φίλιπ Κραΐνοβιτς (Σερβία) - Φελίξ Οζέρ Αλιασίμ (Καναδάς) - 12:00

  • Λάσλο Τζέρε (Σερβία) - (11) Πάμπλο Καρένιο Μπούστα (Ισπανία)

  • (W) Σαλβατόρε Καρούζο (Ιταλία) - (12) Νταβίντ Γκοφάν (Βέλγιο)


Γκραντ Σταντ Αρίνα - Προκριματικά

  • Ρομπέρτ Καρμπάγιες Μπαένα (Ισπανία) - (W) Ραούλ Μπρανκάτσιο (Ιταλία) - 12:00

  • (7) Φράνσις Τιάφο (ΗΠΑ) - (11) Φεντερίκο Ντελμπόνις (Αργεντινή)

  • Ρισάρ Γκασκέ (Γαλλία) - Ρείλι Οπέλκα (ΗΠΑ)*

*Παιχνίδι πρώτου γύρου κυρίως ταμπλό


Πιετραντζέλι - Προκριματικά

  • Σάρα Εράνι (Ιταλία) - (10) Πολόνα Χέρτσογκ (Σλοβενία) - 12:00

  • (1) Κάμερον Νόρι (Μ. Βρετανία) - Μάρκο Τσεκινάτο (Ιταλία)

  • (3) Αλιάζ Μπεντένε (Σλοβενία) - Ούγκο Ντελιέν (Βολιβία)

Κορτ 1 - Προκριματικά

  • (4) Τόμι Πολ (ΗΠΑ) - (12) Τιάγκο Μοντέιρο (Βραζιλία) - 12:00

  • (2) Αλεχάντρο Νταβίντοβιτς Φοκίνα (Ισπανία) - (8) Κορεντίν Μουτέ (Γαλλία)

  • (5) Γιοσιχίτο Νισιόκα (Ιαπωνία) - Καμίλ Μάιχρζακ (Πολωνία)

Κορτ 2 - Προκριματικά

  • (8) Μπερνάρντα Πέρα (ΗΠΑ) - (12) Αναστάζια Ποτάποβα (Ρωσία) - 12:00

  • (2) Κριστίνα Μλαντένοβιτς (Γαλλία) - Βέρα Ζβονάρεβα (Ρωσία)

  • (1) Σλοάν Στίβενς (ΗΠΑ) - (16) Ταμάρα Ζίντανσεκ (Σλοβενία)

Κορτ 3 - Προκριματικά

  • Νάο Χιμπίνο (Ιαπωνία) - (13) Μάρτα Κόστιουκ (Ουκρανία) - 12:00

  • (5) Πατρίτσια Μαρία Τιγκ (Ρουμανία) - Κριστίνα ΜακΧέιλ (ΗΠΑ)

Κορτ 4 - Προκριματικά

  • (4) Αλιζέ Κορνέ (Γαλλία) - Αντρέα Πέτκοβιτς (Γερμανία) - 12:00

  • (3) Λάουρα Σίγκεμουντ (Γερμανία) - (14) Άιλα Τομλιάνοβιτς (Αυστραλία)