• Thanos Stathopoulos

AUS OPEN (D1): Το πρόγραμμα της πρεμιέρας

Roger Federer, Rafa Nadal, Maria Sharapova, Caroline Wozniacki, αλλά και Στέφανο Τσιτσιπά με Μαρία Σάκκαρη περιλαμβάνει το "μενού" της πρεμιέρα του πρώτου Grand Slam της σεζόν

Ο Ελβετός και κάτοχος του τίτλου θα αντιμετωπίσει τον έμπειρο Ουζμπέκο, Denis Istomin στο τελευταίο παιχνίδι της ημέρας στο Rod Laver Arena.


Την αυλαία στο κεντρικό κορτ θα ανοίξει η Maria Sharapova, η οποία θα αντιμετωπίσει την προερχόμενη από τα προκριματικά Βρετανίδα, Harriet Dart.


Αμέσως μετά από αυτό το παιχνίδι, σειρά θα πάρει ο Rafa Nadal που θα παίξει απέναντι στον Αυστραλό, επικίνδυνο σέρβερ, James Dackworth, ο οποίος συμμετέχει στο τουρνουά με ελευθέρας.


Στο πρώτο παιχνίδι του βραδινού προγράμματος, θα αγωνιστεί η κάτοχος του τίτλου στις γυναίκες, Caroline Wozniacki, η οποία θα κοντραριστεί με την Βελγίδα Alison Van Uytvanck.


Από ελληνικής πλευράς Στέφανος Τσιτσιπάς και Μαρία Σάκκαρη θα αγωνιστούν περίπου την ίδια ώρα (όχι πριν τις 04:00). Ο νούμερο 15 του κόσμου θα αντιμετωπίσει τον Ιταλό Matteo Berretini, στο δεύτερο προγραμματισμένο παιχνίδι του κορτ 3, ενώ η Μαρία Σάκκαρη, που θα έχει πιο δύσκολο έργο, θα παίξει απέναντι στην νούμερο 22 του ταμπλό, Jelena Ostapenko στη δεύτερη αναμέτρηση στην Melbourne Arena.


Πρόγραμμα (Πρώτος Γύρος)

Δευτέρα 14 Ιανουαρίου

Rod Laver Arena

[30] Maria Sharapova (Ρωσία) - [Q] Harriet Dart (Μ. Βρετανία) -02:00

[W] James Dackworth (Αυστραλία) - [2] Rafa Nadal (Ισπανία)

Polona Hercog (Σλοβενία) - [2] Angelique Kerber (Γερμανία)

Alison Van Uytvanck (Βέλγιο) - [3] Caroline Wozniacki (Δανία) -10:00

Denis Istomin (Ουζμπεκιστάν) - [3] Roger Federer (Ελβετία)


Margaret Court Arena

[14] Julia Goerges (Γερμανία) - Danielle Collins (ΗΠΑ) -02:00

[5] Sloane Stephens (ΗΠΑ) - Taylor Townsend (ΗΠΑ)

[27] Alex de Minaur (Αυστραλία) - Pedro Sousa (Πορτογαλία) -Όχι πριν τις 06:00

[15] Ashleigh Barty (Αυστραλία) - Luksika Kumkhum (Ταϊλάνδη) - 10:00

[6] Marin Cilic (Κροατία) - Bernard Tomic (Αυστραλία)


Melbourne Arena

[5] Kevin Anderson (Ν. Αφρική) - Adrian Mannarino (Γαλλία) - 02:00

Μαρία Σάκκαρη (Ελλάδα) - [22] Jelena Ostapenko (Λετονία)

[13] Kyle Edmund (Μ. Βρετανία) - Tomas Berdych (Τσεχία)

[22] Roberto Bautista Agut (Ισπανία) - Andy Murray (Μ. Βρετανία) - Όχι πριν τις 09:00

[8] Petra Kvitova (Τσεχία) - Magdalena Rybarikova (Σλοβακία) - Όχι πριν τις 10:00


1573 Arena

[Q] Jessika Ponchet - [19] Caroline Garcia (Γαλλία) - 02:00

[20] Grigor Dimitrov (Βουλγαρία) - Janko Tipsarevic (Σερβία)

Alison Riske (ΗΠΑ) - [9] Kiki Bertens (Ολλανδία)

Mattthew Ebden (Αυστραλία) - Jan Lennard Struff (Γερμανία) - Όχι πριν τις 08:00


Court 3

[Q] Anna Kalinskaya (Ρωσία) - [11] Aryna Sabalenka (Λευκορωσία) - 02:00

[14] Στέφανος Τσιτσιπάς (Ελλάδα) - Matteo Berrettini (Ιταλία)

[W] Ellen Perez (Αυστραλία) - Yafan Wang (Κίνα)

Feliciano Lopez (Ισπανία) - Jordan Thompson (Αυστραλία)


Court 5

[Q] Christopher Eubanks (ΗΠΑ) - [19] Nikoloz Basilashvili (Γεωργία) - 02:00

Monica Puig (Πουέρτο Ρίκο) - Anastasia Pavlyuchenkova (Ρωσία)

Yulia Putintseva (Καζακστάν) - [32] Barbora Strycova (Τσεχία)

Irina Camelia Begu (Ρουμανία) - Andrea Petkovic (Γερμανία)


Court 7

[Q] Astra Sharma (Αυστραλία) - [W] Priscilla Hon (Αυστραλία) - 02:00

[Q] Paula Badosa Gilbert (Ισπανία) - [W] Kimberly Birrell (Αυστραλία)

Peter Gojowczyk (Γερμανία) - [10] Karen Khachanov (Ρωσία)

Federico Delbonis (Αργεντινή) - John Millman (Αυστραλία)


Court 8

[29] Donna Vekic (Κροατία) - Kristina Mladenovic (Γαλλία) - 02:00

Bethanie Mattek Sands (ΗΠΑ) - [W] Zoe Hives (Αυστραλία)

Reilly Opelka (ΗΠΑ) - [9] John Isner (ΗΠΑ)

[30] Gael Monfils (Γαλλία) - Damir Dzumhur (Βοσνία)


Court 10

Michael Mmoh (ΗΠΑ) - Radu Albot (Μολδαβία) - 02:00

Ons Jabuer (Τυνησία) - Timea Babos (Ουγγαρία)

Andrey Rublev (Ρωσία) - Mackenzie McDonald (ΗΠΑ)


Court 12

Katie Boulter (Μ. Βρετανία) - Ekaterina Makarova (Ρωσία) - 02:00

[Q] Beatriz Haddad Maia (Βραζιλία) -Bernarda Pera (ΗΠΑ)

Mirza Basic (Βοσνία) - [Q] Henri Laaksonen (Ελβετία)

Cameron Norrie (Μ. Βρετανία) - Taylor Fritz (ΗΠΑ) -Όχι πριν τις 08:00


Court 13

[Q] Miomir Kecmanovic (Σερβία) - [26] Fernando Verdasco (Ισπανία) - 02:00

[W] Jason Kubler (Αυστραλία) - Thomas Fabiano (Ιταλία)

Belinda Bencic (Ελβετία) - Katerina Siniakova (Τσεχία)

Kirsten Flipkens (Βέλγιο) - Aliaksandra Sasnovich (Λευκορωσία) - Όχι πριν τις 07:00


Court 14

Heather Watson (Μ. Βρετανία) - [31] Petra Martic (Κροατία) - 02:00

Guillermo Garcia Lopez (Ισπανία) - Robin Haase (Ολλανδία)

[W] Marc Polmans (Αυστραλία) - Denis Kudla (ΗΠΑ)


Court 15

Sorana Cirstea (Ρουμανία) - Rebecca Peterson (Σουηδία) - 02:00

Frances Tiafoe (ΗΠΑ) - Prajnesch Gunnesswaran (Ινδία)

[20] Anett Kontaveit (Εσθονία) - Sara Sorribes Tormo (Ισπανία)

Andreas Seppi (Ιταλία) - [31] Steve Johnson (ΗΠΑ)- Όχι πριν τις 08:00


Court 19

[Q] Ysaline Bonaventure (Βέλγιο) - Sachia Vickery (ΗΠΑ) - 02:00

[24] Lesia Tsurenko (Ουκρανία) - Ekaterina Alexandrova (Ρωσία)

[Q] Tatsuma Ito (Ιαπωνία) - [Q] Daniel Evans (Μ. Βρετανία)

Yoshihito Nishioka (Ιαπωνία) - Tennys Sandgren (ΗΠΑ) - Όχι πριν τις 08:00


Court 20

Marketa Vondrousova (Τσεχία) - Evgeniya Rodina (Ρωσία) - 02:00

Pablo Cuevas (Ουρουγουάη) - Dusan Lajovic (Σερβία)

[Q] Rudolf Molleker (Γερμανία) - [18] Diego Schwartzman (Αργεντινή)

Vera Lapko (Λευκορωσία) - Johanna Larsson (Σουηδία) - Όχι πριν τις 07:00


Court 22

[Q] Stefano Travaglia (Ιταλία) - Guido Andreozzi (Ιταλία) - 02:00

Monica Niculescu (Ρουμανία) - Amanda Anisimova (ΗΠΑ)

[Q] Viktor Troicki (Σερβία) - Roberto Carballes Baenas (Ισπανία)

Never Miss a Post. Subscribe Now!

© 2023 by Kathy Schulders. Proudly created with Wix.com  

  • Grey Twitter Icon
  • Grey LinkedIn Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Grey Pinterest Icon