• Thanos Stathopoulos

Μπάντμιντον | Bulgarian International: Οι κληρώσεις της ελληνικής αποστολής

Ολοκληρώθηκε η διαδικασία της κλήρωσης, του Bulgarian International Championship, το οποίο θα διεξαχθεί το διάστημα 3-6 Οκτωβρίου στη Σόφια

 

Στη βουλγαρική πρωτεύουσα, τη χώρα μας θα εκπροσωπήσουν πέντε αθλητές και δύο αθλήτριες σε συνολικά τέσσερις κατηγορίες (απλό ανδρών-γυναικών, διπλό ανδρών, διπλό μικτό).


Στο απλό ανδρών, Σταμάτης Τσιγκιρδάκης, Αχιλλέας Τσαρτσίδης, Θοδωρής Παπαδόπουλος και Πασχάλης Μελεκίδης θα ριχτούν στη μάχη των προκριματικών, με τους τρεις από τους τέσσερις Έλληνες αθλητές να αντιμετωπίζουν Τούρκους αντιπάλους.


Συγκεκριμένα ο Τσιγκιρδάκης θα παίξει απέναντι στον Furkan Kisacik, με τον Έλληνα πρωταθλητή πάντως να περιμένει μέχρι την τελευταία στιγμή για τη συμμετοχή του στο κυρίως ταμπλό, καθώς είναι ο πρώτος επιλαχών σε περίπτωση ακύρωσης παίκτη του κυρίως ταμπλό.


Η αναμέτρηση του Τσιγκιρδάκη και Kisacik, θα γίνει για το δεύτερο γύρο αφού και οι δύο παίκτες πέρασαν bye από τον πρώτο.


Την απευθείας πρόκριση στη δεύτερη φάση των προκριματικών πήρε και ο Θοδωρής Παπαδόπουλος, ο οποίος θα αγωνιστεί κόντρα στον Τούρκο Oguzhan Mehmet Celik.


Μάλιστα από τον συγκεκριμένο αγώνα θα προκύψει και ο αντίπαλος του ζευγαριού Τσιγκιρδάκης - Kisacik, κάτι που σημαίνει ότι δεν αποκλείεται να δούμε έναν ελληνικό "εμφύλιο" για την πρόκριση στο κυρίως ταμπλό.


Αντίθετα από τον πρώτο γύρο των προκριματικών θα ξεκινήσει ο Πασχάλης Μελεκίδης που θα βρει μπροστά του τον Τούρκο, Eren Murat Gugnor, με τον Έλληνα αθλητή να γνωρίζει από τώρα τον αντίπαλό του στην επόμενη φάση, που θα είναι ο Ελβετός Soen Rimmer.


Ο μοναδικός Έλληνας παίκτης που δεν θα αντιμετωπίσει Τούρκο αθλητή, την πρώτη ημέρα των αγώνων, είναι ο Αχιλλέας Τσαρτσίδης.


Ο Τσαρτσίδης, που πέρασε επίσης bye στο δεύτερο γύρο, θα παίξει κόντρα στον Αζέρο και Νο2 στο ταμπλό των προκριματικών, Sabuhi Huseynov, στην προσπάθειά του να βρεθεί μια νίκη μακριά από το κυρίως ταμπλό.


Στο απλό γυναικών η μοναδική ελληνική παρουσία είναι αυτή της Ραφαέλα Μερτζεμέκη, η οποία θα βρεθεί στο κυρίως ταμπλό, όπου θα αντιμετωπίσει στο δεύτερο γύρο τη Νο 4 Νορβηγίδα Elisa Borg.


Στο διπλό ανδρών Πέτρος Τέντας και Σταμάτης Τσιγκιρδάκης αναμένεται να έχουν δύσκολη αποστολή απέναντι στους Νο 1 του ταμπλό Αυστριακούς, Philip Birker και Dominik Stipsits, ενώ στο διπλό μικτό ο Τέντας, έχοντας παρτενέρ την Ελένη Μουτεβελίδου, θα παίξουν απέναντι στο φιλανδικό δίδυμο, Julius Von Pfaler και Jenny Nystrom.


Πρόγραμμα

Πέμπτη 3 Οκτωβρίου

  • Απλό Ανδρών (Προκριματικά)

  • Σταμάτης Τσιγκιρδάκης - Furkan Kisacik (Τουρκία) - 2R

  • Θοδωρής Παπαδόπουλος - Oguzhan Mehmet Celik (Τουρκία) - 2R

  • Αχιλλέας Τσαρτσίδης - Sabuhi Huseynov (Αζερμπαϊτζάν) - 2R

  • Πασχάλης Μελεκίδης - Eren Murat Gungor (Τουρκία) - 1R

Παρασκευή 4 Οκτωβρίου

  • Απλό Γυναικών (Β' Γύρος)

  • Ραφαέλα Μερτζεμέκη. Elisa Wiborg (Νορβηγία) - 12:30

  • Διπλό Ανδρών (Β' Γύρος)

  • Τέντας/Τσιγκιρδάκης - Birker/Stipsits (Αυστρία) - 15:55

  • Διπλό Μικτό (Α' Γύρος)

  • Τέντας/Μουτεβελίδου - Von Pfaler/Nystrom (Φινλανδία) - 13:00