• Thanos Stathopoulos

Κέρλινγκ-European Championships: Στην Ελβετία το πρώτο εισιτήριο των ημιτελικών

Μετά τη νίκη κόντρα στη Λετονία η Ελβετία θα δώσει το παρών στα ημιτελικά για δεύτερη διαδοχική χρονιά, ενώ παράλληλα εξασφάλισε την απευθείας συμμετοχή της στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα του Μαρτίου

Η Silvana Tirinzoni πανηγύρισε για έβδομη συνεχόμενη φορά στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Ταλίν μετά από τη νίκη της απέναντι στην Λετονή Iveta Stasa-Sarsune με 9-2. Η παγκόσμια πρωταθλήτρια (Junior) του Όστρεσουντ (1999) βοήθησε την ομάδα της, στο πρωινό πρόγραμμα της Τετάρτης, να φτάσει στο 7-0 νίκες εξασφαλίζοντας το πρώτο εισιτήριο των ημιτελικών.


Παράλληλα η Ελβετία έγινε η δεύτερη ομάδα που πήρε την απευθείας πρόκριση για το Παγκόσμιο πρωτάθλημα που θα διεξαχθεί τον ερχόμενο Μάρτιο στη Δανία, με την πρώτη να είναι η οικοδέσποινα χώρα.


"Παίζουμε αρκετά καλά στο τουρνουά, όμως γνωρίζουμε ότι τα πιο σημαντικά παιχνίδια του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος είναι το ερχόμενο Σαββατοκύριακο, οπότε απλά θα πρέπει να συνεχίσουμε αυτό που κάνουμε", Silvana Tirinzoni

Τις ελπίδες της για τη συμμετοχή της στα ημιτελικά, αύξησε η κάτοχος του τίτλου Σκωτία, μετά από τη νίκη της στο μεγάλο παιχνίδι κόντρα στη Γερμανία (9-2), με την Eve Muirhead να εξασφαλίζει τέσσερις πόντους στο όγδοο end βάζοντας τέλος στην υπόθεση νίκης.


Στο 5-2 έφτασε η περσινή φιναλίστ και "χρυσή" Ολυμπιονίκης, Σουηδία πιάνοντας τη Γερμανία (μετά την ήττα της δεύτερης) στη δεύτερη θέση. Η Anna Hasselborg συνέβαλε τα μέγιστα για τη νίκη της ομάδας της απέναντι στην Ιταλίδα Veronica Zappone επικρατώντας με 8-4.


Σημαντική, αλλά και δύσκολη νίκη για τη Ρωσία, η οποία βελτίωσε τη θέση της μετά το 6-3 κόντρα στη Φινλανδία, ενώ η Δανία σημείωσε την τρίτη νίκη της στο τουρνουά, επικρατώντας της Τσεχίας με 5-3.


Η προτελευταία αγωνιστική του ομίλου θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη το απόγευμα (19:00) με τη Σκωτία να αντιμετωπίζει τη Ρωσία στο πιο σημαντικό παιχνίδι της αγωνιστικής, ενώ η Γερμανία θα προσπαθήσει να σπάσει το αήττητο της πρωτοπόρου Ελβετίας.


Αποτελέσματα (7η Αγωνιστική)

Τετάρτη 21 Νοεμβρίου

Πρωινό πρόγραμμα

Σουηδία - Ιταλία 8-4

Ρωσία - Φινλανδία 6-3

Σκωτία - Γερμανία 9-2

Ελβετία - Λετονία 9-2

Δανία - Τσεχία 5-3


Βαθμολογία

1. Ελβετία 7-0

2. Γερμανία 5-2

3. Σουηδία 5-2

4. Ρωσία 4-3

5. Σκωτία 4-3

6. Δανία 3-4

7. Τσεχία 2-5

8. Φινλανδία 2-5

9. Λετονία 2-5

10. Ιταλία 1-6

Never Miss a Post. Subscribe Now!

© 2023 by Kathy Schulders. Proudly created with Wix.com  

  • Grey Twitter Icon
  • Grey LinkedIn Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Grey Pinterest Icon