• Thanos Stathopoulos

Νταρτς | WDF World Cup: Οι κληρώσεις του Παγκοσμίου Κυπέλλου

Ολοκληρώθηκαν οι κληρώσεις σε απλά, ζευγάρια και ομαδικά σε άνδρες και γυναίκες για το Παγκόσμιο Κύπελλο που θα διεξαχθεί στο Κλουζ το διάστημα 7-12 Οκτωβρίου

Το Παγκόσμιο Κύπελλο επιστρέφει στην Ευρώπη και συγκεκριμένα στην πόλη Κλουζ, την οποία θα επισκεφθούν περίπου 500 darter απ' όλο τον κόσμο χωρισμένοι σε 54 ομάδες (των τεσσάρων) στην κατηγορία των ανδρών και 48 ομάδες (των τεσσάρων) στην κατηγορία των ανδρών, ενώ θα συμμετάσχουν και 20 ομάδες στην κατηγορία των Νέων (αγόρια - κορίτσια).


Στην κατηγορία των ανδρών η Εθνική μας ομάδα θα εκπροσωπηθεί από τον φετινό πρωταθλητή Ελλάδος Κώστα Παντελίδη, από τον ταλαντούχο Κωνσταντίνο Σαμαρά που έκανε εκπληκτική σεζόν στη Θεσσαλονίκη, όπου αγωνίζεται, αλλά και μια εντυπωσιακή εμφάνιση στα διασυλλογικά, αλλά και από τους "παλιούς" Γιώργο Πορτοκάλη και Κώστα Σακελλαρίου με τον τελευταίο να φτάνει μέχρι τον τελικό των διασυλλογικών.


Στις γυναίκες την Εθνική μας ομάδα απαρτίζουν η πρωταθλήτρια Ελλάδος και μεγάλη έκπληξη στα φετινά διασυλλογικά πρωταθλήματα, Orencas Jayne, οι δύο πρώην πρωταθλήτριες, Μαρία Πουλίδου και Μαριέτα Χατζή, αλλά και η μεγάλη φετινή αποκάλυψη, Βάλια Βιδάλη.


Να σημειωθεί ότι η Ελλάδα θα συμμετάσχει στο Παγκόσμιο Κύπελλο μετά από τέσσερα χρόνια, καθώς το 2017 δεν είχε αγωνιστεί στη διοργάνωση που είχε διεξαχθεί στο Κόμπε (Ιαπωνία).


Κληρώσεις

  • Απλά Ανδρών Κώστας Παντελίδης - Alan Soutar (Σκωτία) - 1R Κωνσταντίνος Σαμαράς - Stefan Bellmont (Ελβετία)/ Felix Le Blanc (Τερκς Κέικος) 2R Γιώργος Πορτοκάλης - Gabor Takacs (Ουγγαρία) - 1R Κώστας Σακελλαρίου - Urs Vonrufs (Ελβετία) - 1R

  • Ζευγάρια Ανδρών Σακελλαρίου/Σαμαράς - Singh/Kumar (Ινδία) - 1R Παντελίδης/Πορτοκάλης - Saeed/Hussain (Πακιστάν) - 1R

  • Ομαδικά Ανδρών Ελλάδα - Ρουμανία Ελλάδα - Τζέρσι


Από αριστερά: Μαριέτα Χατζή, Jayne Orencas, Μαρία Πουλίδου, Βάλια Βιδάλη

  • Απλά Γυναικών Jayne Orencas - Kaisu Rekinen (Φινλανδία) - 1R Βάλια Βιδάλη - Janni Larsen (Δανία) - 1R Μαρία Πουλίδου - Daniela Neumayer (Αυστρία)/Carmen Stoean (Ρουμανία) - 2R Μαριέτα Χατζή - Ema Hawley (Τζέρσι) - 1R

  • Ζευγάρια Γυναικών Χατζή/Πουλίδου - Crane/Madigan (Β. Ιρλανδία) - 1R Orencas/Βιδάλη - Urdeva/Urdeva (Βουλγαρία)/Taylor/Bardsley

  • Ομαδικά Γυναικών Ελλάδα - Τερκς και Κέικος Ελλάδα - Ουκρανία

Πρόγραμμα

  • Δευτέρα 7 Οκτωβρίου 19:30 Τελετή Έναρξης

  • Τρίτη 8 Οκτωβρίου 13:00 Απλά Ανδρών (μέχρι και την ημιτελική φάση) 15:00 Ζευγάρια Γυναικών (μέχρι και την ημιτελική φάση)

  • Τετάρτη 9 Οκτωβρίου 13:00 Απλά Γυναικών (μέχρι και την ημιτελική φάση) 16:00 Ομαδικά Ανδρών (μέχρι και τους "32")

  • Πέμπτη 10 Οκτωβρίου 13:00 Ζευγάρια Ανδρών (μέχρι και την ημιτελική φάση) 14:00 Ομαδικά Γυναικών (μέχρι και τις "32")

  • Παρασκευή 11 Οκτωβρίου 13:00 Ομαδικά Ανδρών ("16", Προημιτελικά, Ημιτελικά) 13:00 Ομαδικά Ανδρών ("16", Προημιτελικά, Ημιτελικά) Ζευγάρια Γυναικών (Τελικοί) Ζευγάρια Ανδρών (Τελικοί)

  • Σάββατο 12 Οκτωβρίου Απλά Γυναικών (Τελικοί) Απλά Ανδρών (Τελικοί) Ομαδικά Γυναικών (Τελικοί) Ομαδικά Ανδρών (Τελικοί)

Never Miss a Post. Subscribe Now!

© 2023 by Kathy Schulders. Proudly created with Wix.com  

  • Grey Twitter Icon
  • Grey LinkedIn Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Grey Pinterest Icon