• Thanos Stathopoulos

Dubai Tennis Championships: Ήττα από τη Sabalenka, ψάχνει να βρει λύσεις στο σερβίς

Η Μαρία Σάκκαρη γνώρισε τον αποκλεισμό από την Aryna Sabalenka με 6-2, 4-6, 6-1 εμφανίζοντας και πάλι προβλήματα στο σερβίς, αλλά έχοντας παράλληλα απέναντί της μια εξαιρετική αντίπαλο

"Δεν μπορώ να κάνω σερβίς. Δεν γίνεται!". Αυτά ήταν τα λόγια της Μαρίας Σάκκαρη προς τον προπονητή της Tom Hill στην τελευταία τους συζήτηση στο τρίτο σετ του αγώνα για τον πρώτο γύρο στο τουρνουά του Ντουμπάι.

Η ημιφιναλίστ της Αγ. Πετρούπολης, την περασμένη εβδομάδα, εμφάνισε ιδιαίτερα προβλήματα στο σερβίς τόσο στο πρώτο, όσο και στο τρίτο σετ, τα οποία η Νο 13 του κόσμου, Aryna Sabalenka τα εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο φτάνοντας στην πρόκριση, αλλά και στη δεύτερη νίκη της κόντρα στην Ελληνίδα τενίστρια (2-1).

Ναι, το μεγάλο πρόβλημα της Σάκκαρη ήταν αναμφίβολα το σερβίς της. Με ένα hold στο πρώτο κι ένα ακόμη στο τρίτο σετ τα πράγματα ήταν λογικό να εξελιχθούν με αυτόν τον τρόπο για τη Νο 21 του κόσμου.

Αξίζει να σημειωθεί ότι από την αρχή της σεζόν το σερβίς της Σάκκαρη έχει αντιμετωπίσει συνολικά 81 break-points σε σύνολο 10 αναμετρήσεων.

Στη μοναδική αναμέτρηση που η Σάκκαρη κατάφερε να κρατήσει μακριά την αντίπαλό της από το break-point ήταν στον πρώτο γύρο του αυστραλιανού όπεν κόντρα στην Margarita Gapsaryan.

Η Σάκκαρη (και χθες) έχασε κατά κράτος στο πνευματικό παιχνίδι. Όπως και με τη Rybakina, το περασμένο Σάββατο, έτσι και με τη Sabalenka, στο τρίτο σετ η Ελληνίδα τενίστρια έμεινε από δυνάμεις, χάνοντας μάλιστα με το ίδιο σκορ (6-1).

Ναι, οι δύο ευκαιρίες που είχε για break στην αρχή του τρίτου σετ ίσως θα μπορούσε να αλλάξει τα δεδομένα, όμως η αντίδραση της Sabalenka, η οποία όχι μόνο "απέδρασε" από την πίεση που της άσκησε η Σάκκαρη, στη συνέχεια έσπασε δύο φορές το σερβίς της, ήταν κι αυτό που έδωσε την τελική βολή στην 24χρονη.

Από τα εννέα διπλά λάθη της Σάκκαρη, τα οκτώ σημειώθηκαν σε πρώτο και τρίτο σετ, ενώ στην καλύτερη στιγμή της στο παιχνίδι, στο δεύτερο σετ, κατάφερε να κερδίσει 16 πόντους στο σερβίς της Sabalenka, όσους δηλαδή κέρδισε μαζί στα άλλα δύο σετ.

Από τη μεριά της η Sabalenka ήταν εξαιρετική. Η αλήθεια είναι ότι δεν την περίμενα έτσι. Σερβίς που ξεπερνούσαν τα 190χλμ/ώρα, βαθιές μπάλες τόσο με το forehand, όσο και με το backhand, αλλά και απόλυτη συγκέντρωση στο τρίτο σετ.

"Κατάφερα να διαχειριστώ με επιτυχία την απώλεια του δεύτερου σετ. Στο τρίτο σετ ήμουν απόλυτα συγκεντρωμένη. Ναι, το 6-1 φαίνεται εύκολο, αλλά δεν ήταν. Είναι [Σάκκαρη] μια μαχήτρια στο κορτ και έπρεπε να κάνω οριακά χτυπήματα για να καταφέρω να φτάσω στη νίκη", δήλωσε η Λευκορωσίδα.

Το πιο σημαντικό όμως κομμάτι είναι το mental game. Εκεί η Σάκκαρη αντιμετωπίζει σοβαρότατο πρόβλημα. Μπορεί να καταρρεύσει μέσα σε λίγα λεπτά. Ακόμα κι όταν ο Hill τόνιζε στο τρίτο σετ ότι: "Έχεις πείσει τον εαυτό σου ότι δεν μπορείς να σερβίρεις. Είσαι πίσω με 5-0. Το ξέρω είναι δύσκολο, αλλά πρέπει να πάμε πόντο-πόντο", η Σάκκαρη δεν ήταν σε θέση να τον ακούσει.

Όταν καταφέρει να βρει λύση σε αυτό το κομμάτι και αποβάλλει την πίεση που έχει υποβάλλει τον εαυτό της ότι φέτος πρέπει να κάνει το βήμα παραπάνω (βάσει δηλώσεων που έκανε η ίδια) τότε εκτιμώ ότι όλα θα πάρουν το δρόμο τους, καθώς και εξαιρετική τενίστρια είναι και ταλέντο έχει και δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από καμία άλλη παίκτρια.

Το παιχνίδι

Η εκκίνηση είναι τραγική. To πλάνο της Sabalenka λειτουργεί στην εντέλεια. Η Λευκορωσίδα θα κατακτήσει τους 12 από τους 13 πρώτους πόντους της αναμέτρησης, θα πάρει προβάδισμα με 3-0 την ίδια ώρα που η Σάκκαρη δείχνει μπερδεμένη και χωρίς λύσεις απέναντι στο σερβίς της Sabalenka.

Η Νο 13 του κόσμου θα πληγώσει για δεύτερη φορά το σερβίς της Σάκκαρη, μετά από τέσσερα break-point, ενώ στο δικό της σερβίς έχει παραχωρήσει μόλις δύο πόντους κι αυτούς στο πρώτο σερβίς, με το δεύτερο να είναι στο 100% (7/7).

Η Σάκκαρη βγάζει αντίδραση, τη στιγμή που η Sabalenka σερβίρει για την κατάκτηση του σετ. Αφού πρώτα θα σβήσει τρία set-point, στη συνέχεια θα φτάσει στο πρώτο της break, αλλά τα ευχάριστα νέα είναι ότι η Σάκκαρη εμφανίζεται επιτέλους στο κορτ.

Το πρόβλημα είναι στο κατά πόσο θα μπορέσει να βελτιωθεί από τη θέση του σερβίς, κάτι που δεν φάνηκε στο αμέσως επόμενο service game με τη Sabalenka να φτάνει σ' ένα ακόμη break, ύστερα από διπλό λάθος της Σάκκαρη και μετά από (συνολικά) πέντε set-point κλείνοντας παράλληλα το σετ.

Η αλλαγή που δείχνει η Σάκακρη στο τέλος του πρώτου σετ, παίρνει σάρκα και οστά στο δεύτερο. Το 45% των κερδισμένων πόντων του πρώτου σερβίς, στο πρώτο σετ, θα ανέβει στο 65%, το 43% στο δεύτερο σερβίς, θα φτάσει στο 60%, θα περιοριστούν τα αβίαστα και οι επιστροφές θα γίνουν ακόμα πιο βαθιές.

Η Σάκκαρη χαλάει το εξαιρετικό σερβίς της Sabalenka, με το 71% των κερδισμένων πόντων στο πρώτο σερβίς να υποχωρεί στο 58% και το 64% στο δεύτερο σερβίς να πέφτει στο 38%!

Η Ελληνίδα τενίστρια πιέζει από την αρχή. Δύο χαμένα break-point στο πρώτο service game της Sabalenka είναι ένα μήνυμα για το τι θα ακολουθήσει στη συνέχεια.

Ενδιάμεσα, η Sabalenka θα βρει πρώτη break παίρνοντας προβάδισμα με 3-1, όμως η Σάκκαρη αυτή τη φορά δεν θα επιτρέψει στη Λευκορωσίδα να ξεφύγει. Απαντά με τον ίδιο τρόπο και με hold αμέσως μετά φτάνει στο 3-3.

Στο 9ο game η Σάκκαρη θα βρει μια ακόμη ευκαιρία στο σερβίς της Sabalenka, την οποία θα εκμεταλλευτεί φτάνοντας στο δεύτερο της break στο σετ και στο 5-4 παίρνοντας τις μπάλες στα χέρια για να κλείσει το σετ.

Όλα θυμίζουν Σινσινάτι. Τότε που η Σάκκαρη είχε βρεθεί και πάλι πίσω στα σετ, φτάνοντας στη συνέχεια σε ανατροπή, παίρνοντας (και τότε) το δεύτερο σετ με 6-4.

Το γεγονός ότι η 24χρονη ξεκινάει στο τρίτο σετ φτάνοντας σε break-point δείχνει ότι είναι σε θέση να κάνει ότι και στο τουρνουά του Σινσινάτι. Η Sabalenka όμως θα φτάσει σ' ένα πολύ δύσκολο hold παίρνοντας προβάδισμα (1-0).

Σαν να μην έφτανε αυτό η Σάκκαρη θα δεχθεί break αμέσως μετά μένοντας πίσω με δύο game. Παρά το γεγονός αυτό θα πιέσει και πάλι το σερβίς της Λευκορωσίδας, φτάνοντας και πάλι σε break-point.

Εκεί θεωρώ ότι ήταν και η στιγμή που έκρινε οριστικά τη νικήτρια. Η Sabalenka θα σβήσει κι αυτήν την απειλή, ενώ στο επόμενο game θα φτάσει σε νέο break. Εκεί τελείωσαν όλα. Η Σάκκαρη θα βρεθεί πίσω με 4-0 και λίγο αργότερα με 5-0.

Θα αποφύγει πολύ δύσκολα το bagel αφού έσβησε κι ένα match-point της Sabalenka, ενώ στο τελευταίο game του αγώνα θα πάρει μόλις έναν πόντο στο σερβίς της Λευκορωσίδας, γνωρίζοντας την ήττα στα τρία σετ μένοντας χωρίς νίκη στο τουρνουά (κυρίως ταμπλό) μετά τον αποκλεισμό της, στην πρώτη της παρουσία στο Ντουμπάι, από τη Samantha Stosur στον τρίτο προκριματικό.

Επόμενη αντίπαλος για τη Sabalenka θα είναι η Βελγίδα Elisa Mertens η οποία ξεπέρασε εύκολα την αντίσταση της Κινέζας Qiang Wang παραχωρώντας μόλις τρία game (6-3, 6-0).