• Thanos Stathopoulos

European Games (Πινγκ Πονγκ): Στους "32" Γκιώνης και Σγουρόπουλος

Ιδανική πρεμιέρα για Παναγιώτη Γκιώνη και Γιάννη Σγουρόπολο, με τους δύο Έλληνες παίκτες να σφραγίζουν την πρόκριση στον τρίτο γύρο, εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν δύο μεγάλες προκλήσεις. Αποκλεισμός με ψηλά το κεφάλι για την Τόλιου

Ο σημαιοφόρος της ελληνικής αποστολής στους 2ους Ευρωπαϊκούς Αγώνες που διεξάγονται στο Μινσκ, μπήκε με τον πλέον δυναμικό τρόπο επικρατώντας στο δεύτερο γύρο του Λουξεμβούργιου Luka Mladenovic με 4-0 (11-8, 11-6, 13-11, 11-7).

Ο "θρύλος" της ελληνικής επιτραπέζιας αντισφαίρισης, με εξαίρεση το πρώτο και κυρίως το τρίτο σετ, δεν αντιμετώπισε σημαντικά προβλήματα απέναντι σ' έναν παίκτη που στο παρελθόν είχε δυσκολέψει τον 39χρονο και μάλιστα τον είχε αποκλείσει (επίπεδο εθνικών ομάδων).

Στο πρώτο σετ ο Γκιώνης βρέθηκε πίσω με 5-3, όμως με τέσσερις διαδοχικούς πόντους πέρασε μπροστά με 7-5 και λίγο αργότερα με 9-7 και 10-8 για να κλείσει το σετ με 11-8.

Αμέσως μετά ο Έλληνας πρωταθλητής κατάφερε να ξεφύγει από την αρχή του σετ (5-1) για να επικρατήσει με 11-6 κάνοντας το 2-0. Το τρίτο ήταν και το πιο συναρπαστικό σετ του αγώνα, με τον Γκιώνη να παίρνει προβάδισμα με 5-3 και 6-4, αλλά τον Mladenovic να τον πιάνει στο 6-6.

Από εκεί και πέρα οι δύο αντίπαλοι πήγαν πόντο-πόντο μέχρι το 11-11, με τον Γκιώνη να κατακτά τους δύο επόμενους, φτάνοντας στο 13-11 και στο 3-0.

Ο Mladenovic εμφανώς απογοητευμένος από την κατάληξη του τρίτου σετ, στο τέταρτο παραδόθηκε στις ορέξεις του Γκιώνη, με τον Έλληνα παίκτη να επικρατεί εύκολα με 11-7.

Στην επόμενη φάση ο Γκιώνης θα αντιμετωπίσει έναν εκ των φαβορί για το μετάλλιο στο Μινσκ, τον Βρετανό, Liam Pitchford σε μια αναμέτρηση που θα ξεκινήσει την Κυριακή στις 18:00.

Πρόκριση για Σγουρόπουλο και στο βάθος Ovtcharov...

Ο πρωταθλητής Ευρώπης Νέων, αν και δεν είχε εύκολο έργο απέναντι στον επικίνδυνο Τσέχο, Pavel Sirucek, κατάφερε να πάρει την πρόκριση χάρη στο εκρηκτικό του ξεκίνημα που τον έφερε μπροστά με τρία σετ (3-0).

Το πρώτο το κατέκτησε με 11-9 κατακτώντας τους δύο τελευταίους κρίσιμους πόντους, ενώ τόσο το δεύτερο, όσο και το τρίτο σετ, αναμφίβολα δεν ήταν για καρδιακούς...

Στο δεύτερο μάλιστα ο Sirucek έφτασε σε set-point (12-11), όμως ο απόλυτα συγκεντρωμένος Σγουρόπουλος κατάφερε να αλλάξει τα δεδομένα και με τρεις σερί πόντους να κάνει το 14-12.

Ακριβώς το ίδιο σενάριο και στο επόμενο σετ, αλλά με μια μικρή παραλλαγή, καθώς ο Σγουρόπουλος έφτασε πρώτος στους 10 πόντους με τον Τσέχο ωστόσο να φέρνει το σετ στα ίσια (10-10).

Ο 19χρονος Έλληνας πρωταθλητής είχε ακόμα μια ευκαιρία να κλείσει το σετ (11-10), όμως και πάλι υπήρξε απάντηση από τον Sirucek (11-11), ο οποίος μάλιστα έφτασε αμέσως μετά στο 12-11.

Εκεί όμως και πάλι φάνηκε ότι το πνευματικό παιχνίδι του Σγουρόπουλου είναι σε άλλο επίπεδο. Απόλυτα ψύχραιμος κατάφερε να πάρει και πάλι τρεις συνεχόμενους πόντους φτάνοντας στο 14-12 και στο 3-0.

Από εκεί και πέρα ακολούθησε ένα μίνι...μπλακ-άουτ. Όχι τόσο στο τέταρτο σετ, το οποίο ο Sirucek κατέκτησε με 11-8, αλλά στο πέμπτο με τον Τσέχο να μετατρέπει το 1-1 σε 11-2!

Παρά το γεγονός της μείωσης του σκορ σε 3-2, ο Σγουρόπουλος δεν ανησύχησε.

Διατηρώντας το πλάνο του "στρατηγού" Κώστα Βατσακλή, προηγήθηκε με 4-0. Ο Sirucek πλησίασε στο 7-5, αλλά ο Σγουρόπουλος έκλεισε το σετ, αλλά και το εισιτήριο για την επόμενη φάση, επικρατώντας με 11-9.

Στον επόμενο γύρο ο 19χρονο θα αντιμετωπίσει έναν από τους μεγαλύτερους παίκτες στην ιστορία της σύγχρονης επιτραπέζιας αντισφαίρισης.

Τον Γερμανό των αμέτρητων τίτλων και των τριών Ολυμπιακών μεταλλίων (πρώην νούμερο 1 του κόσμου), Dmitrij Ovtcharov, με την πρόκληση για τον Έλληνα παίκτη να είναι αναμφίβολα μεγάλη. Η αναμέτρηση θα διεξαχθεί την Κυριακή και είναι προγραμματισμένη για τις 19:00.

Μεγάλη προσπάθεια από την Τόλιου

Η αναμέτρηση κόντρα στην Jieni Shao (Πορτογαλία) αναμφίβολα μόνο εύκολη δεν ήταν για την Κατερίνα Τόλιου.

Παρά το γεγονός αυτό και παρά το ότι η Ελληνίδα πρωταθλήτρια βρέθηκε πίσω με 2-0 σετ, είχε τα ψυχικά αποθέματα να φέρει το παιχνίδι στα ίσια ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Συγκεκριμένα η Shao κατέκτησε τα πρώτα δύο σετ με 11-6 και 11-1, με την Τόλιου αρχικά να μειώνει σε 2-1 μετά από ένα σετ στο οποίο προηγήθηκε με 9-5, αλλά τελικά το κέρδισε με 15-13(!), ενώ κατάφερε να κερδίσει και το επόμενο με 11-9.

Όμως από εκεί και πέρα η Shao κατέκτησε τα επόμενα δύο σετ με 11-3 και 11-5 φτάνοντας στη νίκη με 4-2 και στην πρόκριση για την επόμενη φάση των Ευρωπαϊκών Αγώνων.