• Thanos Stathopoulos

Χόκεϊ επί Χόρτου | European Championship IV: Η Κύπρος στη μάχη του Ελσίνκι

  • Η εθνική ομάδα της Κύπρου ξεκινάει τις υποχρεώσεις της για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Χόκεϊ επί Χόρτου, το οποίο θα διεξαχθεί στη φινλανδική πρωτεύουσα το διάστημα 6-11 Αυγούστου

  • Οι αντίπαλοι της κυπριακής ομάδας και η πρεμιέρα της Τετάρτης με την...πολυεθνική ομάδα της Νορβηγίας

  • Οι υπόλοιπες ομάδες του ομίλου και το πρόγραμμα των αγώνων

 

Η αποστολή της Κύπρου βρίσκεται στο Ελσίνκι όπου θα αγωνιστεί στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα (Τέταρτης κατηγορίας), με στόχο την άνοδο στη Division III.


Η ομάδα του Σκωτσέζου Thomas Barton, θα αντιμετωπίσει στην πρεμιέρα της διοργάνωσης την ομάδα της Νορβηγίας.


To συγκρότημα του Jaswinder Pal Singh Garcha, η οποία είναι ένα κράμα Νορβηγών και Πακιστανών παικτών μπορεί να μην έχει τα μεγάλα παράσημα, αλλά έχει εικόνες από σημαντικά τουρνουά, κάτι που την κάνει εξαιρετικά επικίνδυνη.


Στον όμιλο της Κύπρου είναι επίσης και η πολύ καλή ομάδα της Ουγγαρίας, η Σλοβενία, αλλά και η διοργανώτρια Φινλανδία.


Η αναμέτρηση με τη Νορβηγία θα διεξαχθεί την Τετάρτη 7 Αυγούστου (15:45), ενώ την Πέμπτη (18:00) η ομάδα του Ανδρέα Μιχαήλ θα αγωνιστεί με τη Φινλανδία.


Το Σάββατο (11:45) η Κύπρος θα αναμετρηθεί απέναντι στην Ουγγαρία και θα κλείσει τις υποχρεώσεις της την Κυριακή (11:45) με το παιχνίδι κόντρα στη Σλοβενία.


Το ρόστερ της κυπριακής ομάδα αποτελείται από έμπειρους, αλλά και νέους παίκτες. Μερικοί από αυτούς είναι ο τερματοφύλακας, Σάββας Χατζηγεωργίου, με τον "Τζίκλα" να υπερασπίζεται σε μια ακόμα μεγάλη διοργάνωση την κυπριακή, εστία.


Από εκεί ξεχωρίζουν ο Κώστας Λοΐζου, ο Γιάννης Μακρής, ο πάντα επικίνδυνος Nichola James Weare, ο αρχηγός Tunc Ted Ilgin και φυσικά ο Ανδρέας Μιχαήλ που θα βρεθεί στην Εθνική ομάδα της Κύπρου για πέμπτο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.


Ρόστερ

  • 1.Σάββας Χατζηγεωργίου (GK)

  • 3.Ανδρέας Μιχαήλ

  • 5.Νικόλας Γιακουμή

  • 6.Κώστας Λοΐζου

  • 8.Ted Tunc Ilgin (C)

  • 9.Ιωάννης Μακρής

  • 11.Λάμπρος Λαμπριανού

  • 12.Τάσος Αναστασιάδης

  • 14.Κωνσταντίνος Στυλιανού

  • 15.Θεοφάνης Κυθρεώτης

  • 17.Πάνος Παναγιωτόπουλος

  • 19.Nicholas James Weare

  • 20.Ορέστης Καννάς

  • 21.Ορέστης Σαββίδης

  • 22.Τζέιμς Νικάνδρου

  • 23.William Denby Butler

  • 24.Richard Yanni

  • 26.Χαράλαμπος Σάμιουελ (GK

Πρόγραμμα

  • Τρίτη 6 Αυγούστου Ουγγαρία - Νορβηγία (15:45) Φινλανδία - Σλοβενία (18:00)

  • Τετάρτη 7 Αυγούστου Κύπρος - Νορβηγία (15:45) Ουγγαρία - Σλοβενία (18:00)

  • Πέμπτη 8 Αυγούστου Φινλανδία - Κύπρος (18:00)

  • Παρασκευή 9 Αυγούστου Σλοβενία - Νορβηγία (12:00)

  • Σάββατο 10 Αυγούστου Ουγγαρία - Κύπρος (11:45) Νορβηγία - Φινλανδία (15:00)

  • Κυριακή 11 Αυγούστου Κύπρος - Σλοβενία (11:45) Φινλανδία - Ουγγαρία (15:00)