• Thanos Stathopoulos

Καράτε | Series A (Shanghai): Στα ρεπεσάζ για το χάλκινο ο Σ. Ξένος

Για δεύτερη συνεχόμενη διοργάνωση Series A, ο Στέφανος Ξένος έκανε εξαιρετικές εμφανίσεις στην κατηγορία των -60κ. και την Κυριακή θα παλέψει για το βάθρο. Κοίταξε στα μάτια τον νούμερο 12 του κόσμου ο Δημήτρης Ρήγας (-75κ), δύο νίκες από τον Βασίλη Γιακουμίδη

Στο Σαντιάγκο, στο ντεμπούτο του στο Series A, έστειλε το μήνυμα στους αντιπάλους του. Τρεις νίκες. Χωρίς όμως ρεπεσάζ. Αυτό του το στέρησε η ήττα του Τούρκου (νούμερο ένα στον κόσμο) Eray Samdan. Το μήνυμα πάντως δεν το πήρε κανείς. Κι αυτό γιατί στη Σαγκάη ο Στέφανος Ξένος, όχι μόνο (ξανά)έκανε μεγάλες εμφανίσεις, αλλά αυτή τη φορά κατάφερε να μπει στα ρεπεσάζ.

Ο "ασημένιος" πρωταθλητής Ευρώπης (Junior) του 2017 (Βουλγαρία) γίνεται μεγάλος και διεκδικεί θέση στους μεγάλους. Στον πρώτο γύρο αντιμετώπισε τον Άγγλο, Jacob Beasley από την Οξφόρδη, τον οποίον κέρδισε με 3-0. Νίκη μαζί με συντήρηση δυνάμεων...

Δεύτερος γύρος κι αυτή τη φορά θα πρέπει να αποκλείσει τον Αλγερινό (νούμερο 114 στον κόσμο) Sami Tas. Ο Tas είναι μια περίπτωση Ξένου. Δεν άφηνε μετάλλιο για μετάλλιο στις μικρές ηλικίες. Μάλιστα τον περασμένο Αύγουστο ήταν "χάλκινος" στους Ασιατικούς Αγώνες (junior) στα -55κ, αλλά και "ασημένιος" το ομαδικό kata.

Όλα αυτά βέβαια λίγο απασχόλησαν το Ξένο, ο οποίος επικράτησε με 2-0 παίρνοντας το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο. Ο καρατέκα του Α.Σ Καράτε Οδυσσέας, μπήκε στον τρίτο γύρο έχοντας μπροστά του τον Ιρανό Miad Ilzouleh Yari. Πρώην "χάλκινο" Παγκόσμιο πρωταθλητή στα U21 (2012).

O Ξένος αυτήν τη φορά δεν θα τα καταφέρει. Θα ηττηθεί με 3-0, όμως σε αντίθεση με το Σαντιάγκο, θα έχει και δεύτερη ευκαιρία μέσω των ρεπεάζ, καθώς ο Miad κατάφερε να φτάσει μέχρι τον τελικό. Η αποστολή του Ξένου, αναμφίβολα, δεν είναι καθόλου εύκολη.

Κι αυτό γιατί και οι τέσσερις γύροι του ρεπεσάζ είναι απέναντι σε εξαιρετικούς και δύσκολους παίκτες. Ο Ξένος, αρχικά θα αντιμετωπίσει τον νικητή της αναμέτρησης του Γάλλου και πρωταθλητή Ευρώπης (Junior), τον περασμένο Φεβρουάριο, Milton Boisseron με τον Chun Ho Lee (Χονγκ Κονγκ).

Σε περίπτωση που περάσει θα παίξει κόντρα στον Βραζιλιάνο και νούμερο τέσσερα στον κόσμο, Douglas Bros, ενώ αμέσως μετά θα παίξει με τον "χρυσό" νικητή του Σαντιάγκο (του περασμένου τουρνουά), Karime Aboietta. Αν καταφέρει να νικήσει και τον Αιγύπτιο τότε θα αγωνιστεί στον τελικό για την τρίτη θέση, με τον νούμερο τρία στον κόσμο, Sadrinov Saymatov.

Στην ίδια κατηγορία αγωνίστηκε και ο Γιώργος Καραλής, ο οποίος αγωνίστηκε στον πρώτο γύρο με τον Yeong Ju Gu, από τη Ν. Κορέα. Ο νούμερο 61 στον κόσμο, ο οποίος πήγε στη Σαγκάη με "κληρονομιά" το χάλκινο μετάλλιο του 2014 στην Τζακάρτα (Premier League), δεν πέρασε και τόσο ευχάριστες στιγμές με τον Έλληνα καρατέκα στο τατάμι. Ο Καραλής έκανε τη ζωή του Νοτιοκορεάτη εξαιρετικά δύσκολη, παρά το γεγονός ότι τελικά η πρόκριση δεν ήρθε (3-4).

Ο τρίτος από την...παρέα των -60κ. ήταν ο Μιχάλης Ρέλιας. Μια ακόμα νέα και "φρέσκια" παρουσία του Ελληνικού καράτε. Ο Ρέλιας, ο οποίος είχε κάνει εξαιρετική εμφάνιση στο Σάλτσμπουργκ (δύο νίκες), στη Σαγκάη δεν κατάφερε να συνεχίσει, γνωρίζοντας την ήττα από τον Κινέζο Pute Kang με 1-0.

Δύο νίκες ο Γιακουμίδης, άγγιξε την έκπληξη ο Ρήγας

Στα -75κ. ο Βασίλης Γιακουμίδης, προχώρησε μέχρι τον τρίτο γύρο λυγίζοντας, πραγματικά, στις λεπτομέρειες. Ο κάτοχος του ασημένιου μεταλλίου στο Βαλκανικό Νέων (2013) ξεκίνησε απέναντι στον Ινδό, Kumar Sharath Jayendran, τον οποίον και κέρδισε με 2-1.

Στον δεύτερο γύρο έπαιξε κόντρα στον Αμερικανό, Marwan Zayed. Κανένας από τους δύο δεν έφτασε σε κάποιο σημείο, αν και ο Έλληνας καρατέκα ήταν πιο μαχητικός και επιθετικός στην αναμέτρηση. Το γεγονός αυτό του χάρισε και την πρόκριση για τον τρίτο γύρο.

Το...εμπόδιο αυτή τη φορά ήταν από την Ιταλία. Ο λόγος για τον Lorenzo Pietromarchi. Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός και άκρως παραγωγικός και από τις δύο πλευρές. Ο Γιακουμίδης θα χάσει στις λεπτομέρειες με 4-3, αφήνοντας όμως κάτι παραπάνω, από αισιόδοξα μηνύματα για το μέλλον.

Ο Δημήτρης Ρήγας, από την άλλη, ξεκίνησε τους αγώνες πέφτοντας πάνω στον Ιάπωνα Yuta Mori. Νούμερο 12 στον κόσμο και "ασημένιο" στο Τόκιο πριν από ένα μήνα (Premier League). Μάλιστα από τις τελευταίες 14 διοργανώσεις που έχει συμμετάσχει, σε μόλις δύο αποχώρησε από τον πρώτο γύρο.

Κι όμως ο "χάλκινος" στο Youth League του περασμένου Αυγούστου (Κροατία), Ρήγας, έφτασε αρκετά κοντά για να κάνει την έκπληξη. Έχοντας οδηγό την 7η θέση από το Τόκιο (Premier League), ο Ρήγας στάθηκε εξαιρετικά απέναντι στον Ιάπωνα από τον οποίο έχασε με 1-0.

Οι ελπίδες για ρεπεσάζ εξανεμίστηκαν για τον Έλληνα καρατέκα, καθώς ο Mori αποκλείστηκε στον επόμενο γύρο από τον Ιταλό Andrea Minardi (1-0).

Δύσκολο όμως ήταν και το έργο του Θανάση Κουκουριτάκη στα +84κ. Ο Έλληνας τζουντόκα κλήθηκε να αντιμετωπίσει τον Τούρκο νούμερο τρία στον κόσμο, Alparslan Yamanoglu, ο οποίος πριν από λίγες ημέρες, στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Μαδρίτης, είχε κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο, ενώ ήταν τρίτος και στο προηγούμενο τουρνουά του Series A στο Σαντιάγκο.

Ο Κουκουριτάκης, παρά τη μεγάλη του προσπάθεια θα ηττηθεί με 3-0, έχοντας όμως σοβαρές ελπίδες για τα ρεπεσάζ. Ωστόσο, η ήττα του Τούρκου στον τρίτο γύρο από τον νούμερο επτά στον κόσμο, τον Ολλανδό Tyron Lardy, άφησε τον Έλληνα καρατέκα εκτός συνέχειας.