• Thanos Stathopoulos

Καράτε | Series A (Shanghai): Τζάνος is back!

O δύο φορές πρωταθλητής Ευρώπης και ο νούμερο έξι στον κόσμο φώναξε παρών στη Σαγκάη και την Κυριακή θα διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο στα ρεπεσάζ (-84κ.). Εξαιρετική παρουσία από τον Μιχάλη Σερεμετάκη

Σίγησε σε Βερολίνο (Premier League) και Σαντιάγκο (Series A). Σίγησε στο Παγκόσμιο της Μαδρίτης. Όχι όμως και στη Σαγκάη. Το τελευταίο τουρνουά της σεζόν του ανήκει. Στην Κίνα κάνει αυτό που ξέρει καλύτερα, δείχνοντας για ποιο λόγο αξίζει τον παγκόσμιο σεβασμό στην κατηγορία του. Εξάλλου, πως να υποτιμήσεις τον κάτοχο εννέα μεταλλίων στο Karate-1 Premier League;

Τελευταία φορά που ανέβηκε στο βάθρο ήταν τον περασμένο Ιούνιο στην Κωνσταντινούπολη (Premier League), όπου κατέλαβε την τρίτη θέση. Σε αυτήν θα στοχεύσει και την Κυριακή στη Σαγκάη, μέσω των ρεπεσάζ. Ο δρόμος όμως για να φτάσει μέχρι εκεί δεν ήταν καθόλου εύκολος.

Δύσκολα από τον πρώτο γύρο. Αντίπαλος ο Γάλλος (νούμερο 12 στον κόσμο), Kenji Grillon. Γνωστός και μη εξαιρετέος στην κατηγορία. Χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βιέννης (2016) και έξι μετάλλια στα τουρνουά της Premier League

Αυτή ήταν η πρώτη φορά που συμμετείχε στο φετινό Series A. Την τελευταία (και μοναδική) που το έκανε πήρε το χρυσό μετάλλιο. Όχι όμως και στη Σαγκάη. Το στοπ ήρθε από τον "διαβασμένο" Τζάνο, ο οποίος με 2-1 πήρε την πρόκριση.

Η "μηχανή" είχε ξεκινήσει. Δεύτερος αντίπαλος ο Ελβετός (νούμερο 56 στον κόσμο), Julian Shane. Ξεχώρισε στο περασμένο Series A (Σαντιάγκο) σημειώνοντας τρεις νίκες (9η θέση). Ο Ελβετός θα "εγκλωβιστεί" από την εξαιρετική στρατηγική του Τζάνου, που θα επικρατήσει με 1-0.

Αμέσως μετά ο Έλληνας καρατέκα θα βρει μπροστά του Ιρανό Soltani Kalvanagh στην επιστροφή του Ιρανού μετά από απουσία (από τις σημαντικές διοργανώσεις) δύο ετών περίπου. Μια φορά "χρυσός" σε τουρνουά Premier League (2016).

Από καθαρή τύχη ο Τζάνος δεν θα πάρει πόντο. Οι συνεχόμενες άμυνες του Ιρανού του κόστισαν την πρόκριση την οποία πήρε ο Έλληνας καρατέκα. Η τρίτη νίκη ήταν γεγονός.

Στον τέταρτο γύρο ο Τζάνος αντιμετώπισε τον Καζακστανό, Igor Chikhmarev, νούμερο 21 στον κόσμο και σε εξαιρετική φόρμα, καθώς προερχόταν από το χάλκινο μετάλλιο του Τόκιο στο τελευταίο τουρνουά Premier League για φέτος. Κανένα σημείο από τους δύο. Η νίκη αυτή τη φορά στον αντίπαλο του Τζάνου.

Ο ίδιος όμως θα έχει την ευκαιρία την Κυριακή να διεκδικήσει μια θέση στο βάθρο. Στο πρώτο ρεπεσάζ θα αντιμετωπίσει έναν εκ των Abdesselem Farouk (Γαλλία), Aliakbar Dastjanifarahani (Ιράν), Gree Thomas (ΗΠΑ) και Koike Makoto (Ιαπωνία). Σε περίπτωση που επικρατήσει τότε θα αντιμετωπίσει στον τελικό για το χάλκινο μετάλλιο τον Ιταλό Michele Martina.

Ο ταλαντούχος κύριος...Σερεμετάκης

Ο νούμερο 12 στον κόσμο (U21) και "χάλκινος" στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα (U21) του 2017, έλαμψε και στη Σαγκάη. Μπορεί να μην επιστρέψει με μετάλλιο, αλλά η αλήθεια είναι ότι με τις εμφανίσεις του... τρόμαξε αρκετό κόσμο στα κινέζικα τατάμι.

Πριν ξεκινήσει τους αγώνες του στη Σαγκάη, μετρούσε μόλις μια νίκη σε δύο συμμετοχές στο Series A σε Γουαδαλαχάρα (Ισπανία) και Σάλτμπουργκ (Αυστρία). Στην τρίτη του συμμετοχή στα -84κ. είπε να κάνει καμιά 2-3 νίκες παραπάνω...Τελικά έκανε δύο. Η τρίτη δεν ήρθε στις λεπτομέρειες και λόγω....γηπεδούχου.

Οι πρώτοι δύο αντίπαλοι του Σερεμετάκη δεν κατάλαβαν καν τι έγινε. Στον πρώτο γύρο αντιμετώπισε τον Ιρανό Amirmohsen Kalhori τον οποίον και κέρδισε με 5-0. Άκρως επιθετικό στιλ και απέναντι στον δεύτερο αντίπαλο, τον Σέρβο Milos Makitan, ο οποίος είχε κάνει μια πολύ καλή πορεία στο τουρνουά του Σάλτσμπουργκ (7η θέση).

Στη Σαγκάη όμως χαιρέτησε αρκετά νωρίς. Ο Σερεμετάκης δεν θα του αφήσει και πολλά περιθώρια. Νίκη με 7-0 αυτή τη φορά και πρόκριση στον τρίτο γύρο. Εκεί θα βρει μπροστά του τον Κινέζο Jinchao Chen. Ο καθένας θα πάρει από ένα σημείο (1-1). Η πρόκριση θα πάει στον...οικοδεσπότη.

Το κακό για τον νεαρό Έλληνα καρατέκα ήταν ότι ο Chen δεν κατάφερε να προχωρήσει χάνοντας στον επόμενο γύρο από τον νούμερο πέντε στον κόσμο, Zabiollah Poorhab (3-0) αφήνοντας τον Σερεμετάκη εκτός ρεπεσάζ.

Μεγάλη προσπάθεια από Γιδάκου και Πέππα

Στην κατηγορία των -61κ. είχαμε διπλή ελληνική συμμετοχή με την Κωνσταντίνα Γιδάκου και την Ευαγγελία Πέππα. Η Γιδάκου, στη μόλις δεύτερη παρουσία της στο Series A, μετά από εκείνη στο Τολέδο (2017), αντιμετώπισε στον πρώτο γύρο την δυνατή Σουηδή Anna Nilsson.

Η Nilsson ήταν τρίτη στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα (U21) της Ισπανίας (2017), ενώ είχε ανέβει το βάθρο στο δεύτερο Series A τον περασμένο Μάρτιο στο Σάλτσμπουργκ. Παρά τη μεγάλη της προσπάθεια, η Γιδάκου δεν τα κατάφερε γνωρίζοντας την ήττα με 2-0 μένοντας εκτός διοργάνωσης.

Το ίδιο συνέβη και με την Ευαγγελία Πέππα, η οποία αποκλείστηκε από την Βραζιλιάνα, Erica Santos με 3-0. Πλέον η προσοχή της Ελληνίδα καρατέκα, είναι στραμμένη στον αγώνα της Κυριακής, με το ομαδικό kata, όπου μαζί με τις Τζωρτζίνα Ξένου και Νικολέτα Ζερβού θα δώσουν τη μάχη τους για το χάλκινο μετάλλιο κόντρα στην Αυστραλία.