• Thanos Stathopoulos

Πρόγραμμα: Τετάρτη (16/6)

Η ατζέντα της ημέρας σε Χάλε, Λονδίνο, Βερολίνο και Μπέρμιγχαμ στα τουρνουά που βρίσκονται σε εξέλιξη σε άντρες και γυναίκες.


Η δράση στη σεζόν στο γρασίδι συνεχίζεται στα τέσσερα τουρνουά που διεξάγονται αυτές τις ημέρες σε Γερμανία και Αγγλία, λίγες ημέρες πριν από την έναρξη του τρίτου γκραν σλαμ της σεζόν στο Γουίμπλεντον.


Οι άντρες αγωνίζονται σε Χάλε (Noventi Open) και Λονδίνο (cinch Championships), ενώ οι γυναίκες παίζουν σε Βερολίνο (Bett1Open) και Μπέρμιγχαμ (Viking Classic).


Noventi Open (14-20/6)

Το σημερινό πρόγραμμα στο Χάλε έχει την ιδιαιτερότητα ότι κανένα από τα παιχνίδια που θα διεξαχθούν δεν έχουν προϊστορία σε επίπεδο ATP Tour.


Όλοι οι αντίπαλοι θα βρεθούν για πρώτοι φορά μεταξύ τους στο κορτ, με το παιχνίδι που φυσικά να ξεχωρίζει να είναι αυτό του Ρότζερ Φέντερερ που θα αγωνιστεί απέναντι στον Φελίξ Οζέρ-Αλιασίμ.


Αυτή θα είναι η πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση, με τον Καναδό να προέρχεται από τη σχετικά εύκολη νίκη απέναντι στον Πολωνό και κάτοχο του όπεν στο Μαϊάμι, Χούμπερτ Χουρκάτς με 6-3, 7-5, αλλά και από τον πρώτο τελικό στο γρασίδι της περασμένης Κυριακής (13/6), στην Στουτγκάρδη, όπου ηττήθηκε (για όγδοη φορά σε ισάριθμούς τελικούς καριέρας) από τον Μάριν Τσίλιτς.


Ο Φέντερερ, ο οποίος μετράει 32-0 σε πρώτο και δεύτερο γύρο στο Χάλε, θέλει να φτάσει στην 18η συνεχόμενη πρόκριση σε προημιτελική φάση στο αγαπημένο του τουρνουά.


Από την άλλη θα αντιμετωπίσει έναν παίκτη, ο προπονητής του οποίου (Τόνι Ναδάλ) έχει 24-23 νίκες κόντρα στον Ελβετό ως προπονητής του ανιψιού του, Ράφα Ναδάλ.


Ο 39χρονος Ελβετός και κάτοχος 10 τίτλων στο Χάλε και Νο. 5 του ταμπλό, χρειάστηκε να ξεπεράσει το εμπόδιο του, προερχόμενου από τα προκριματικά, Λευκορώσου Ίλια Ιβάσκα με 7-6(4), 7-5.


Το πρόγραμμα της Τετάρτης θα ανοίξει με το παιχνίδι του Γάλλου Κορεντίν Μουτέ κόντρα στον 37χρονο Γερμανό Φίλιπ Κολσράιμπερ (παίζει με ελευθέρας), ο οποίος μετράει 11 προκρίσεις στα προημιτελικά της διοργάνωσης, ενώ πριν από ακριβώς 10 χρόνια (2011) είχε κατακτήσει το τρόπαιο.


Από εκεί και πέρα ο Νο4 του ταμπλό Αντρέι Ρούμπλεφ, ο οποίος είχε δύσκολη πρεμιέρα στο Χάλε, καθώς χρειάστηκε να αφήσει εκτός τουρνουά τον Ρώσο και συμπατριώτη του Κάρεν Χατσάνοφ επικρατώντας με 6-3, 7-6(5), θα αντιμετωπίσει τον Αυστραλό Τζόρνταν Τόμπσον που είχε ένα πιο βατό έργο κερδίζοντας τον Γερμανό Ντάνιελ Αλτμάιερ με 6-2, 7-6(4).


Ο 27χρονος Αυστραλός θα αγωνιστεί αμέσως μετά και στο διπλό μαζί με τον συμπατριώτη του Λουκ Σάβιλ.


Την τετράδα του πρώτου σκέλους της φάσης των "16" θα κλείσει ο 31χρονος Γερμανός Γιαν-Λέναρντ Στρουφ, ο οποίος έκανε την έκπληξη στην πρεμιέρα αφήνοντας εκτός τουρνουά τον Νο. 1 του ταμπλό και Νο. 2 του κόσμου, Ντανιίλ Μεντβέντεφ με 7-6(6), 6-3, που θα αγωνιστεί κόντρα στον, προερχόμενο από τα προκριματικά Αμερικανό, Μάρκος Γκιρόν που με τη σειρά του επικράτησε του Καναδού Βάσεκ Πόσπισιλ με 7-6(4), 7-6(6).


Εκτός από τα τέσσερα παιχνίδια στο απλό, πρεμιέρα στους "16" κάνουν και τα διπλά με πολύ ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις και αρκετές "παγίδες" για τα φαβορί.


Το πρόγραμμα - Δεύτερος Γύρος

Τετάρτη 16 Ιουνίου 2021


Arena

  • Κορεντίν Μουτέ (Γαλλία) - (WC) Φίλιπ Κολσράιμπερ (Γερμανία) - 12:00

  • Τζόρνταν Τόμπσον (Αυστραλία) - (4) Αντρέι Ρούμπλεφ (Ρωσία)

  • Φελίξ Οζέρ-Αλιασίμ (Καναδάς) - (5) Ρότζερ Φέντερερ (Ελβετία)

  • Γιαν-Λέναρντ Στρουφ (Γερμανία) - (Q) Μάρκος Γκιρόν (ΗΠΑ)

TennisPoint Court

  • Μπρίκιτς (Βοσνία)/Κάτσιτς (Σερβία) - (3) Κράβιτς (Γερμανία)/Τεκάου (Ρουμανία) - 12:00

  • Μποπανά/Σαράν (Ινδία) - (2) Κούμποτ (Πολωνία)/Ροζερ-Βασελάν (Γαλλία)

  • Έρλιχ (Ισραήλ)/Χάρις (Ν. Αφρική) - (8) Μάραχ (Αυστρία)/Κουρέσι (Πακιστάν)

  • (1) Ντόντιγκ (Κροατία)/Πόλασεκ (Σλοβακία) - Κράιτσεκ/Κουέρι (ΗΠΑ)

Court 3

  • Ντεμολινάρ (Βραζιλία)/Γκονζάλεζ (Μεξικό) - (LL) Χάνφαμ/Κέπφερ (Γερμανία) - 14:00

  • (7) Κλάασεν (Ν. Αφρική)/ΜακΛάχλαν (Ιαπωνία) - Μολτένι/Πέγια (Αργεντινή)

  • Ζιλ/Φλίχεν (Βέλγιο) - Σάβιλ/Τόμπσον (Αυστραλία)

Cinch Championships (14-20/6)

Ένας "εμφύλιος" κι ένα παιχνίδι από τα... παλιά, είναι δύο από τα παιχνίδια τα οποία αναμένεται να τραβήξουν το μεγαλύτερο ενδιαφέρον στο τουρνουά του Λονδίνου οποίο βρίσκεται στη φάση των "16".


Το πρόγραμμα θα ανοίξουν οι δύο Αυστραλοί, ο Νο. 4 του ταμπλό Άλεξ ντε Μινόρ και ο συμπατριώτης του Τζον Μίλμαν. Ο ντε Μινάρ έχει κερδίσει και τις δύο μεταξύ τους αναμετρήσεις, χωρίς να χάσει σετ, αλλά και παραχωρώντας (συνολικά) μόλις εννέα γκέιμ!


Ο τελευταίος Αυστραλός που κατάφερε να φτάσει στα προημιτελικά του τουρνουά ήταν ο Νικ Κύργιος (2018), ο οποίος κατάφερε να αποκλείσει τον τότε κάτοχο (αλλά και τον φετινό) Φελιτσιάνο Λόπεζ (2018), για να χάσει στη συνέχεια από τον... μετέπειτα κάτοχο Μάριν Τσίλιτς.


Ο Κροάτης, ο οποίος συμμετέχει στο τουρνουά του Queen's Club, προέρχεται από την κατάκτηση του τουρνουά της Στουτγκάρδης, την περασμένη Κυριακή (13/6), αλλά και από μια πολύ δύσκολη πρόκριση στον πρώτο γύρο κόντρα στον, προερχόμενο από τα προκριματικά, Αυστριακό Σεμπάστιαν Όφνερ με 6-2, 6-7(5), 7-6(4).


Ο κάτοχος του τίτλου το 2018 και φιναλίστ του 2013, θα αντιμετωπίσει, στο τελευταίο παιχνίδι της ημέρας, τον Ιταλό Φάμπιο Φονίνι, ο οποίος μετράει μόλις μια νίκη σε τέσσερις αναμετρήσεις κόντρα στον Τσίλιτς, το 2009 στο Μόντε Κάρλο...


Ο Νο. 8 του ταμπλό, ξεπέρασε σχετικά δύσκολα το εμπόδιο του Γιεν-Χσουν Λου (Κινέζικη Ταϊπέι) με 6-4, 7-6(3), στον πρώτο γύρο της διοργάνωσης.


Στο δεύτερο παιχνίδι της ημέρας ο Ρώσος και Νο. 5 του ταμπλό, Ασλάν Καράτσεφ, που στο πρώτο παιχνίδι του είχε αρκετά προβλήματα... ισορροπίας πάνω στο γρασίδι του Queen's Club, θα παίξει κόντρα στον φορμαρισμένο Βρετανό και φιναλίστ στο χωμάτινο κορτ της Λυών, Κάμερον Νόρι, στην πρώτη μεταξύ τους συνάντηση.


Την παραπάνω αναμέτρηση θα ακολουθήσει αυτή του Καζάκου Αλεξάντερ Μπούμπλικ, που θα αντιμετωπίσει την ευχάριστη έκπληξη του τουρνουά Τζακ Ντρέιπερ, ο οποίος στην πρεμιέρα απέκλεισε τον Ιταλό και Νο. 3 του ταμπλό Γιανίκ Σίνερ με 7-6(6), 7-6(2).


Το πρόγραμμα - Δεύτερος Γύρος

Τετάρτη 16 Ιουνίου 2021


Center Court

  • (4) Άλεξ ντε Μινάρ (Αυστραλία) - Τζον Μίλμαν (Αυστραλία) - 14:00

  • (5) Ασλάν Καράτσεφ (Ρωσία) - Κάμερον Νόρι (Μ. Βρετανία)

  • Αλεξάντερ Μπούμπλικ (Καζακστάν) - (WC) Τζακ Ντρέιπερ (Μ. Βρετανία)

  • Μάριν Τσίλιτς (Κροατία) - (8) Φάμπιο Φονίνι (Ιταλία)

Court 1

  • Μπάμπριτζ/Ίνγκλοτ (Μ. Βρετανία) - (2) Καβάλ/Φάρα (Κολομβία) - 15:00

  • Οπέλκα (ΗΠΑ)/Πιρς (Αυστραλία) - (8) Κ. Σκάπσκι/ Ν. Σκάπσκι (Μ. Βρετανία)

  • (1) Μέτκιτς/Παβιτς (Κροατία) - Λόπεζ (Ισπανία)/Σίνερ (Ιταλία)

  • Καράτσεφ (Ρωσία)/Πουρσέλ (Αυστραλία) - (5) Τ. Μάρεϊ (Μ. Βρετανία)/ Σοάρες (Βραζιλία)

Court 5

  • (WC) Μπρόουντι/Πένιστον (Μ. Βρετανία) - (4) Ερμπέρ/Μαού (Γαλλία) - 15:00

  • (6) Σαρντί/Μαρτάν (Γαλλία) - Μπεχάρ (Ουρουγουάη)/Εσκομπάρ (Κολομβία)

  • (7) Ντάνιελ (Αυστραλία)/Όσβαλντ (Αυστρία) - Μαναρινό/Περ (Γαλλία)

  • Ραμ (ΗΠΑ)/Σάσλμπερι (Μ. Βρετανία) - Ντε Μινόρ (Αυστραλία)/Νόρι (Μ. Βρετανία)

Bett1Open (14-20/6)

Από τα πιο ενδιαφέροντα τουρνουά στις γυναίκες με πρόγραμμα του δεύτερου γύρου στο τουρνουά του Βερολίνου, να περιλαμβάνει πολύ σημαντικά παιχνίδια.


Η αρχή θα γίνει με την αναμέτρηση της Ρωσίδας Εκατερίνα Αλεξάντροβα, η οποία θα αγωνιστεί με την Νο. 5 του ταμπλό, Ελίνα Σβιτολίνα, η οποία αποχαιρέτησε πρόωρα το φετινό γαλλικό όπεν γνωρίζοντας την ήττα από την μετέπειτα κάτοχο του τίτλου, Μπαρμπόρα Κρεϊτσίκοβα.


Η Νο. 2 του ταμπλό θα αντιμετωπίσει για τέταρτη φορά την Ρωσίδα και τρίτη για φέτος, μετρώντας ισάριθμες νίκες. Τη φετινή σεζόν η Ουκρανή κέρδισε στην αρχή της σεζόν στο Άμπου Ντάμπι, ενώ στη συνέχεια επικράτησε στον πρώτο γύρο του Miami Open.


Ενδιαφέρον αναμένεται και το παιχνίδι που θα ακολουθήσει, με την Γαλλίδα Αλιζέ Κορνέ να παίζει κόντρα στην Νο. 3 του ταμπλό, Μπιάνκα Αντρέεσκου, με την Καναδή να συνεχίζει να ταλαιπωρείται από συνεχόμενους τραυματισμούς, που την κάνουν αρκετά ευάλωτη απέναντι στην σαφώς πιο έμπειρη 31χρονη Γαλλίδα.


Το πρόγραμμα θα συνεχιστεί με ένα ακόμη δυνατό παιχνίδι, καθώς η Ελβετή Μπελίντα Μπέντσιτς θα αντιμετωπίσει την τενίστρια από την Κροατία, Πέτρα Μάρτιτς. Οι δυο τους είχαν βρεθεί για πρώτη φορά στο τουρνουά του Τσάρλεστον (2019) με την Μάρτιτς να επικρατεί σχετικά εύκολα με 6-3, 6-4.


Τελευταίο παιχνίδι με το οποίο θα ολοκληρωθεί το πρώτο σκέλος της φάσης των "16" θα είναι αυτό της Νο. 1 του ταμπλό, Αρίνα Σαμπαλένκα με την Μάντισον Κις στη δεύτερη μεταξύ τους αναμέτρηση μετά από εκείνη στο Σινσινάτι (2018) όπου η Λευκορωσίδα επικρατήσει στην προημιτελική φάση με 6-3, 6-4.


Το πρόγραμμα - Δεύτερος Γύρος

Τετάρτη 16 Ιουνίου 2021


Steffi Graf Stadion

  • Εκατερίνα Αλεξάντροβα (Ρωσία) - (2) Ελίνα Σβιτολίνα (Ουκρανία) - 12:00

  • Αλιζέ Κορνέ (Γαλλία) - (3) Μπιάνκα Αντρεέσκου (Καναδάς)

  • Μπελίντα Μπέντσιτς (Καναδάς) - Πέτρα Μάρτιτς (Κροατία)

  • (1) Σαμπαλένκα (Λευκορωσία) - Μάντισον Κις (ΗΠΑ)

Court 1

  • (3) Γκουράτσι (Χιλή)/Κράβτσικ (ΗΠΑ) - Κουντερμέτοβα (Ρωσία)/Βοντρούσοβα (Τσεχία) - 13:00

  • Μουχάμαντ/Πεγκούλα (ΗΠΑ) - Φίσμαν (Καναδάς)/Όλμος (Μεξικό)

  • (1) Μέλικαρ (ΗΠΑ)/Σιούρς (Ολλανδία) - Κάτο (Ιαπωνία)/Βοράτσοβα (Τσεχία)

Viking Classic (14-20/6)

Αμφίρροπες αναμετρήσεις για μια ακόμη ημέρα στο Μπέρμιγχαμ, με το πρόγραμμα να ανοίγει με την αναμέτρηση της Γαλλίδας Καρολίν Γκαρσία κόντρα στην Τσέχα και Νο. 8 του ταμπλό Μαρί Μπόσκοβα, στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι.


Αξίζει να σημειωθεί ότι το συγκεκριμένο τουρνουά... ταιριάζει αρκετά στις Τσέχες, οι οποίες από τις 2014 δίνουν συνεχώς το παρών στον τελικό με τη μοναδική εξαίρεση το 2019.


Στο δεύτερο παιχνίδι της ημέρας η Αυστραλή, Άιλα Τομλιάνοβιτς θα αντιμετωπίσει την Αμερικανίδα Κόκο Βάντεγουεϊ, η οποία είχε πάρει την πρόκριση στην-μακρινή-τελευταία και μοναδική του συνάντηση στο τουρνουά του Στάνφορντ (2017) με την Αυστραλή να εγκαταλείπει λόγω τραυματισμού μετά την ολοκλήρωση του (χαμένου) πρώτου σετ.


Σημαντικό παιχνίδι είναι κι αυτό της Ιταλίδας Καμίλα Τζιόρτζι, η οποία θα παίξει απέναντι στην Νο. 3 του ταμπλό, Ντόνα Βέκιτ. Η Τζιόρτζι, η οποία στα τελευταία παιχνίδια έχει βγάλει μια ιδιαίτερα άσχημη συμπεριφορά, ειδικά στο τουρνουά της Ρώμης.


Όλοι θυμόμαστε την λεκτική επίθεση του πατέρα της, Σέρτζιο, με τη διαιτήτρια καρέκλας να ενημερώνει την ασφάλεια του γηπέδου μετά την ήττα από την Ισπανίδα Σορίμπες Τόρμο.

Η Βέκιτς πάντως έχει κερδίσει την Ιταλίδα και τις δύο φορές που την έχει αντιμετωπίσει με την πρώτη να είναι στο ίδιο τουρνουά (Μπάρμιγχαμ) στο 2013 στο οποίο μάλιστα η Βέκιτς είχε φτάσει στον τελικό!


Η αυλαία στο σημερινό πρόγραμμα θα πέσει με τον αγώνα της Σουάι Ζανγκ κόντρα στην Βρετανίδα Χέδερ Γουάτσον, με την έμπειρη Κινέζα να θέλει να επαναλάβει την πορεία της συμπατριώτισσάς της Να Λι η οποία είχε κατακτήσει το τρόπαιο το 2010.


Ζανγκ και Γουάτσον θα αναμετρηθούν για πέμπτη φορά με την 32χρονη Κινέζα να μετράει τρεις νίκες και μία ήττα με την πιο πρόσφατη να είναι αυτή στο Σινσινάτι το 2014, με την Ζανγκ να κερδίζει στα τρία σετ.


Πρόγραμμα - Δεύτερος Γύρος

Τετάρτη 16 Ιουνίου 2021


Ann Jones Court

  • Καρολίνα Γκαρσία (Γαλλία) - (8) Μαρί Μπόσκοβα (Τσεχία) - 13:00

  • Άιλα Τομλιάνοβιτς (Αυστραλία) - Κόκο Βάντεγουεϊ (ΗΠΑ)

  • Καμίλα Τζιόρτζι (Ιταλία) - (3) Ντόνα Βέκιτς (Κροατία)

  • (6) Σουάι Ζανγκ (Κίνα) - Χέδερ Γουάτσον (Μ. Βρετανία)

Court 1

  • (4) Ντάλαχαϊντ/ΜακΝάλι (ΗΠΑ) - Ζαμπέρ (Τυνησία)/Πέρεζ (Αυστραλία) - 13:00

  • (7) Φιόνα Φερό (Γαλλία) - Κριστίνα Μλαντένοβιτς (Γαλλία)

  • Βάχατσικ (Γερμανία)/Γουάνγκ (Κίνα) - (2) Λ.Τσαν/Χ.Τσαν (Κινέζικη Ταϊπέι)

  • (1) Σέι (Κινέζικη Ταϊπέϊ)/Μέρτενς (Βέλγιο) - Στόσουρ (Αυστραλία)/Βάντεγουεϊ (ΗΠΑ)