• Thanos Stathopoulos

Πρόγραμμα: Πέμπτη (17/6)

Updated: Jun 19

Το κρας-τεστ του Άντι Μάρεϊ απέναντι στον Ματέο Μπερετίνι στο Λονδίνο και τα παιχνίδια "φωτιά" των γυναικών στο Βερολίνο.


Τα τέσσερα τουρνουά, τα οποία διεξάγονται αυτή την εβδομάδα σε Λονδίνο, Χάλε, Βερολίνο και Μπέρμιγχαμ μπαίνουν σιγά-σιγά στην τελική ευθεία, καθώς το πρόγραμμα της Πέμπτης περιλαμβάνει το δεύτερο σκέλος της φάσης των "16", αλλά και τα προημιτελικά στα διπλά.


Noventi Open (14-20/6)


Το πρόγραμμα θα ξεκινήσει με έναν πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι με τον Ιάπωνα Κέι Νισικόρι να αντιμετωπίζει τον φορμαρισμένο και ταλαντούχο Αμερικανό, Σεμπάστιαν Κόρντα, ο οποίος έχει φτάσει ήδη τις 18 νίκες τη φετινή σεζόν (18-8).


Για τον 31χρονο και δύο φορές ημιφιναλίστ (2014, 2015) Νισικόρι (15-11 φέτος) αυτή θα είναι η τέταρτη συνεχόμενη απόπειρα να φτάσει στα προημιτελικά του τουρνουά με τις τρεις προηγούμενες προσπάθειές του να σταματούν στον δεύτερο γύρο.


Με μεγάλο ενδιαφέρον, κυρίως για το γερμανικό κοινό, αναμένεται και το παιχνίδι του Αλεξάντερ Ζβέρεφ, ο οποίος θα αντιμετωπίσει τον Γάλλο Ούγκο Αμπέρ. Αυτή θα είναι η πρώτη μεταξύ τους συνάντηση με τον δύο φορές φιναλίστ (2016, 2017), να στοχεύει σε μια πολύ πιο εύκολη πρόκριση από εκείνη στην πρεμιέρα κόντρα στον συμπατριώτη του Ντόμινικ Κέπφερ.


Στα άλλα δύο σημερινά παιχνίδια, ο Λόιντ Χάρις θα προσπαθήσει να πάρει το εισιτήριο για τον πρώτο προημιτελικό καριέρας σε γρασίδι απέναντι στον προερχόμενο από τα προκριματικά, Σλοβάκο, Λούκας Λάτσκο, ενώ την πρώτη παρουσία τους σε προημιτελικά στο Χάλε θα διεκδικήσουν οι επίσης προερχόμενοι από τα προκριματικά, Νικολόζ Μπασιλασβίλι και Άρθουρ Ρίντερκνες.


Το πρόγραμμα - Δεύτερος Γύρος

Πέμπτη 17 Ιουνίου 2021


Arena

  • Κέι Νισικόρι (Ιαπωνία) - Σεμπάστιαν Κόρντα (ΗΠΑ) - 12:00

  • Λόιντ Χάρις (Ν. Αφρική) - (Q) Λούκας Λάτσκο (Σλοβακία)

  • (3) Αλεξάντερ Ζβέρεφ (Γερμανία) - Ούγκο Αμπέρ (Γαλλία)

  • (Q) Νικολόζ Μπασιλασβίλι (Γεωργία) - (Q) Άρθουρ Ρίντερκνες (Γαλλία)

TennisPoint Court

  • (LL) Χάνφμαν/Κέπφερ (Γερμανία) - (5) Πουτζ (Γερμανία)/Βίνες (Ν. Ζηλανδία) - 12:00

  • (4) Κούλχοφ/Ροζέρ (Ολλανδία) - Οζέρ-Αλιασίμ (Καναδάς)/Χουρκάτς (Πολωνία)

  • Μολτένι/Πέγια (Αργεντινή) - (3) Κράβιτζ (Γερμανία)/Τεακάου (Ρουμανία)*

  • (6) Ζιλ/Φλίχεν (Βέλγιο) - Μποπανά/Σαράν (Ινδία)*

*Προημιτελικοί


Cinch Championships (14-20/6)


Αναμφίβολα από το σημερινό πρόγραμμα στο Queen's Club ξεχωρίζει η αναμέτρηση του Άντι Μάρεϊ κόντρα στον Νο. 1 του ταμπλό, Ματεό Μπερετίνι. Ο πολυνίκης του θεσμού (έξι τίτλοι) παραμένει αήττητος στη διοργάνωση απέναντι σε παίκτες του τοπ 10 (3-0), ενώ απέναντι στον Ιταλό θέλει να διπλασιάσει τις νίκες του μετά από εκείνη στο Πεκίνο (2019).


Σε περίπτωση πρόκρισης ο Σκωτσέζος θα βρεθεί στα προημιτελικά του Queen μετά από τον τελευταίο τίτλο που κατέκτησε το 2016, ενώ από την πλευρά του ο Μπερετίνι θέλει να κάνει ό,τι και στο τουρνουά του 2019 όπου είχε φτάσει μέχρι τα ημιτελικά.


Το πρόγραμμα της Πέμπτης θα ξεκινήσει με το παιχνίδι του Αντριάν Μαναρινό και του Ντάνιελ Έβανς, ο οποίος ψάχνει τη... ρεβάνς του 2018 όταν στο ίδιο τουρνουά είχε ηττηθεί από τον Γάλλο στα τρία σετ στον πρώτο γύρο.


Ενδιαφέρον παρουσιάζει και η αναμέτρηση του κατόχου του τίτλου, Φελιτσιάνο Λόπεζ, ο οποίος θα αντιμετωπίσει τον Ντένις Σαποβάλοφ. Μια αναμέτρηση... αριστερόχειρων και μάλιστα η δεύτερη μέσα σε διάστημα μιας εβδομάδας με τον Καναδό να επικρατεί στο τουρνουά της Στουτγκάρδης στα τρία σετ.


Το πρόγραμμα θα ολοκληρωθεί με το παιχνίδι του Βίκτορ Τροΐτσκι με τον Φράνσις Τιάφο με τον Κροάτη να μετράει μία νίκη στη μοναδική του αναμέτρηση σε ATP Tour, στο US Open του 2015.


Το πρόγραμμα - Δεύτερος Γύρος

Πέμπτη 17 Ιουνίου 2021


Center Court

  • Αντριάν Μαναρινό (Γαλλία) - (6) Ντάνιελ Έβανς (Μ. Βρετανία) - 14:00

  • (1) Ματέο Μπερετίνι (Ιταλία) - (WC) Άντι Μάρεϊ (Μ. Βρετανία)

  • Φελιτσιάνο Λόπεζ (Ισπανία) - (2) Ντένις Σαποβάλοφ (Καναδάς)

  • (Q) Βίκτορ Τροϊτσκι (Σερβία) - Φράνσις Τιάφο (ΗΠΑ)

Court 1*

  • Μπεχάρ (Ουρουγουάη)/Εσκομπάρ (Κολομβία) - (4) Ερμπέρ/Μαού (Γαλλία) - 14:00

  • (7) Ντάνιελ (Ν. Ζηλανδία)/Όσβαλντ (Αυστρία) - (2) Καβάλ/Φάρα (Κολομβία)

  • Ντε Μινόρ (Αυστραλία)/Νόρι (Μ. Βρετανία) - Καράτσεφ (Ρωσία)/Πουρσέλ (Αυστραλία)

  • (1) Μέτκιτς/Παβιτς (Κροατία) - Οπέλκα (ΗΠΑ)/Πιρς (Αυστραλία)

*Προημιτελικοί


Bett1Open (14-20/6)


Το παιχνίδι της ημέρας αναμένεται να είναι αυτό της Γκρμπίνιε Μουγκουρούθα κόντρα στην Έλενα Ριμπάκινα με την Καζάκα να προέρχεται από ένα εξαιρετικό γαλλικό όπεν όπου και έφτασε στα προημιτελικά πρώτου αποκλειστεί από την μετέπειτα φιναλίστ Αναστάσια Παβλιουτσένκοβα.


Η Ισπανίδα, μετά από μια αρκετά άσχημη χωμάτινη σεζόν θέλει να επιστρέψει στις θετικές πορείες φτάνοντας σε προημιτελικά WTA Tour για πρώτη φορά μετά από τον περασμένο Μάρτιο στο Ντουμπάι..


Αναμέτρηση από τα... παλιά με τις δύο πρώην Νο. 1 του κόσμου, Αντζελίκ Κέρμπερ και Βικτόρια Αζαρένκα να κοντράρονται για την πρόκριση στις "8". Η προϊστορία ανήκει σχεδόν ολοκληρωτικά στην Λευκορωσίδα η οποία μετράει εννέα νίκες σε 10 παιχνίδια κόντρα στην Κέρμπερ!


Τελευταία νίκη της Γερμανίδας, η οποία έχει ταλαιπωρηθεί απίστευτα από συνεχόμενους τραυματισμούς, το 2016 στα προημιτελικά του αυστραλιανού όπεν.


Το πρόγραμμα θα ξεκινήσει με τον ρώσικο "εμφύλιο" της Λιουμντίλα Σαμσόνοβα και της Βερόνικα Κουντερμέτοβα, ενώ θα ολοκληρωθεί με ένα ακόμα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι με την Καρολίνα Πλίσκοβ να αντιμετωπίζει την Αμερκανίδα Τζέσικα Πεγκούλα.


Το πρόγραμμα - Δεύτερος Γύρος

Πέμπτη 17 Ιουνίου 2021


Steffi Graf Stadion

  • Λιουμντίλα Σαμσόνοβα (Ρωσία) - Βερόνικα Κουντερμέτοβα (Ρωσία) - 12:00

  • Αντζελίκ Κέμπρερ (Γερμανία) - (7) Βικτόρια Αζαρένκα (Λευκορωσία)

  • (6) Γκαρμπίνιε Μουγκουρούθα (Ισπανία) - Έλενα Ριμπάκινα (Καζακστάν)

  • (4) Καρολίνα Πλίσκοβα (Τσεχία) - Τζέσικα Πεγκούλα (ΗΠΑ)

Court 1*

  • Μάρτιτς (Κροατία)/Ρότζερς (ΗΠΑ) - (4) Αζαρένκα/Σαμπαλένκα (Λευκορωσία) - 18:30

*Προημιτελικός


Viking Classic (14-20/6)


Στο Μπέρμιγχαμ το παιχνίδι που αναμένεται να συγκεντρώσει τα περισσότερα βλέμματα είναι αυτό της Ντάρια Κασάτκινα, η οποία θα αγωνιστεί απέναντι στην ευχάριστη έκπληξη του γαλλικού όπεν, Μάρτα Κόστιουκ στο τελευταίο παιχνίδι της ημέρας.


Η αυλαία θα ανοίξει με την Λέιλα Φερνάντεζ να παίζει κόντρα στην Τυνήσια και Νο. 2 του ταμπλό Ονς Ζαμπέρ, ενώ θα ακολουθήσει η αναμέτρηση της Κριστίνα Μλαντένοβιτς με την Αναστάσια Ποτάποβα με τις δύο τενίστριες να συναντιόνται μετά από το τουρνουά της Μαδρίτης με την Γαλλίδα να παίρνει εύκολη νίκη στα δύο σετ.


Το πρόγραμμα - Δεύτερος Γύρος

Πέμπτη 17 Ιουνίου 2021


Ann Jones Court

  • Λέιλα Φερνάντεζ (Καναδάς) - (2) Ονς Ζαμπέρ (Τυνησία) - 13:30

  • Κριστίνα Μλαντένοβιτς (Γαλλία) - Αναστάσια Ποτάποβα (Ρωσία)

  • Τερέζα Μαρτίνκοβα (Τσεχία) - (5) Γέλενα Οσταπένκο (Λετονία)

  • (4) Ντάρια Κασάτκινα (Ρωσία) - Μάρτα Κόστιουκ (Ουκρανία)

Court 1*

  • Λεσεμιά (Γαλλία)/Νιλ (ΗΠΑ) - Κίτσενοκ (Ουκρανία)/Νινομία (Ιαπωνία) - 14:00

  • Μπόσκοβα/Χραντέτσκα (Τσεχία) - (2) Χ. Τσαν/Λ. Τσαν (Κινέζικη Ταϊπέι

  • Ζαμπέρ (Τυνησία)/Περέζ (Αυστραλία) - Μουρ/Σίλβα (Μ. Βρετανία)

*Προημιτελικοί