• Thanos Stathopoulos

Πρόγραμμα: Σάββατο (19/6)

Βγαίνουν τα ζευγάρια των τελικών σε Χάλε, Λονδίνο και Βερολίνο.


Με τους ημιτελικούς αγώνες συνεχίζεται η δράση στα τρία από τα τέσσερα τουρνουά που διεξάγονται αυτή την εβδομάδα σε Γερμανία και Μ. Βρετανία. Μοναδική εξαίρεση το Viking Classic, στο Μπέρμιγχαμ, όπου λόγω της έντονης βροχόπτωσης της Παρασκευής (18/6), η προημιτελική φάση αναβλήθηκε και θα διεξαχθεί το Σάββατο (19/6).


Σάββατο 19 Ιουνίου

  • Noventi Open: Ημιτελικά (μονά) - Δεύτερος ημιτελικός (διπλά)

  • Cinch Championships: Τέταρτος προημιτελικός (μονά) - Ημιτελικά (μονά) - Ημιτελικά (διπλά)

  • Bett1open: Ημιτελικά (μονά) - Δεύτερος ημιτελικός (διπλά)

  • Viking Classic: Προημιτελικά (μονά) - Ημιτελικά (διπλά)

Να σημειωθεί ότι στο τουρνουά του Λονδίνου θα διεξαχθούν οι προημιτελικοί, αλλά και ο πρώτος ημιτελικό στο τένις με αμαξίδιο.


Noventi Open (14-20/6)


Στον πρώτο ημιτελικό της ημέρας ο Αντρέι Ρούμπλεφ θα αντιμετωπίσει τον προερχόμενο από τα προκριματικά, Νικολόζ Μπασιλασβίλι. Τόσο για τον Ρώσο και Νο. 7 του κόσμου, όσο και για τον Γεωργιανό (Νο. 30) πρόκειται για μια νέα συνθήκη, καθώς κανένας από τους δύο δεν έχει προχωρήσει ποτέ τόσο μακριά σε τουρνουά που διεξάγεται σε γρασίδι.


Ο Μπασιλασβίλι ξεκίνησε εντυπωσιακά στις μεταξύ τους αναμετρήσεις κερδίζοντας τον Ρούμπλεφ δύο φορές, την ίδια χρονιά (2019) και μάλιστα η μία από αυτή ήταν στον τελικό του Αμβούργού, με τον Ρώσο να κάνει το δικό του σερί κερδίζοντας δύο φορές με την τελευταία να είναι στον πρώτο γύρο του Ρόντερνταμ στις αρχές του 2020.


Αμέσως μετά θα ακολουθήσει ο δεύτερος ημιτελικός με τον Φελίξ Οζέρ-Αλιασίμ να αντιμετωπίζει τον Γάλλο Ούγκο Αμπέρ.


Ο Καναδός, ο οποίος στοχεύει στον δεύτερο συνεχόμενο τελικό, μετά από εκείνον της περασμένης εβδομάδας στην Στουτγκάρδη, έχει αποκλείσει μέχρι στιγμής τον συμπαίκτη του στα διπλά, Χούμπερτ Χουρκάτς, τον Ρότζερ Φέντερερ, αλλά και τον Μάρκος Γκιρόν.


Μάλιστα μετά από τον ημιτελικό ο Οζερ-Αλιασίμ θα μπει και πάλι στο κορτ, όπου μαζί με τον Χουρκάτς θα παίξουν στον δεύτερο ημιτελικό στα διπλά κόντρα στους Νο. 5 του ταμπλό Τιμ Πουτζ (Γερμανία) και Μάικλ Βίνους (Ν. Ζηλανδία).


Για τον Γάλλο και Νο. 31 του κόσμου, ο συγκεκριμένος αγώνας είναι λίγο πιο ιδιαίτερος καθώς ο Αμπέρ θέλει εκτός από τη νίκη, που θα τον οδηγήσει στον "παρθενικό" του τελικό σε γρασίδι στην καριέρα του, και τη ρεβάνς από τον Καναδό για τον αποκλεισμό της περασμένης εβδομάδας στην Στουτγκάρδη στα προημιτελικά.


Πρόγραμμα-Ημιτελικά

Σάββατο 19 Ιουνίου 2021


Arena

  • (4) Αντρέι Ρούμπλεφ (Ρωσία) - (Q) Νικολόζ Μπασιλασβίλι (Γεωργία) - 13:00

  • Φελίξ Οζέρ-Αλιασίμ (Καναδάς) - Ούγκο Αμπέρ (Γαλλία) - Όχι πριν τις 15:30

  • (5) Πουτζ (Γερμανία)/Βίνους (Ν. Ζηλανδία) - Οζερ Αλιασίμ (Καναδάς)/Χουρκάτς (Πολωνία)


Cinch Championships (14-20/6)


Οι χθεσινές βροχοπτώσεις στην Αγγλία, πήγαν αρκετά πίσω το πρόγραμμα στους αγώνες του Queen's Club με αποτέλεσμα να διακοπεί (μετά την ολοκλήρωση του πρώτου σετ) η αναμέτρηση του τελευταίου-χρονικά-ημιτελικού μεταξύ του Αμερικανού Φράνσις Τιάφο και του Καναδού και Νο. 2 του ταμπλό Ντένις Σαποβάλοφ.


Το παιχνίδι θα ολοκληρωθεί το Σάββατο (19/6) με τον Καναδό να έχει πάρει το προβάδισμα στα σετ (6-3), με τον νικητή ωστόσο να επιστρέφει και πάλι στο κορτ λίγο αργότερα για τον ημιτελικό εκεί όπου περιμένει ο Βρετανός Κάμερον Νόρι.


Στον πρώτο ημιτελικό της ημέρας ο Νο. 1 του ταμπλό, Ματέο Μπερετίνι θα αντιμετωπίσει τον Αυστραλό Άλεξ ντε Μινόρ.


Αυτή θα είναι η πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση σε επίπεδο ATP Tour, αλλά όχι και η πρώτη στην καριέρα τους, καθώς είχαν βρεθεί στο ίδιο κορτ και το 2017 στο τουρνουά της Σεγόβια (Ισπανία), στο πλαίσιο του ATP Challenger, με τον Αυστραλό να επικρατεί στον ημιτελικό.


Να σημειωθεί ότι ντε Μινόρ και Νόρι, δύο από τους τέσσερις ημιφιναλίστ, είναι και ζευγάρι στα διπλά και θα αγωνιστούν αργότερα μέσα στην ημέρα στον πρώτο ημιτελικό κόντρα στους Ρέιλι Οπέλκα (ΗΠΑ) και Τζον Πιρς (Αυστραλία).


Πρόγραμμα-Ημιτελικά

Σάββατο 19 Ιουνίου 2021


Center Court

  • Φράνσις Τιάφο (ΗΠΑ) - (2) Ντένις Σαποβάλοφ (Καναδάς) - 14:00* (6-3 προηγείται ο Σαποβάλοφ)

  • (1) Ματέο Μπερετίνι (Ιταλία) - (4) Άλεξ ντε Μινόρ (Αυστραλία) - Όχι πριν τις 15:00

  • Κάμερον Νόρι (Μ. Βρετανία) - Τιάφο (ΗΠΑ)/Σαποβάλοφ (Καναδάς)

  • Οπέλκα (ΗΠΑ)/Πιρς (Αυστραλία) - Ντε Μινόρ (Αυστραλία)/Νόρι (Μ. Βρετανία) - Όχι πριν τις 17:00

*Προημιτελικός

Court 1

  • (4) Ερμπέρ/Μαού (Γαλλία) - (7) Ντάνιελ (Ν. Ζηλανδία)/Όσβαλντ (Αυστρία) - 14:00

Court 5

  • Γκουστάβο Φερνάντεζ (Αργεντινή) - Στέφαν Όλσον (Σουηδία) - 14:00**

  • Γκόρντον Ριντ (Μ. Βρετανία) - Άλφι Χιούιτ (Μ. Βρετανία)

Court 6

  • Στέφαν Ουντέ (Γαλλία) - Ντέρμοντ Μπέιλι (Μ. Βρετανία) - 14:00

  • Τομ Έγκμπερινκ (Ολλανδία) - Ζοακίμ Ζεράρ (Βέλγιο)

**Τένις με αμαξίδιο: Προημιτελικοί


Bett1Open (14-20/6)


Το πρόγραμμα του Σαββάτου (19/6) στο τουρνουά του Βερολίνου θα ξεκινήσει με τον αγώνα της Αλιζέ Κορνέ κόντρα στην Νο. 5 του κόσμου Μπελίντα Μπέντσιτς.


Από την πλευρά της η Γαλλίδα θέλει να επιστρέψει σε τελικό μετά από περίπου δύο χρόνια και τον τελικό του Swiss Open, ο οποίος μάλιστα θα είναι και ο πρώτος καριέρας για την Νο. 63 του κόσμου, σε γρασίδι.


Αντίθετα η Μπέντσιτς, θέλει να πάρει την πρόκριση στον τέταρτο τελικό καριέρας σε γρασίδι, αλλά και τον δεύτερο μέσα στη σεζόν, έπειτα από εκείνον στην Αδελαΐδα στις αρχές της σεζόν (Φεβρουάριος).


Οι δύο ημιφιναλίστ έχουν αναμετρηθεί ακόμη. δύο φορές με την Ελβετίδα να προηγείται με 2-1 με την τελευταία τους συνάντηση να είναι στον τρίτο γύρο του US Open (2019) και την Μπέντσιτς να επικρατεί στα τρία σετ.


Στον άλλο ημιτελικό η Βικτόρια Αζαρένκα θα παίξει απέναντι στην προερχόμενη από τα προκριματικά, Λιουμντίλα Σαμσόνοβα, μια αναμέτρηση με... Δαβίδ και Γολιάθ.


Από τη μία η Αζαρένκα, που ετοιμάζεται για τον 41ο τελικό καριέρας (αλλά μόλις τον δεύτερο σε γρασίδι) και την Σαμσόνοβα (Νο. 106), που θέλει να βρεθεί σε τελικό WTA Tour για πρώτη φορά στην καριέρα της.


Αξίζει ωστόσο να σημειωθεί ότι η Σαμσόνοβα, σε σύνολο οκτώ αναμετρήσεων κόντρα σε παίκτριες που βρίσκονται στην πρώτη 10άδα του κόσμου μετράει τέσσερις νίκες και τέσσερις ήττες (4-4).


Η Αζαρένκα αμέσως μετά τον ημιτελικό θα επιστρέψει στο κεντρικό κορτ όπου μαζί με τη συμπατριώτισσά της, Αρίνα Σαμπαλένκα θα παίξουν στον δεύτερο (χρονικά) ημιτελικό στα διπλά.


Πρόγραμμα - Ημιτελικά

Σάββατο 19 Ιουνίου 2021


Steffi Graf Stadion

  • Αλιζέ Κορνέ (Γαλλία) - (5) Μπελίντα Μπέντσιτς (Ελβετία) - 12:00

  • (Q) Λιουμντίλα Σαμσόνοβα (Ρωσία) - (7) Βικτόρια Αζαρένκα (Λευκορωσία) - Όχι πριν τις 17:00

  • (4) Αζαρένκα/Σαμπαλένκα (Λευκορωσία) - Φίτσμαν (Καναδάς)/Όλμος (Μεξικό)

Viking Classic (14-20/6)


Όπως και το τουρνουά στο Queen's Tennis Club στο Λονδίνο στους άνδρες, έτσι κι αυτό στο Μπέρμιγχαμ στις γυναίκες, αντιμετώπισε σημαντικά προβλήματα λόγω βροχής με αποτέλεσμα να αναβληθούν όλοι οι προημιτελικοί, οι οποίοι θα πραγματοποιηθούν το Σάββατο (19/6).


Πρόγραμμα - Προημιτελικά

Σάββατο 19 Ιουνίου 2021


Ann Jones Court

  • Κόκο Βάντεγουεϊ (ΗΠΑ) - (8) Μαρί Μπόσκοβα (Τσεχία) - 13:30

  • (4) Ντάρια Κασάτκινα (Ρωσία) - Τερέζα Μαρτίνκοβα (Τσεχία)

  • Αναστάσια Ποτάποβα (Ρωσία) - (2) Ονς Ζαμπέρ (Τυνησία)

  • Χέδερ Γουότσον (Μ. Βρετανία) - (3) Ντόνα Βέκιτς (Κροατία)