Never Miss a Post. Subscribe Now!

© 2023 by Kathy Schulders. Proudly created with Wix.com  

  • Grey Twitter Icon
  • Grey LinkedIn Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Grey Pinterest Icon
  • Thanos Stathopoulos

Roland Garros | Το πρόγραμμα της Δευτέρας (27/5)

Χωρίς ελληνική συμμετοχή, αλλά με σπουδαίες αναμετρήσεις συνεχίζεται το 123ο γαλλικό όπεν. Πρεμιέρα για Rafa Nadal, Novak Djokovic, αλλά και για Serena Williams

Η δεύτερη ημέρα του κυρίως ταμπλό, περιλαμβάνει τις αναμετρήσεις με τις οποίες ολοκληρώνεται ο πρώτος γύρος στο κάτω μέρος του, αλλά και τα πρώτα παιχνίδια του πάνω μέρους.


Τα βλέμματα στρέφονται στον κάτοχο των 11 τίτλων και των τελευταίων δύο συνεχόμενων, Rafa Nadal, ο οποίος θα αντιμετωπίσει τον προερχόμενο από τα προκριματικά Γερμανό, Yannick Hanfman.


Αμέσως μετά στο Philippe Chatrier θα μπει ο νούμερο ένα του κόσμου και νικητής του γαλλικού όπεν το 2016, Novak Djokovic, ο οποίος θα έχει σαφώς δυσκολότερο έργο από τον Nadal, καθώς θα παίξει κόντρα στον υπολογίσιμο Πολωνό, Hubert Hurkacz.


Από εκεί και πέρα, σε ό,τι αφορά τους άνδρες, πρεμιέρα θα κάνει και ο νούμερο τέσσερα του κόσμου και περσινός φιναλίστ, Dominic Thiem που θα αντιμετωπίσει τον Αμερικανό Tommy Paul, όπως και ο Stan Wawrinka με τον πρωταθλητή του 2015 να κοντράρεται με τον Σλοβάκο, Jozef Kovalik.


Στο ταμπλό των γυναικών η Caroline Wozniacki, θα ανοίξει το πρόγραμμα του Philippe Chatrier με τον αγώνα της κόντρα στη Ρωσίδα Veronika Kudermedova, ενώ την ημέρα θα κλείσει η Serena Williams, η οποία θα αντιμετωπίσει την επίσης Ρωσίδα Vitalia Diatchenko, με την οποία θα ξαναβρεθεί σε GS μετά από το 2015 και το US Open, με τη Ρωσίδα να αποχωρεί στο δεύτερο σετ, λόγω τραυματισμού κι ενώ είχε δεχθεί ένα σερί 8-0 (6-0, 2-0).


Πρόγραμμα (Πρώτος Γύρος)

Δευτέρα 27 Μαΐου

Philippe Chatrier

  • [13] Caroline Wozniacki (Δανία) - Veronika Kudermetova (Ρωσία) - 12:00

  • [Q] Yannick Hanfman (Γερμανία) - [2] Rafa Nadal (Ισπανία)

  • [1] Novak Djokovic (Σερβία) - Hubert Hurkacz (Πολωνία)

  • [10] Serena Williams (ΗΠΑ) - Vitalia Diatchenko (Ρωσία)


Suzanne Lenglen

  • Pauline Parmentier (Γαλλία) - [4] Kiki Bertens (Ολλανδία) - 12:00

  • Sorana Cirstea (Ρουμανία) - [6] Petra Kvitova (Τσεχία)

  • Jo-Wilfried Tsonga (Γαλλία) - Peter Gojowczyk (Γερμανία)

  • [4] Dominic Thiem (Αυστρία) - [W] Tommy Paul (ΗΠΑ)


Simonne Mathieu

  • Viktoria Kuzmova (Σλοβακία) - Alize Cornet (Γαλλία) - 12:00

  • Mischa Zvererv (Γερμανία) - Richard Gasquet (Γαλλία)

  • [24] Stan Wawrinka (Ελβετία) - Jozef Kovalik (Σλοβακία)

  • Barbora Strycova (Τσεχία) - Samantha Stosur (Αυστραλία)


Court 1

  • Kaia Kanepi (Εσθονία) - [18] Julia Goerges (Γερμανία) - 12:00

  • Jessica Pegula (ΗΠΑ) - [8] Ashleigh Barty (Αυστραλία)

  • Aljaz Bedene (Σλοβενία) - [13] Borna Coric (Κροατία)

  • Jeremy Chardy (Γαλλία) - [28] Kyle Edmund (Μ. Βρετανία)


Court 4

  • [W] Lauren Davis (ΗΠΑ) - Kristyna Pliskova (Τσεχία) - 12:00

  • [Q] Yannick Maden (Γερμανία) - [Q] Kimmer Coppejans (Βέλγιο)

  • Jaume Munar (Ισπανία) - Salvatore Caruso (Ιταλία)

  • [Q] Giulia Gatto-Monticone (Ιταλία) - Sofia Kenin (ΗΠΑ)


Court 5

  • Pablo Carreno Busta (Ισπανία) - Joao Sousa (Πορτογαλία) - 12:00

  • Anastasia Pavlyuchenkova (Ρωσία) - Mandy Minella (Λουξεμβούργο)

  • [LL] Henri Laaksonen (Ελβετία) - [Q] Pedro Marinez (Ισπανία)

  • [30] Mihaela Buzernescu (Ρουμανία) - Katerina Alexandrova (Ρωσία)


Court 6

  • [Q] Alexey Vatunin (Ρωσία) - [W] Corentin Moutet (Γαλλία) - 12:00

  • Shuai Zhang (Κίνα) - [Q] Varvara Lepchenko (ΗΠΑ)

  • [20] Elise Mertens (Βέλγιο) - Tamara Zidanesk (Σλοβενία)

  • [W] Maxime Janvier (Γαλλία) -Pablo Cuevas (Ουρουγουάη)


Court 7

  • [26] Johanna Konta (Μ. Βρετανία) - [Q] Antonia Lottner (Γερμανία) - 12:00

  • Jennifer Brady (ΗΠΑ) - Ivana Jorovic (Σερβία) 7-6, 4-6, 0-0*

  • [Q] Liumila Samsonova (Ρωσία) - [23] Donna Vekic (Κροατία)

  • [LL] Sergiy Stakhovksy (Ουκρανία) - [26] Gilles Simone (Γαλλία)

  • [20] Denis Shapovalov (Καναδάς) - Jan Lennard Struff (Γερμανία)


Court 8

  • [W] Diane Parry (Γαλλία) - Vera Lapko (Λευκορωσία) - 12:00

  • Roberto Carballes Baena (Ισπανία) - [Q] Alexandre Muller (Γαλλία)

  • Yulia Putintseva (Καζακστάν) - Rebecca Peterson (Σουηδία)

  • Radu Albot (Μολδαβία) - [Q] Tennys Sandgren (ΗΠΑ)


Court 9

  • Nikoloz Basilashvili (Γεωργία) - Juan Ignasio Londero (Αργεντινή) - 12:00

  • Reilly Opelka (ΗΠΑ) - Cristian Garin (Χιλή)

  • Danielle Collins (ΗΠΑ) - Tatjana Maria (Γερμανία)

  • Alison Riske (ΗΠΑ) - Andrea Petkovic (Γερμανία)


Court 10

  • Miomir Kecmanovic (Σερβία) - Denis Kudla (ΗΠΑ) - 12:00

  • Astra Sharma (Αυστραλία) - Shelby Rogers (ΗΠΑ)

  • Lloyd Harris (Ν. Αφρική) - [LL] Lukas Rosol (Τσεχία)

  • [Q] Kurumi Nara (Ιαπωνία) - Dalilia Jakupovic (Σλοβενία)


Court 12

  • Filip Krajinovic (Σερβία) - [32] Frances Tiafoe (ΗΠΑ) - 12:00

  • Guido Andreozzi (Αργεντινή) - [19] Guido Pella (Αργεντινή)

  • [Q] Aliona Bolsova (Ισπανία) - Vera Zvonareva (Ρωσία)

  • Su-Wei Hsieh (Κινέζικη Ταϊπέι) - Viktoria Golubic (Ελβετία)


Court 13

  • [21] Alex de Minaur (Αυστραλία) - Bradley Khan (ΗΠΑ) -12:00

  • Polona Hercog (Σλοβενία) - Aliaksandra Sasnovic (Λευκορωσία) 4-6, 6-2, 3-3*

  • Luksika Kumkhum (Ταϊλάνδη) - [12] Anastasija Sevastova (Λετονία)

  • [Q] Rudofl Molleker (Γερμανία) - Alexander Bublik (Καζακστάν)


Court 14

  • Pierre-Hugues Herbert (Γαλλία) - [12] Daniil Medvedev (Ρωσία) - 12:00

  • Zarina Diyas (Καζακστάν) - [W] Audrey Albie (Γαλλία)

  • Benoite Paire (Γαλλία) - Marius Copil (Ρουμανία)

  • [LL] Marie Bouzkova (Τσεχία) - [22] Bianca Andreescu (Καναδάς)


*Τα συγκεκριμένα παιχνίδια διακόπηκαν την Κυριακή το βράδυ (λόγω σκότους) και θα συνεχιστούν τη Δευτέρα.