• Thanos Stathopoulos

Roland Garros | Το πρόγραμμα της πρεμιέρας (26/5)

Στέφανο Τσιτσιπά και Roger Federer περιλαμβάνει το μενού της πρεμιέρα του 123ου γαλλικού όπεν. Το Venus Williams - Elina Svitolina, ξεχωρίζει από το ταμπλό των γυναικών

Όλα πλέον είναι έτοιμα για το 123ο Roland Garros. Τα πλήρως ανακαινισμένα γήπεδα θα υποδεχθούν τους καλύτερους τενίστες του κόσμου, σ' ένα τουρνουά που όπως λέγεται και εκφράζεται από τα ΜΜΕ και τα αμέτρητα ποστ των φαν στα social media, αναμένεται να είναι ένα από τα καλύτερα των τελευταίων ετών. Θα δείξει...



Στο ανακαινισμένο και πανέμορφο πλέον (μόνο η οροφή λείπει), Philippe Chatrier ποδαρικό θα κάνει η νούμερο πέντε του ταμπλό και εξαιρετικά αμφίβολη, Angelique Kerber, καθώς ο τραυματισμός στον αστράγαλο που την υποχρέωσε να αποσυρθεί από το τουρνουά της Μαδρίτης, συνεχίζει να την ταλαιπωρεί...


H Γερμανίδα, αν όλα πάνε καλά, θα αντιμετωπίσει τη Ρωσίδα Anastasia Potapova στο πρώτο ματς του κεντρικού κορτ που είναι προγραμματισμένο για τις 12:00.


Αμέσως μετά στο κεντρικό κορτ θα μπει ο Στέφανος Τσιτσιπάς για να αντιμετωπίσει τον αριστερόχειρα Γερμανό, Maximilian Marterer, ενώ στη συνέχεια έχουμε τη μεγάλη επιστροφή του Roger Federer, ο οποίος θα πατήσει και πάλι το κορτ του Philippe Chatrier μετά από το 2015.


Αντίπαλος του ο Ιταλό Lorenzo Sonego, με τον 24 χρόνο από το Τορίνο, να κάνει την παρθενική του εμφάνιση στο κυρίως ταμπλό του γαλλικού όπεν στο μοναδικό GS που δεν είχε καταφέρει μέχρι τώρα να παίξει σε κυρίως ταμπλό.


Λίγα μέτρα πιο πέρα και συγκεκριμένα στο Simmone Mathieu, θα διεξαχθεί ίσως το πιο σημαντικό παιχνίδι της ημέρας στο ταμπλό των γυναικών με την Venus Williams να αντιμετωπίζει την Elina Svitolina.


Για τη Williams το Roland Garros είναι ό,τι για τον Μπόμπι Ντικ η λευκή φάλενα, καθώς σε 21 συμμετοχές το καλύτερο πλασάρισμα που είχε ήταν η συμμετοχή της στον τελικό του 2002, όπου και ηττήθηκε από την αδελφή της Serena.


Μάλιστα από το 2007 μέχρι και πέρσι δεν έχει μπορέσει να φτάσει καν σε προημιτελική φάση, αλλά από την άλλη πλευρά, έχει αποκλειστεί μόλις δύο φορές από τον πρώτο γύρο.


Αντίθετα η ανερχόμενη Elina Svitolina, τα τελευταία τέσσερα χρόνια έχει φτάσει δύο φορές στα προημιτελικά του RG (2015, 2017), πορεία που έχει επαναλάβει σ' ένα μόνο ακόμη GS (Australian Open) τόσο το 2018, όσο και το 2019.


Από εκεί και πέρα το ενδιαφέρον στρέφεται κυρίως στο ταμπλό των ανδρών και στο πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι του Ούγγρου, Marton Fucsovics κόντρα στον ημιφιναλιστ της Ρώμης, Diego Schwarztman, αλλά και στις... ύπουλες αναμετρήσεις για τους Grigor Dimitrov και Philipp Kohlschreiber.


Ο ασταθής Βούλγαρος θα αντιμετωπίσει τον... αλλοπρόσαλλο Σέρβο, Janko Tipsarevic, ενώ ο Γερμανός θα παίξει απέναντι στον έμπειρο και λάτρη της χωμάτινης επιφάνειας τον Ολλανδό Robin Haas.


Πρόγραμμα (Πρώτος Γύρος)

Κυριακή 26 Μαΐου


Philippe Chatrier

  • [5] Angelique Kerber (Γερμανία) - Anastasia Potapova (Ρωσία) - 12:00

  • [6] Στέφανος Τσιτσιπάς (Ελλάδα) - Maximilian Marterer (Γερμανία)

  • Lorenzo Sonego (Ιταλία) - [3] Roger Federer (Ελβετία)

  • Madison Brengle (ΗΠΑ) - [2] Karolina Pliskova (Τσεχία)


Suzane Lenglen

  • Thomas Fabiano (Ιταλία) - [11] Marin Cilic (Κροατία) - 12:00

  • [7] Kei Nishikori (Ιαπωνία) - [W] Quentin Halys (Γαλλία)

  • Fiona Ferro (Γαλλία) - Kristina Mladenovic (Γαλλία)

  • [7] Sloane Stephens (ΗΠΑ) - Misaki Doi (Ιαπωνία)


Simmone Mathieu

  • [19] Garbin Muguruza (Ισπανία) - Taylor Townsend (ΗΠΑ) - 12:00

  • [16] Marco Cecchinato (Ιταλία) - Nicolas Mahut (Γαλλία)

  • Venus Williams (ΗΠΑ) - Elina Svitolina (Ουκρανία)

  • [27] David Goffin (Βέλγιο) - Ricardas Berankis (Λιθουανία)


Court 1

  • [31] Petra Martic (Κροατία) - Ons Jabeur (Τυνησία) - 12:00

  • Janko Tipsarevic (Σερβία) - Grigor Dimitrov (Βουλγαρία)

  • [15] Belinda Bencic (Ελβετία) - Jessika Ponchet (Γαλλία)

  • Robin Haase (Ολλανδία) - Philipp Kohlschreiber (Γερμανία)


Court 6

  • Magdalena Rybarikova (Σλοβακία) - Johanna Larsson (Σουηδία) - 12:00

  • Malek Zajiri (Τυνησία) - [LL] Oscar Otte (Γερμανία)

  • [Q] Bernarda Pera (ΗΠΑ) - Kateryna Kozlova (Ουκρανία)

  • Jiri Vesely (Τσεχία) - Leonardo Mayer (Αργεντινή)


Court 7

  • [29] Matteo Berretini (Ιταλία) - Pablo Andujar (Ισπανία) - 12:00

  • Laura Siegemund (Γερμανία) - [Q] Sofya Zhuk (Ρωσία)

  • Albert Ramos - Vinolas (Ισπανία) - [31] Laslo Djere (Σερβία)

  • Jennifer Brady (ΗΠΑ) - Ivana Jorovic (Σερβία)


Court 13

  • Casper Ruud (Νορβηγία) - Ernests Gulbis (Λετονία) - 12:00

  • Yafan Wang (Κίνα) - Marketa Vondrousova (Τσεχία)

  • Pranjnesh Gunnewarn (Ινδία) - Hugo Dellien (Βολιβία)

  • Sara Sorribes Tormo (Ισπανία) - Alison van Uytvanck (Βέλγιο)


Court 14

  • Alexei Popyrin (Αυστραλία) - Ugo Hubert (Γαλλία) - 12:00

  • Svetlanan Kuznetsova (Ρωσία) - Kristina Kucova (Σλοβακία)

  • Marton Fucsovics (Ουγγαρία) - [17] Diego Schwartzman (Αργεντινή)

  • Polona Hercog (Σλοβενία) - [32] Aliaksandra Sasnovich (Λευκορωσία)

Never Miss a Post. Subscribe Now!

© 2023 by Kathy Schulders. Proudly created with Wix.com  

  • Grey Twitter Icon
  • Grey LinkedIn Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Grey Pinterest Icon