• Thanos Stathopoulos

Roland Garros | Τo πρόγραμμα της Τετάρτης 29/5

Πρεμιέρα δεύτερου γύρου στο Παρίσι με τον Στέφανο Τσιτσιπά να θέλει να γράψει και πάλι ιστορία φτάνοντας στην τρίτη φάση του γαλλικού όπεν για πρώτη φορά στην καριέρα του. Δυνατές αναμετρήσεις σε άνδρες και γυναίκες

Ο Τσιτσιπάς, που πέρσι έφτασε μέχρι το δεύτερο γύρο, θα προσπαθήσει να ξεπεράσει το εμπόδιο του Βολιβιανού, Hugo Dellien, φτάνοντας στην τρίτη φάση του Roland Garros για πρώτη φορά στην καριέρα του.


Στο κεντρικό κορτ ο Kei Nishikori θα αντιμετωπίσει τον πάντα υπολογίσιμο και επικίνδυνο, ιδιαίτερα εντός Γαλλίας, Jo-Wilfried Tsonga, ενώ αμέσως μετά θα μπει στο Philippe Chatrier ο Roger Federer για την αναμέτρησή του απέναντι στον Γερμανό Oscar Otte.


Στο Suzanne Lenglen θα μεταφερθεί, για το δεύτερο γύρο, ο κάτοχος του τίτλου των τελευταίων δύο ετών, Rafa Nadal, για την αναμέτρησή του απέναντι στον Yannick Maden, ενώ ένα από τα πιο σημαντικά παιχνίδια της ημέρας αναμένεται να διεξαχθεί στο Simonne Mathieu, εκεί που θα παίξει και ο Τσιτσιπάς, με τον Grigor Dimitrov να παίζει απέναντι στον Marin Cilic.


Tο πρόγραμμα στο Philippe Chatrier θα ανοίξει, η Sloane Stephens που αντιμετωπίζει την Sara Sorribes Tormo, ενώ θα το κλείσει η Ολλανδή, Kiki Bertens που θα παίξει με τη Σλοβάκα Viktoria Kuzmova.


Ένα ακόμη δύσκολο παιχνίδι για την Ουκρανή Elina Svitolina, η οποία μετά τη νίκη της στην πρεμιέρα κόντρα στη Venus Williams, θα χρειαστεί να ξεπεράσει το εμπόδιο της συμπατριώτισσάς της, Kateryna Kozlova.


Αποτελέσματα (Δεύτερος Γύρος)

Τετάρτη 29 Μαΐου


Philippe Chatrier

  • [7] Sloane Stephens (ΗΠΑ) - Sara Sorribes Tormo (Ισπανία) - 12:00

  • [7] Kei Nishikori (Ιαπωνία) - Jo Wilfried Tsonga (Γαλλία)

  • Oscar Otte (Γερμανία) - [3] Roger Federer (Ελβετία)

  • Viktoria Kuzmova (Σλοβακία) - [4] Kiki Bertens (Ολλανδία)


Suzanne Lenglen

  • Kateryna Kozlova (Ουκρανία) - [9] Elina Svitolina (Ουκρανία) - 12:00

  • Yannick Maden (Γερμανία) - [2] Rafa Nadal (Ισπανία)

  • [31] Petra Martic (Κροατία) - Kristina Mladenovic (Γαλλία)

  • Benoit Paire (Γαλλία) - Pierre Hugues Herbert (Γαλλία)


Simonne Mathieu

  • [6] Στέφανος Τσιτσιπάς (Ελλάδα) - Hugo Dellien (Βολιβία) - 12:00

  • Kristina Kucova (Σλοβακία) - [2] Karolina Pliskova (Τσεχία)

  • Grigor Dimitrov (Βουλγαρία) - [11] Marin Cilic (Κροατία)

  • [15] Belinda Bencic (Ελβετία) - Laura Siegemund (Γερμανία)


Court 1

  • [19] Garbine Muguruza (Ισπανία) - Johanna Larsson (Σουηδία) - 12:00

  • Juan Ignacio Londero (Αργεντινή) - Richard Gasquet (Γαλλία)

  • [24] Stan Wawrinka (Ελβετία) - Cristian Garin (Χιλή)

  • [26] Johanna Konta (Μ. Βρετανία) - Lauren Davis (ΗΠΑ)


Court 6

  • Shuai Zhang (Κίνα) - Kaia Kanepi (Εσθονία) - 12:00

  • Roberto Carballes Baena (Ισπανία) - Filip Krajinovic (Σερβία)

  • Leonardo Mayer (Αργεντινή) - [17] Diego Schwartzman (Αργεντινή)

  • Rebecca Peterson (Σουηδία) - [23] Donna Vekic (Κροατία)


Court 7

  • Corentin Moutet (Γαλλία) - [19] Guido Pella (Αργεντινή) - 12:00

  • Mandy Minella (Λουξεμβούργο) - [12] Anastasija Sevastova (Λετονία)

  • Anastasia Potapova (Ρωσία) - Marketa Vondrousova (Τσεχία)

  • [21] Alex de Minaur (Αυστραλία) - Pablo Carreno Busta (Ισπανία)


Court 12

  • Jennifer Brady (ΗΠΑ) - Polona Hercog (Σλοβενία) - 12:00

  • Alexei Popyrin (Αυστραλία) - [31] Laslo Djere (Σερβία)


Court 13

  • Veronika Kudermetova (Ρωσία) - Zarina Diyas (Καζακστάν) - 12:00

  • Shelby Rogers (ΗΠΑ) - [28] Carla Suarez Navarro (Ισπανία)

  • [29] Matteo Berrettini (Ιταλία) - Casper Rudd (Νορβηγία)


Court 14

  • [20] Elise Mertens (Βέλγιο) - Diane Parry (Γαλλία)

  • [27] David Goffin (Βέλγιο) - Miomir Kecmanovic (Σερβία)

  • Nicolas Mahut (Γαλλία) - Philipp Kohlschreiber (Γερμανία)

Never Miss a Post. Subscribe Now!

© 2023 by Kathy Schulders. Proudly created with Wix.com  

  • Grey Twitter Icon
  • Grey LinkedIn Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Grey Pinterest Icon