• Thanos Stathopoulos

Roland Garros | Το πρόγραμμα της Τρίτης 28/5

Η ατζέντα της Τρίτης περιλαμβάνει το φινάλε του πρώτου γύρου, με τη Μαρία Σάκκαρη να αντιμετωπίζει την Αμερικανίδα Anna Tatishvilli, στο τελευταίο παιχνίδι του κορτ 14. Πρεμιέρα στο Παρίσι για Alexander Zverev, Naomi Osaka και Simona Halep. Επικίνδυνη αποστολή για τον Juan Martin del Potro

Μετά τον Στέφανο Τσιτσιπά και τη νικηφόρα πρεμιέρα στο γαλλικό όπεν, σειρά έχει η Μαρία Σάκκαρη, η οποία θέλει να κάνει ένα παρόμοιο ξεκίνημα όπως αυτό της περσινής διοργάνωσης, όπου είχε φτάσει μέχρι τις "32".


Στον πρώτο γύρο θα βρει μπροστά της την πρώην Γεωργιανή και νυν Αμερικανίδα, Anna Tatishvili, με την καλύτερη πορεία της 29χρονης στη διοργάνωση, να είναι η πρόκριση στο δεύτερο γύρο τις χρονιές 2011, 2012 και 2013.


Πρεμιέρα στο ταμπλό των γυναικών και για τη νούμερο ένα στην παγκόσμια κατάταξη, Naomi Osaka, η οποία θα αντιμετωπίσει τη Σλοβάκα, Anna Karolina Schmiedova, ενώ αμέσως μετά, στο ανακαινισμένο Philippe Chatrier, θα μπει η κάτοχος του τίτλου και νούμερο τρία του κόσμου, Simona Halep, η οποία θα αντιμετωπίσει την Αυστραλή, Ajla Tomljanovic.


Με πολύ ενδιαφέρον αναμένεται το παιχνίδι στο Simonne Mathieu, εκεί όπου θα αναμετρηθούν η κάτοχος του 2017 Jelena Ostapenko και η ημιφιναλίστ του 2013, Victoria Azarenka.


Στο ταμπλό των ανδρών ο Alexander Zverev θα ανοίξει το σημερινό πρόγραμμα του Philippe Chatrier, με τον Γερμανό και νούμερο πέντε του κόσμου να αντιμετωπίζει τον Αυστραλό John Milman.


Σημαντικό παιχνίδι είναι κι αυτό του Juan Martin del Potro απέναντι στον Χιλιανό, Nicolas Jarry, που προέρχεται από τον χαμένο τελικό του Geneva Open της περασμένης εβδομάδας, αλλά και από μια εκπληκτική πορεία στο τουρνουά της Βαρκελώνης.


Στο Simonne Mathieu το πρόγραμμα θα ξεκινήσει με τον ιταλικό "εμφύλιο" του Fabio Fognini κόντρα στον Andreas Seppi, ενώ στο κορτ 6, Ivo Karlovic και Feliciano Lopez, αναμένεται να προσφέρουν έναν εντυπωσιακό διαγωνισμό άσων και πολλά tie-break...


Πρόγραμμα (Πρώτος Γύρος)

Τρίτη 28 Μαΐου


Philippe Chatrier

  • John Milman (Αυστραλία) - [5] Alexander Zverev (Γερμανία) - 12:00

  • [1] Naomi Osaka (Ιαπωνία) - Anna Karolina Schmiedlova (Σλοβακία)

  • [3] Simona Halep (Ρουμανία) - Ajla Tomljanovic (Αυστραλία)

  • Taro Daniel (Ιαπωνία) - [14] Gael Monfils (Γαλλία)


Suzanne Lenglen

  • Nicolas Jarry (Χιλή) - [8] Juan Martin del Potro (Αργεντινή) - 12:00

  • [24] Caroline Garcia (Γαλλία) - Mona Barthel (Γερμανία)

  • [Q] Simone Bolleli (Ιταλία) - [22] Lucas Pouille (Γαλλία)

  • Evgeniya Rodina (Ρωσία) - [14] Madison Keys (ΗΠΑ)


Simonne Mathieu

  • [9] Fabio Fognini (Ιταλία) - Andreas Seppi (Ιταλία) - 12:00

  • Jelena Ostapenko (Λετονία) - Victoria Azarenka (Λευκορωσία)

  • [11] Aryna Sabalenka (Λευκορωσία) - Dominika Cibulkova (Σλοβακία)

  • [Q] Stefano Travaglia (Ιταλία) - Adrian Mannarino (Γαλλία)


Court 1

  • [21] Daria Kasatkina (Ρωσία) - [Q] Jasmine Paolini (Ιταλία) - 12:00

  • Jeremy Chardy (Γαλλία) - [28] Kyle Edmund (Μ. Βρετανία) 6-7(1), 7-5, 4-6, 6-4, 5-5*

  • Steve Johnson (ΗΠΑ) - [18] Roberto Bautista Agut (Ισπανία)

  • [10] Karen Khachanov (Ρωσία) - Cedrik Marcel Stebe (Γερμανία)


Court 6

  • Monica Puig (Πουέρτο Ρίκο) - Kristen Flipkens (Βέλγιο) - 12:00

  • Ivo Karlovic (Κροατία) - Feliciano Lopez (Ισπανία)

  • [W] Antoine Hoang (Γαλλία) - Damir Dzumhur (Βοσνία)


Court 7

  • Cameron Norrie (Μ. Βρετανία) - [Q] Elliot Benchetrit (Γαλλία) - 12:00

  • Karolina Muchova (Τσεχία) - [17] Anett Kontaveit (Εσθονία)

  • [23] Fernando Verdasco (Ισπανία) - Daniel Evans (Μ. Βρετανία)

  • Iga Swiatek (Πολωνία) - [W] Sadena Janicijevic (Γαλλία)


Court 9

  • [Q] Guillermo Garcia-Lopez (Ισπανία) - Federico Delbonis (Αργεντινή) - 12:00

  • [Q] Anna Blinkova (Ρωσία) - Margarita Gasparyan (Ρωσία)

  • [L] Timea Babos (Ουγγαρία) - [W] Priscilla Hon (Αυστραλία)

  • [Q] Elena Rybakina (Καζακστάν) - Katerina Siniakova (Τσεχία)


Court 10

  • Yoshihito Nishioka (Ιαπωνία) - Mackenzie McDonald (ΗΠΑ) - 12:00

  • [Q] Kurumi Nara (Ιαπωνία) - Dalila Jakupovic (Σλοβενία) 7-5, 5-7, 0-0*


Court 11

  • [30] Dusan Lajovic (Σερβία) - [Q] Thiago Monteiro (Βραζιλία) - 12:00

  • Daria Gavrilova (Αυστραλία) - Aleksandra Krunic (Σερβία)


Court 12

  • Irina-Camelia Begu (Ρουμανία) - Lin Zhu (Κίνα) - 12:00

  • [LL] Alehandro Davidovich Fokina (Ισπανία) - Jordan Thompson (Αυστραλία)

  • Saisai Zheng (Κίνα) - [16] Qiang Wang (Κίνα)


Court 13

  • [Q] Mikael Ymer (Σουηδία) - [Q] Blaz Rola (Σλοβενία) - 12:00

  • Amanda Anisimova (ΗΠΑ) - [W] Harmony Tan (Γαλλία)

  • Martin Klizan (Σλοβακία) - Mikhail Kukushkin (Καζακστάν)


Court 14

  • Taylor Fritz (ΗΠΑ) - Bernard Tomic (Αυστραλία) - 12:00

  • [LL] Marie Bouzkova (Τσεχία) - [22] Bianca Andeescu (Καναδάς) 7-5, 4-6, 0-0*

  • [W] Chloe Paquet (Γαλλία) - Magda Linette (Πολωνία)

  • [W] Gregoire Barrere (Γαλλία) - Matthew Ebden (Αυστραλία)

  • Anna Tatishvilli (ΗΠΑ) - [29] Μαρία Σάκκαρη (Ελλάδα)


*Τα παιχνίδια διακόπηκαν χθες (Δευτέρα) λόγω σκότους και θα ολοκληρωθούν κανονικά στο σημερινό πρόγραμμα.

Never Miss a Post. Subscribe Now!

© 2023 by Kathy Schulders. Proudly created with Wix.com  

  • Grey Twitter Icon
  • Grey LinkedIn Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Grey Pinterest Icon