Never Miss a Post. Subscribe Now!

© 2023 by Kathy Schulders. Proudly created with Wix.com  

  • Grey Twitter Icon
  • Grey LinkedIn Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Grey Pinterest Icon
  • Thanos Stathopoulos

Σνούκερ-English Open: Ολοκληρώθηκε ο πρώτος γύρος στο Κρόουλι

Με εξαίρεση τον αποκλεισμό του Kyren Wilson και του Κινέζου Xiao Guodong, ο πρώτος γύρος στο "K2" ολοκληρώθηκε χωρίς σημαντικές εκπλήξεις

Ο φορμαρισμένος τη φετινή σεζόν, Kyren Wilson έπεσε "θύμα" έκπληξης από τον Ταϊλανδό, Akani Songsermsawad, ο οποίος επικράτησε με 4-3 σημειώνοντας μάλιστα στο τρίτο frame το μεγαλύτερο break στη μέχρι τώρα καριέρα του (133).


Εκτός διοργάνωσης βρέθηκε και ο Κινέζος, νούμερο 25 του ταμπλό, Xiao Guodong, ο οποίος ηττήθηκε με 4-2 από τον ερασιτέχνη Άγγλο, Steven Hallworth.

Από εκεί και πέρα ο νούμερο πέντε του ταμπλό, Judd Trump επικράτησε με 4-1 του Φιλανδού Robin Hull, ενώ ο Barry Hawkins έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στον Peter Lines κερδίζοντας με 4-0.


Στον δεύτερο γύρο της διοργάνωσης θα βρεθεί και ο Jimmy Robertson που κέρδισε τον Michael Holt με 4-1, ενώ την πρόκριση εξασφάλισε τόσο ο Luca Brecel όσο και το Stuart Bingham, με τον Βέλγο να επικρατεί με 4-0 του Κινέζου Niu Zhang και τον Άγγλο να επικρατεί, με το ίδιο σκορ, του Ουαλού Duane Jones.


Αποτελέσματα (A' Γύρος)Τρίτη 16 Οκτωβρίου

Mark King (Αγγλία) - Ashley Carty (Αγγλία) 4-3

Barry Hawkins (Αγγλία) - Peter Lines (Αγγλία) 4-0

Zhou Yuelong (Κίνα) - Paul S Davison (Αγγλία) 4-3

Steven Hallworth (Αγγλία) - Xiao Guodong (Κίνα) 4-2

Jimmy Robertson (Αγγλία) - Michael Holt (Αγγλία) 4-1


Xu Si (Κίνα) - Chris Totten (Σκωτία) 4-2

Noppon Saengkham (Ταϊλάνδη) - Harvey Chandler (Αγγλία) 4-1

Jordan Brown (Β. Ιρλανδία) - Andrew Higginson (Αγγλία) 4-2

Yuan Sijun (Κίνα) - Farakh Ajaib (Αγγλία) 4-1

Judd Trump (Αγγλία) - Robin Hult (Φινλανδία) 4-1


David B Gilbert (Αγγλία) - Gerard Greene (Αγγλία) 4-3

Luca Brecel (Βέλγιο) - Niu Zhuang (Κίνα) 4-0

Alexander Ursenbacher (Ελβετία) - Krishan Hirani (Ουαλία) 4-1

Akani Songsermsawad (Ταϊλάνδη) - Kyren Wilson (Αγγλία) 4-3

Ricky Walden (Αγγλία) - Hammad Miah (Αγγλία) 4-2


Stuart Bingham (Αγγλία) - Duane Jones (Ουαλία) 4-0

Lee Walker (Ουαλία) - Jak Jones (Ουαλία) 4-3

Elliot Slessor (Αγγλία) - Sean O'Sullivan (Αγγλία) 4-2

Mark Allen (Αγγλία) - Anthony Hamilton (Αγγλία) 4-2

Robert Milkins (Αγγλία) - Lu Ning (Κίνα) 4-2


Sam Baird (Αγγλία) - Liam Highfiled (Αγγλία) 4-2

Jimmy White (Αγγλία) - Lu Haotian (Κίνα) 4-2

Sam Craigie (Αγγλία) - Rod Lawler (Αγγλία) 4-0

John Higgins (Σκωτία) - Li Yuan (Κίνα) 4-1

Matthew Selt (Αγγλία) - Zhang Anda (Κίνα) 4-1


Mei Xiwen (Κίνα) - James Wattana (Ταϊλάνδη) 4-3

Thor Chuan Leong (Μαλαισία) - Hamza Akbar (Αλγερία) 4-1

Stephen Maguire (Σκωτία) - James Cahill (Αγγλία) 4-3

Jack Lisowksi (Αγγλία) - Fergal O' Brien (Ιρλανδία) 4-2

Zhang Jiankang (Κίνα) - Luke Simmonds (Αγγλία) 4-0