• Thanos Stathopoulos

Τένις | ATCL Cup: Στο κυρίως ταμπλό ο Π. Τσιτσιπάς

• Ο 19χρονος επικράτησε του Σέρβου Dusan Rajic με 6-4, 6-3 εξασφαλίζοντας μια θέση στο κυρίως ταμπλό του τουρνουά του Ζουνιέ

• Εκτός διοργάνωσης ο Αριστοτέλης Θάνος που είχε την ευκαιρία να κλείσει το παιχνίδι στο 5-4 του δεύτερου σετ, ενώ προηγήθηκε με 8-5 στο STB, ωστόσο γνώρισε την ήττα από τον Κύπριο Σέργη Κυρατζή με 5-7, 7-6(4), 12-10

• Ήττα στο τουρνουά της Βαλένθια για τη Δέσποινα Παπαμιχαήλ από την Ισπανίδα Guiomar Maristany Zuleta de Raeles με 3-6, 6-2,10-8

Όντας εξαιρετικός από τη θέση του σερβίς, χάνοντας μόλις τέσσερις πόντους στο πρώτο (20/24), ο Πέτρος Τσιτσιπάς θα βρεθεί στο κυρίως ταμπλό της διοργάνωσης, εκεί όπου τον περιμένει ένας ακόμη Έλληνας, ο Μάρκος Καλοβελώνης.

Έχοντας εκπληκτικά ποσοστά τόσο πρώτο (90%), όσο και στο δεύτερο σερβίς (79%), ο Τσιτσιπάς χρειάστηκε ένα break και μάλιστα καθοριστικό, στο πρώτο σετ το οποίο και κατέκτησε με 6-4.

Ουσιαστικά ο Rajic, πλήρωσε το μοναδικό κακό service game στο πρώτο σκέλος του αγώνα, με τον Τσιτσιπά να μη χάνει πόντο φτάνοντας στο break.

Ο 19χρονος ξεκίνησε στο δεύτερο σετ, όπως ακριβώς τελείωσε στο πρώτο. Ένα σχετικά εύκολο hold κι ένα break στη συνέχεια των έβαλαν μπροστά με 2-0.

Ο Rajic απάντησε, παίρνοντας πίσω το χαμένο του σερβίς, όμως ο Τσιτσιπάς με ένα ακόμη break διατήρησε το προβάδισμα των δύο game (3-1).

Στη συνέχεια, τόσο ο Τσιτσιπάς, όσο και ο Rajic κατάφερα να κρατήσουν το σερβίς τους, με τον Έλληνα τενίστα να κατακτά και το δεύτερο σετ (6-3) και παράλληλα το εισιτήριο για το κυρίως ταμπλό.

Οι έξι πιθανοί αντίπαλοι του Τσιτσιπά, είναι οι Clement Tabur (Γαλλία), Laurynas Grigelis (Λιθουανία), Kevin Chahoud (Σουηδία), Peter Golsteiner (Αυστρία), Maxime Chazal (Γαλλία), αλλά και ο Μάρκος Καλοβελώνης, ο οποίος θα αντιμετωπίσει παίκτη από τα προκριματικά.

Οι αγωνιστικές υποχρεώσεις του Πέτρου Τσιτσιπά δεν σταματούν σήμερα, καθώς το απόγευμα (όχι πριν τις 17:30) θα παίξει και στο διπλό με παρτενέρ τον Βούλγαρο Alexandar Lazarov.

Την ίδια ώρα θα παίξει και ο Μάρκος Καλοβελώνης, που μαζί με τον Ρώσο Yan Bondarevskiy θα αντιμετωπίσουν τους Alexis Boureau (Γαλλία) και Vladimir Filip (Ρουμανία).

Αποκλεισμός για Θάνο

Αντίθετα με τον Πέτρο Τσιτσιπά, ο Αριστοτέλης Θάνος δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση στο κυρίως ταμπλό, αν και του δόθηκαν πολλές ευκαιρίες στο παιχνίδι, του τρίτου προκριματικού γύρου, απέναντι στον Κύπριο Σέργη Κυρατζή.

Ο 18χρονος Έλληνας τενίστας, εκμεταλλεύτηκε τα δύο από τα τέσσερα break-point στο πρώτο σετ το οποίο και κατέκτησε με 7-5 μετά από 53 λεπτά.

Στο δεύτερο σετ ο Θάνος πήρε προβάδισμα με 4-1, αλλά και 5-3, με τον Κυρατζή να μειώνει σε 5-4 και τον Έλληνα τενίστα να έχει τις μπάλες στα χέρια για να κλείσει το ματς.

Ωστόσο, ο Κυρατζής βρέθηκε σε διπλό break-point (15-40) παίρνοντας, λίγο αργότερα, πίσω και το δεύτερο break του Θάνου (5-5).

Το σετ οδηγήθηκε στο tie-break εκεί όπου ο Θάνος προηγήθηκε με 3-2, αλλά από εκεί και πέρα πήρε μόλις έναν πόντο από τους έξι που ακολούθησαν χάνοντας το σετ με 7-6(4).

Παρόμοια εικόνα είχε και το STB με τον Θάνο, μετά από αρχικό 0-2, βρέθηκε μπροστά με 8-5, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη με τον Κυρατζή να κατακτά τους επτά από τους εννέα τελευταίους πόντους και με 10-8 ολοκλήρωσε μια μεγάλη ανατροπή, μετά από δύο ώρες και 15 λεπτά.

BBVA Open: Εκτός κυρίου ταμπλό η Παπαμιχαήλ

Πολύ κοντά το κυρίως ταμπλό του τουρνουά της Βαλένθια βρέθηκε η Δέσποινα Παπαμιχαήλ, η οποία όμως λύγισε στο STB από την Ισπανίδα, Guiomar Maristany Zuleta de Raeles.

Με το...καλημέρα η Παπαμιχαήλ βρέθηκε πίσω με break (0-1), όμως η απάντησή της ήταν εμφατική, καθώς κατάφερε να πάρει τα επόμενα τρία game (δύο break) φτάνοντας στο 3-1.

Η Maristany Zuleta de Raeles προσπάθησε να πιέσει το σερβίς της Ελληνίδας τενίστριας, φτάνοντας συνολικά 13 φορές σε break (4/13), αν και η ίδια σέρβιρε με 38% στο πρώτο (5/13) και με 33% στο δεύτερο (3/9).

Χαρακτηριστικό ήταν το γεγονός ότι η 20χρονη κατάφερε να φτάσει σε hold μόλις μια φορά στο πρώτο σετ (έκτο game).

Η Παπαμιχαήλ σπάζοντας και πάλι το σερβίς της Ισπανίδας, έφτασε στο 5-3 και μετά από ένα δύσκολο hold (αν και βρέθηκε μπροστά με 40-15), κατέκτησε το σετ με 6-3, έπειτα από 53 λεπτά.

Στο δεύτερο σετ τα πράγματα άλλαξαν. Η Maristany Zuleta de Raeles σέρβιρε με 85% στο πρώτο σερβίς την ίδια ώρα που το σερβίς της Παπαμιχαήλ, αντιμετώπιζε προβλήματα.

Ουσιαστικά, το σετ ολοκληρώθηκε στο έκτο game με την Maristany Zuleta de Raeles να φτάνει σε ένα καθοριστικό break μετά από ένα δραματικό game (και το πιο μακρύ σε διάρκεια) κάνοντας το 4-2, ενώ με hold λίγο αργότερα έκανε το 5-2.

Το τελευταίο game του σετ η Παπαμιχαήλ βρέθηκε πίσω με 15-40 με την Maristany Zuleta de Raeles να το κατακτά με 6-2 φτάνοντας στην ισοφάριση.

Στο STB η Παπαμιχαήλ θα πάρει τους πρώτους δύο πόντους (2-0), όμως από εκεί και πέρα θα δεχθεί ένα σερί 8-2 από την Ισπανίδα μένοντας πίσω με 8-4.

Η Ελληνίδα τενίστρια θα μειώσει σε 8-7, ενώ με ένα τραγικό αβίαστο λάθος της Maristany Zuleta de Raeles πάνω στο φιλέ, θα φέρει το STB στα ίσια (8-8), αλλά με την 20χρονη Ισπανίδα να σερβίρει για τη νίκη την οποία και κατέκτησε με το αβίαστο λάθος στο τέλος της Παμαμιχαήλ (10-8).

Σε λίγη ώρα, η 26χρονη Ελληνίδα αθλήτρια θα μπει και πάλι στο κορτ, αυτήν τη φορά για το διπλό, όπως μαζί με την Αιγύπτια Mayar Sherif θα αντιμετωπίσουν τις Ισπανίδες, Noelia Bouzo Zanotti και Angerles Moreno Barranquero.