• Thanos Stathopoulos

Τένις | China Open: Προημιτελικά με νέα ανατροπή

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς βρέθηκε και πάλι πίσω στα σετ, όμως για δεύτερο σερί παιχνίδι κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή κερδίζοντας τον κάτοχο του τίτλου Nikoloz Basilashvili με 4-6, 6-3, 6-2, παίρνοντας την πρόκριση στους "8" της διοργάνωσης

Θα ξεκινήσω με αυτό. Ο Τσιτσιπάς στο συγκεκριμένο παιχνίδι αδίκησε τον εαυτό του. Σ' ένα σημείο δεν είναι κάτι καινούργιο για τον Τσιτσιπά του δεύτερου μισού της σεζόν, όμως στην αναμέτρηση με τον Basilashvili αδίκησε τον εαυτό του.

Αυτό που φυσικά μένει είναι η νίκη. Μία ακόμα νίκη ψυχολογίας για τον Έλληνα τενίστα, που έκανε τα πάντα για να χάσει το πρώτο σετ το οποίο και ολοκλήρωσε με 0/6 break-point, με αρκετά νεύρα, αλλά και έχοντας σπαταλήσει από νωρίς τα challenge...

Από την άλλη ο Γεωργιανός έκανε το μοναδικό πράγματα που ξέρει καλά. Να φροντίζει να φεύγει η μπάλα από τη ρακέτα του με όσο μεγαλύτερη δύναμη και ταχύτητα γίνεται. Κάτι που σημαίνει και πολλά αβίαστα λάθη.

Αυτά ο Τσιτσιπάς φρόντισε να τα εκμεταλλευτεί στο δεύτερο σετ στην αρχή του οποίου συμπλήρωσε 0/9 BP, ενώ το τέλος του σετ είχε 1/12! Αυτός ήταν και ο λόγος που το σημερινό παιχνίδι δεν τελείωσε στα δύο σετ υπέρ τον Τσιτσιπά.

Ο Νο 7 του κόσμου βρίσκει ρυθμό, αυτό είναι σίγουρο. Τόσο με τον Dusan Lajovic, όσο και με τον Nikoloz Basilahvili δεν έμεινε πίσω στα σετ, λόγω δικής του αδυναμίας ή ψυχολογικής κατάρρευσής, αλλά από δικά του λάθη. Όταν τα διόρθωσε ούτε ο Σέρβος και κυρίως ο Γεωργιανός δεν μπορούσαν να τον ακολουθήσουν.

Ο Τσιτσιπάς πλέον δεν παρουσιάζει την εικόνα όπου στο τρίτο σετ καταρρέει. Βελτιώνεται και συνεχίζει την αντεπίθεση μέχρι να καταρρεύσει ο αντίπαλος. Κάτι που έγινε και σήμερα με τον Basilashivili.

O κάτοχος του τίτλου εκμεταλλεύτηκε το μοναδικό του break το πρώτο σετ, αλλά και το γεγονός ότι ο Τσιτσιπάς με τη σειρά του δεν μπορούσε να βρει break (0/6).

Ωστόσο, όταν το σερβίς σου απέναντι τον Τσιτσιπά κυμαίνεται οριακά στο 70% δεν μπορείς να περιμένεις πολλά στη συνέχεια. Κάτι που επαληθεύτηκε...

Αντίθετα ο Έλληνας τενίστας από το 62% (πρώτο σερβίς) στο πρώτο σετ, εκτοξεύτηκε στο 87% στο δεύτερο και στο 82% στο τρίτο σετ.

Όταν ήρθε το break, στο τέταρτο game του δεύτερου σετ (3-1) και λίγο αργότερα η ισοφάριση (6-3), όλα είχαν τελειώσει.

Ο Τσιτσιπάς βελτίωσε κατακόρυφα το σερβίς του, αλλά και την παρουσία του πάνω στο φιλέ, την ίδια ώρα που ο Basilashvili είχε πρόβλημα στα περάσματα στο πρώτο σερβίς, ενώ στο δεύτερο με το ζόρι ξεπερνούσε το 35% των κερδισμένων πόντων.

Break με το καλησπέρα το τρίτο σετ και τέλος. Ο Τσιτσιπάς ήλεγχε πλήρως το κορτ και με ένα ακόμα σπάσιμο έκανε το 5-2 και αμέσως μετά με hold το 6-2.

Επόμενος αντίπαλος για τον 21χρονο θα είναι ο John Isner, ο οποίος ξεπέρασε το εμπόδιο του Βρετανού, Daniel Evans με 7-6(3), 7-5 μέσα σε μία ώρα και 50 λεπτά, ολοκληρώνοντας το ματς με 21 άσους φτάνοντας τους 43 σε δύο παιχνίδια.

Τστσιπάς και Ίσνερ έχουν βρεθεί στο παρελθόν δύο φορές με τον Αμερικανό να έχει κερδίσει και τις δύο με την πιο πρόσφατη να είναι στο Wimbledon (2018) στη φάση των "16".