• Thanos Stathopoulos

Τένις | Indian Wells (1000): Νικητής στον...μαραθώνιο ο Wawrinka

Ο Marton Fucsovics συνέχισε τις εξαιρετικές εμφανίσεις του, ωστόσο λύγισε από τον εκπληκτικό Stan Wawrinka ο οποίος επικράτησε με 6-4, 6-7(5), 7-5 μετά από τρεις ώρες και 24 λεπτά! Γλίτωσε την έκπληξη ο Nishikori, εύκολα ο Nadal, ουσιαστικός ο Federer

Για ένα ακόμη παιχνίδι ο Stan Wawrinka χρειάστηκε τρία σετ για να λυγίσει τον αντίπαλό του και να πάρει την πρόκριση. Έτσι μετά από τον Βρετανό Daniel Evans, σειρά είχε ο Ούγγρος κι ένας από τους πλέον βελτιωμένους παίκτες της φετινής σεζόν, Marton Fucsovics.

Αυτό που έλειψε από τον Fucsovics ήταν οι εύκολοι πόντοι από το σερβίς του. Ένα "ατού" το οποίο ο Ούγγρος είχε βγάλει και στο πρόσφατο παιχνίδι με τον Roger Federer στα προημιτελικά του Ντουμπάι.

Κάτι τέτοιο δεν συνέβη στο παιχνίδι με τον Wawrinka, με τον Fucsovics να τελειώνει την αναμέτρηση με το 64% κερδισμένους πόντους στο πρώτο σετ και 45% στο δεύτερο. Αυτό ακριβώς εκμεταλλεύτηκε και ο Wawrinka αν και θα μπορούσε να είχε τελειώσει το παιχνίδι νωρίτερα, καθώς έφτασε σε 23(!) break-points τελειώνοντας μόλις τα έξι.

Στο πρώτο σετ ο Fucsovics έκανε το break στο έβδομο game, παίρνοντας προβάδισμα με 4-3, όμως από εκεί και πέρα ακολούθησαν τρία συνεχόμενα κερδισμένα game (δύο break) από τον Wawrinka, ο οποίος κατέκτησε το σετ με 6-3.

Στο δεύτερο σετ ο Ούγγρος έκανε το break σε ένα καθοριστικό σημείο (5-4), σερβίροντας για το 1-1. Ωστόσο, ο Wawrinka κατάφερε να πάρει πίσω το χαμένο του σερβίς και να οδηγήσει λίγο αργότερα, το σετ στο tie-break εκεί όπου ο Fucsovics κατάφερε να το πάρει με 7-5.

Το τρίτο σκέλος του αγώνα ξεκίνησε με break, από τη ρακέτα του Wawrinka. Ο Ελβετός συνέχισε να πιέζει το σερβίς του Fucsovics φτάνοντας μάλιστα σε τρία match-point στο ένατο game με τον Ούγγρο όμως να κρατάει το σερβίς του μειώνοντας σε 5-4.

Σαν να μην έφτανε αυτό στη συνέχεια βρήκε break ισοφαρίζοντας σε 5-5 παραμένοντας ζωντανός στο τουρνουά. Ωστόσο, ο Wawrinka με νέο break έκανε το 6-5 και κρατώντας το σερβίς του αμέσως μετά, αφού πρώτα έσβησε τρία break-point, πήρε μια δραματική νίκη και την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Εκεί θα αντιμετωπίσει τον συμπατριώτη και φίλο του, Roger Federer, ο οποίος με τη σειρά του χρειάστηκε 77 λεπτά για να ξεπεράσει την αντίσταση του Peter Gojowczyk, ο οποίος ήταν ανταγωνιστικός μόνο στο δεύτερο σετ.

Στο πρώτο ο Federer ήταν καταιγιστικός επικρατώντας με 6-1, έχοντας 11/11 κερδισμένους πόντους στο πρώτο σερβίς. Στο δεύτερο βρέθηκε με break πίσω (1-3), όμως στη συνέχεια ο Ελβετός ανέβασε ρυθμό, βελτίωσε το σερβίς του φτάνοντας στη νίκη με 7-5.

Απόδραση made in Japan...

O Kei Nishikori έφτασε ένα βήμα πριν από την έξοδο του IW, ωστόσο ο Andrian Mannarino δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τη μοναδική ευκαιρία που είχε στο τρίτο σετ όταν είχε τις μπάλες στα χέρια του όντας έτοιμος να σερβίρει για τη νίκη.

Ο Ιάπωνας χρειάστηκε δύο break στο πρώτο σετ, το οποίο και κατέκτησε με 6-4. Στο δεύτερο σετ ο Γάλλος αντέδρασε και με ένα break έφτασε στην ισοφάριση (6-4). Όλα τα λεφτά όμως ήταν το τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης.

Ο Mannarino θα βρει break αρκετά νωρίς (2-1), όμως ο Nishikori θα το πάρει άμεσα πίσω ισοφαρίζοντας σε 2-2. Ο Γάλλος όμως συνέχισε να πιέζει το μέτριο (χθες) σερβίς του Ιάπωνα με αποτέλεσμα να φτάσει σε break σ' ένα πολύ κομβικό σημείο της αναμέτρησης παίρνοντας προβάδισμα με 6-5!

Ο Γάλλος ήταν έτοιμος να σερβίρει για μια πολύ μεγάλη νίκη, όμως ο Nishikori κατάφερε να πάρει πίσω το χαμένο του σερβίς ισοφαρίζοντας σε 6-6 οδηγώντας το σετ στο tie-break, εκεί όπου προηγήθηκε με 6-2 τελειώνοντας την πρόκριση μετά από τρία match-point (7-4).

Στον τρίτο γύρο ο Nishikori θα βρει μπροστά τον Πολωνό Hubert Hurkacz, ο οποίος πήρε τη νίκη απέναντι στον Γάλλο Lucas Pouille με 6-2, 3-6, 6-4. Ο Ιάπωνας θα έχει την ευκαιρία να πάρει τη ρεβάνς από τον Πολωνό για την ήττα του στο πρόσφατο τουρνουά του Ντουμπάι και να φτάσει στους "16".

Πρόκριση σε 72 λεπτά για Nadal

Στην επόμενη φάση θα βρεθεί και ο Rafa Nadal, ο οποίος δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στον Αμερικανό Jared Donaldson, επικρατώντας με 6-1, 6-1 μέσα σε 72 λεπτά. Ο Ισπανός ήταν άκρως ουσιαστικός κερδίζοντας τα πέντε από τα έξι break-point, ενώ έχασε μόλις εννέα πόντους στο σερβίς του.

Στον τρίτο γύρο ο Nadal θα βρεθεί απέναντι με τον Αργεντινό Diego Schartzman, ο οποίος με τη σειρά του επικράτησε του Roberto Carballes Baena με 6-3, 6-1.

Εύκολη πρόκριση για τον νούμερο 14 του ταμπλό, Daniil Medvedev, ο οποίος ξεπέρασε το εμπόδιο του Mackenzie McDonald με 7-6, 6-0 και θα βρεθεί απέναντι στον Σέρβο Filip Krajinovic, ο οποίος έκανε την έκπληξη αποκλείοντας τον Βέλγο, David Goffin με 6-3, 6-3.