• Thanos Stathopoulos

Τένις | Internazionali d' Italia: Το πρόγραμμα της Τρίτης (14/5)

Με την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου σε άνδρες και γυναίκες, αλλά και με παιχνίδια του δεύτερου γύρου και τις δύο κατηγορίες, συνεχίζεται η δράση στη Ρώμη. Πρεμιέρα για τον Στέφανο Τσιτσιπά στο διπλό (όχι πριν τις 16:00). Δύσκολη αναμέτρηση για τη Μαρία Σάκκαρη (12:00)

Το πρόγραμμα της τέταρτης ημέρας περιλαμβάνει την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου στο ταμπλό των ανδρών με πολύ δυνατά παιχνίδια. Ένα από αυτά και ίσως το πιο σημαντικό, είναι αυτό του Daniil Medvedev απέναντι στον Νικ Κύργιο.


Με μεγάλο ενδιαφέρον αναμένεται και το παιχνίδι του David Goffin κόντρα στον Stan Wawrinka, με τον νικητή να συγκρούεται με τον Juan Martin del Potro στον αμέσως επόμενο γύρο.


Επικίνδυνη αποστολή για τον Grigor Dimitrov, ο οποίος θα αντιμετωπίσει τον εξαιρετικό φέτος, Jan-Lennard Struff, ενώ συνέχεια θα έχουμε στον γαλλικό "εμφύλιο" που δεν ολοκληρώθηκε τη Δευτέρα με τον Richard Gasquet και τον Jerermy Chardy να είναι ισόπαλοι 1-1 (1-6, 6-4), με τον νικητή να βρίσκει στον δεύτερο γύρο τον κάτοχο του τίτλου, Rafa Nadal.


Παράλληλα σήμερα θα ξεκινήσει και ο δεύτερος γύρος στο ταμπλό των ανδρών, με πέντε αναμετρήσεις. Ο περσινός φιναλίστ, Alexander Zverev θα παίξει κόντρα στον Ιταλό Matteo Berrettini, που προέρχεται από τη μεγάλη νίκη κόντρα στον Γάλλο, Lucas Poullie (6-2, 6-4), ενώ στο τελευταίο παιχνίδι του κεντρικού κορτ, ο Γερμανός Philipp Kohlschreiber θα παίξει κόντρα στον Ιταλό Marco Cecchinato.


Στα άλλα παιχνίδια για τον δεύτερο γύρο ο Γεωργιανός Nikoloz Basialshvili θα παίξει απέναντι στον Σέρβο, Laslo Djere, ο Κροάτης Borna Coric, θα αντιμετωπίσει τον προερχόμενο από τα προκριματικά, Βρετανό Cameron Norrie, ενώ σε ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι ο Ισπανός Roberto Bautista Agut θα αναμετρηθεί με τον Ρώσο Karen Khachanov.


H σημερινή ημέρα στους άνδρες έχει και ελληνικό ενδιαφέρον καθώς Στέφανος Τσιτσιπάς και Wesley Koolhof ρίχνονται στη μάχη του διπλού, αντιμετωπίζοντας στον πρώτο γύρο τους Denis Shapovalov (Καναδάς) και Fernando Verdasco (Ισπανία).


Ξεκίνημα της Σάκκαρη στο κυρίως ταμπλό

Μετά από τις δύο αναμετρήσεις στα προκριματικά, η Μαρία Σάκκαρη ξεκινάει στον πρώτο γύρο του κυρίως ταμπλό, κόντρα στη Ρωσίδα, Anastasia Pavlyuchenkova. Η νικήτρια της συγκεκριμένης αναμέτρησης θα βρει στον δεύτερο γύρο την περσινή ημιφιναλίστ, Anett Kontaveit από την Εσσθονία.


Σε άλλα παιχνίδια για τον πρώτο γύρο, ο οποίος ολοκληρώνεται σήμερα, η Ελβετίδα, Belinda Bencic αντιμετωπίζει την Anastasija Sevastova, από τη Λετονία, η πολύ δυνατή στο χώμα, Ρουμάνα Mihaela Burzanescu θα παίξει κόντρα στην επίσης Λετονή, Jelena Ostapenko, ενώ σε μια καθαρά γαλλική μονομαχία η Caroline Garcia θα αντιμετωπίσει την προερχόμενη από τα προκριματικά, Kristina Mladenovic.


Όπως και για τους άνδρες έτσι και για τις γυναίκες το σημερινό πρόγραμμα περιλαμβάνει παιχνίδια και από τον δεύτερο γύρο, με το ενδιαφέρον να στρέφεται στο κεντρικό κορτ και στην αναμέτρηση της κατόχου του τίτλου, Elina Svitolina κόντρα στην Victoria Azarenka, η οποία παίζει στη Ρώμη με ελευθέρας.


Πρόγραμμα

Τρίτη 14 Μαΐου

  • Centrale

  • [9] Aryna Sabalenka (Λευκορωσία) - [Q] Alize Cornet (Γαλλία) (12:00) - 1R

  • [12] Daniil Medvedev (Ρωσία) - Nικ Κύργιος (Αυστραλία) - 1R

  • [4] Alexander Zverev (Γερμανία) - [WC] Matteo Berrettini (Ιταλία) - 2R

  • [5] Elina Svitolina (Ουκρανία) - [WC] Victoria Azarenka (Λευκορωσία) (20:30) - 2R

  • Philipp Kohlschreiber (Γερμανία) - [16] Marco Cecchinato (Ιταλία) - 2R


  • Grandstand

  • David Goffin (Βέλγιο) - Stan Wawrinka (Ελβετία) (12:00) - 1R

  • [9] Marin Cilic (Κροατία) - [WC] Andrea Basso (Ιταλία) - 1R

  • [8] Ashleigh Barty (Αυστραλία) - Viktoria Kuzmova (Σλοβακία) - 2R

  • Ajla Tomljanovic (Αυστραλία) - [4] Karolina Pliskova (Τσεχία) - 2R


  • Pietrangeli

  • Danielle Collins (ΗΠΑ) - [11] Caroline Wonzniacki (Δανία) (12:00) - 1R

  • Richard Gasquet (Γαλλία) - Jeremy Chardy (Γαλλία) 1-6, 6-4 (συνεχίζεται σήμερα) - 1R

  • Belinda Bencic (Ελβετία) - [12] Anastasija Sevastova (Λετονία) - 1R

  • Grigor Dimitrov (Βουλγαρία) - Jan Lennard Struff (Γερμανία) - 1R

  • [14] Nikoloz Basilasshvili (Γεωργία) - Laslo Djere (Σερβία) - 2R

  • [13] Borna Coric (Κροατία) - [Q] Cameron Norrie (Μ. Βρετανία) (20:00) - 2R


  • Court 1

  • [Q] Μαρία Σάκκαρη (Ελλάδα) - Anastasia Pavlyuchenkova (Ρωσία) (12:00) - 1R

  • Roberto Bautista Agut (Ισπανία) - [11] Karen Khachanov (Ρωσία) - 2R

  • Mihaela Buzarnescu (Ρουμανία) - Jelena Ostapenko (Λετονία) - 1R


  • Court 2

  • [Q] Taylor Fritz (ΗΠΑ) - Guido Pella (Αργεντινή) (12:00) - 1R

  • Diego Schwartzman (Αργεντινή) - [Q] Yoshihito Nishioka (Ιαπωνία) - 1R

  • Caroline Garcia (Γαλλία) - [Q] Kristina Mladenovic (Γαλλία) - 1R


  • Court 3

  • Radu Albot (Μολδαβία) - [Q] Benoit Paire (Γαλλία) (12:00) - 1R

  • Frances Tiafoe (ΗΠΑ) - Joao Sousa (Πορτογαλία) (14:00) - 1R


  • Court 4

  • [Q] Irina Camelia Begu (Ρουμανία) - Daria Kasatkina (Ρωσία) (12:00) - 1R

  • Su-Wei Hsieh (Κινέζικη Ταϊπέι) - [16] Julia Goerges (Γερμανία) - 1R

  • Koolhof (Ολλανδία) /Τσιτσιπάς (Ελλάδα) - Shapovalov (Καναδάς)/ Verdasco (Ισπανία) - 1R


  • Court 6

  • Dayana Yastremska (Ουκρανία) - Carla Suarez Navarro (Ισπανία) (12:00) - 1R

  • Marketa Vondrousova (Τσεχία) - Barbora Strycova (Τσεχία) - 1R

Never Miss a Post. Subscribe Now!

© 2023 by Kathy Schulders. Proudly created with Wix.com  

  • Grey Twitter Icon
  • Grey LinkedIn Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Grey Pinterest Icon