Never Miss a Post. Subscribe Now!

© 2023 by Kathy Schulders. Proudly created with Wix.com  

  • Grey Twitter Icon
  • Grey LinkedIn Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Grey Pinterest Icon
  • Thanos Stathopoulos

Τένις | Monte-Carlo Masters: Το πρόγραμμα της Τρίτης (16/4)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς μαζί με τον Ολλανδό Matwe Middelkoop θα κάνει πρεμιέρα στη διοργάνωση του Μόντε Κάρλο, στο διπλό ανδρών. Ευκαιρία για ρεβάνς ψάχνει ο Novak Djokovic με τον νούμερο ένα στον κόσμο να αντιμετωπίζει τον Γερμανό Philipp Kohlschreiber για τον δεύτερο γύρο

Τσιτσιπάς και Middelkoop θα παίξουν κόντρα στους Κροάτες Nikola Mektic και Franko Skugor σε ένα παιχνίδι που θα ξεκινήσει όχι πριν από τις 14:00.


Αυτό παράλληλα αναμένεται να είναι και μια καλή πρόβα τζενεράλε για τον νούμερο οκτώ του κόσμου, ο οποίος την Τετάρτη θα κάνει πρεμιέρα και στο μονό, κόντρα στον Καζάκο, Mikhail Kukushkin.


Από το πρόγραμμα της Τρίτης ξεχωρίζει φυσικά η αναμέτρηση-ρεβάνς, του Novak Djokovic με τον Philipp Kohlschreiber με τον Σέρβο να συναντά και πάλι τον Γερμανό σε 1000άρι τουρνουά, λίγες εβδομάδες μετά τον αποκλεισμό-έκπληξη από τη φάση των "32" του Indian Wells (6-4, 6-4).


Από τα πρώτα παιχνίδια του δεύτερου γύρου ξεχωρίζει και η αναμέτρηση του Stan Wawrinka με τον Ιταλό, Marco Cecchinato, αλλά κι αυτή του Ισπανού Jaume Munar με τον Borna Coric.


Την Τρίτη αναμένεται να ολοκληρωθεί και ο πρώτος γύρος της διοργάνωσης με το γαλλικό στοιχείο να είναι έντονο, με τον Jo-Wilfried Tsonga να αντιμετωπίζει τον Αμερικανό Taylor Fritz, τον Pierre Huges Herbert αντιμέτωπο με τον Fernando Verdasco, τον Giles Simon να κοντράρει τον προερχόμενο από τα προκριματικά, Alexei Popyrin και τον Adrian Mannarino να παίζει με τον Cameron Norrie.


Πρεμιέρα και για τον ταλαντούχο και φορμαρισμένο Καναδό, Felix Auger-Aliassime, ο οποίος θα κοντραριστεί με τον προερχόμενο από τα προκριματικά, Juan Ignacio Londero (Αργεντινή).


Πρόγραμμα

Τρίτη 16 Απριλίου

Court Rainier III

Jo-Wilfried Tsonga (Γαλλία) - Taylor Fritz (ΗΠΑ) 1R - 12:00

[7] Marin Cilic (Κροατία) - Guido Pella (Αργεντινή) 2R

[1] Novak Djokovic (Σερβία) - Philipp Kohlschreiber (Γερμανία) 2R

Stan Wawrinka (Ελβετία) - [11] Marco Cecchinato (Ιταλία) 2R


Court Des Princes

Fernando Verdasco (Ισπανία) - Pierre Huges Herbert (Γαλλία) 1R - 12:00

Gilles Simon (Γαλλία) - [Q] Alexei Popyrin (Αυστραλία) 1R

[Q] Lorenzo Sonego (Ιταλία) - [8] Karen Khachanov (Ρωσία) 2R

[WC] Jaume Munar (Ισπανία) - [9] Borna Coric (Κροατία) 2R


Court 2

[WC] Felix Auger - Aliassime (Καναδάς) - [Q] Juan Ignacio Londero (Αργεντινή) 1R - 12:00


Court 9

Adrian Mannarino (Γαλλία) - Cameron Norrie (Μ. Βρετανία) 1R - 12:00

[7] Mektic (Κροατία) /Skugor (Κροατία) - Middelkoop (Ολλανδία)/Τσιτσιπάς (Ελλάδα)