• Thanos Stathopoulos

Τένις | Monte Carlo Masters: Το πρόγραμμα της ημέρας (13/4)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς αγωνίζεται και στο μονό και στο διπλό με την ατζέντα να περιλαμβάνει παιχνίδια από τον πρώτο και το δεύτερο γύρο.

Η βροχή έκανε άνω κάτω το πρόγραμμα της 3ης ημέρας στο Μόντε Κάρλο με πολλά παιχνίδια να μεταφέρονται την Τρίτη (13/4) μέσα σε αυτά και η αναμέτρηση του διπλού με τα αδέλφια Τσιτσιπά να προηγούνται στο τέλος του πρώτου σετ με 5-4 κόντρα στο ζευγάρι Κέβιν Κράβιτς (Γερμανία)/Χορία Τεκάου (Ρουμανία).


Λίγο νωρίτερα ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα κάνει πρεμιέρα στα μονά έχοντας απέναντί του τον Ασλάν Καράτσεφ (Νο. 29) στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση, με τον Ρώσο να επικρατεί στον πρώτο γύρο του Ιταλού (Νο. 84) Λορέντζο Μουζέτι με 6-3, 6-4.


Το συγκεκριμένο παιχνίδι είναι το ένα από τα δύο του δεύτερου γύρου, με το άλλο να ξεκινάει αμέσως μετά με τον Ματέο Μπερετίνι (Νο. 10) να κοντράρεται με τον Ισπανό Αλεχάντρο Νταβίντοβιτς Φοκίνα (Νο. 58) ο οποίος ξεπέρασε στον πρώτο γύρο το εμπόδιο του Αυστραλού Άλεξ ντε Μινάρ (Νο. 25) με 6-4, 7-6(3).


Πρόγραμμα - Πρώτος/Δευτέρος Γύρος


Τρίτη 13 Απριλίου

Court Rainier III

  • (15) Φάμπιο Φονίνι (Ιταλία) - Μιομίρ Κετσμάνοβιτς (Σερβία) - 12:00

  • Φέλιξ Οζερ-Αλιασίμ (Καναδάς) - (16) Κριστιάν Γκαρίν (Χιλή) 4-2

  • (4) Στέφανος Τσιτσιπάς (Ελλάδα) - Ασλάν Καράτσεφ (Ρωσία)*

  • Αλεχάντρο Νταβίντοβιτς Φοκίνα (Ισπανία) - (8) Ματέο Μπερετίνι (Ιταλία)*

* Δεύτερος Γύρος


Court Des Princes

  • Άλμπερτ Ράμος Βινιόλας (Ισπανία) - Γιανίκ Σίνερ (Ιταλία) - 12:00

  • Ντάνιελ Έβανς (Μ. Βρετανία) - Ντούσαν Λάγιοβιτς (Σερβία) 6-3

  • (14) Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ (Βουλγαρία) - Γιαν Λέναρντ Στρουφ (Γερμανία)

  • (Q) Στέφανο Τραβάλια (Ιταλία) - (12) Πάμπλο Καρένιο Μπούστα (Ισπανία)

Court 2

  • Γκουίντο Πέγια (Αργεντινή) - (W) Λούκας Πούιγ (Γαλλία) - 12:00

  • (Q) Τόμας Φαμπιάνο (Ιταλία) - (13) Χούμπερ Χουρκάτς (Πολωνία) 3-6, 1-0

  • Τέιλορ Φρίτζ (ΗΠΑ) - (9) Ρομπέρτο Μπαουτίστα Αγκούτ (Ισπανία)

  • Κάρεν Χατσάνοφ (Ρωσία) - Λάσλο Τζέρε (Σερβία)

Court 9

  • (Q) Μάρκο Τσεκινάτο (Ιταλία) - (Q) Ντόμινικ Κέπφερ (Γερμανία) - 12:00

  • (Q) Σαλβατόρε Καρούζο (Ιταλία) - (W) Λούκας Καταρίνα (Πολωνία) 6-7(3), 2-3

  • (W) Χόλγκερ Βίτους Νόντσκοφ Ρουν (Δανία) - Κάσπερ Ρούουντ (Νορβηγία)

  • Λορέντζο Σονέγκο (Ιταλία) - Μάρτον Φούτσοβιτς (Ουγγαρία)

Court 11

  • (Q) Φεντερίκο Ντελμπόνις (Αργεντινή) - Αντριάν Μαναρινό (Γαλλία) - 12:00

  • (Q) Αλεξέι Πόπιριν (Αυστραλία) - Πάμπλο Αντουχάρ (Ισπανία)

  • Φίλιπ Κραΐνοβιτς (Σερβία) - Νικολόζ Μπασιλασβίλι (Γεωργία)

Court 7

  • (7) Ερμπέρ/ Μαού (Γαλλία) - (W) Μπολέλι/Σίνερ (Ιταλία) - 15:00

  • Οζερ-Αλιασίμ (Καναδάς)/Χουρκάτς (Πολωνία) - (W) Αρνεόντο/Νις (Μονακό)

  • 8) Κράβιτς (Γερμανία)/ Τεκάου (Ρουμανία) - (W) Σ. Τσιτσιπάς/ Π. Τσιτσιπάς (Ελλάδα) 4-5

Court 13

  • Μέλο (Βραζιλία)/Τζούλιεν Ροζέρ (Ολλανδία) - (5) Ραμ (ΗΠΑ)/Σαλίσμπερι (Μ. Βρετανία) - 12:00 3-3

  • Ντε Μινάρ/Πιρς (Αυστραλία) - Κλάασεν (Ν. Αφρική)/ΜακΛάχλαν (Ιαπωνία)

  • Μαναρινό/Περ (Γαλλία) - (6) Κούλχοφ (Ολλανδία)/Κούμποτ (Πολωνία)

  • Ζιλ/Βλίχεν (Βέλγιο) - Έβανς/Σκούπσκι (Μ. Βρετανία)