• Thanos Stathopoulos

Τένις | Monte Carlo Masters: Το πρόγραμμα της ημέρας (14/4)

Πρεμιέρα για Νόβακ Τζόκοβιτς, Ράφα Ναδάλ, αλλά και η νέα πρόκληση για τα αδέλφια Τσιτσιπά στο διπλό.

Το πρόγραμμα της 5ης ημέρας στο Μόντε Κάρλο περιλαμβάνει την ολοκλήρωση των αναμετρήσεων της δεύτερης φάσης στην οποία θα κάνουν πρεμιέρα τόσο ο Νόβακ Τζόκοβιτς, όσο και ο Ράφα Νάδαλ, σε μια ημέρα πάντως που ο καιρός αναμένεται να παίξει και πάλι πρωταγωνιστικό ρόλο με τις προβλέψεις να κάνουν λόγο για πτώση θερμοκρασίας, αλλά και βροχοπτώσεις.

Η πρόβλεψη του καιρού της Τετάρτης (14/4) στο Μόντε Κάρλο από την έναρξη των αγώνων (11:00) μέχρι τις 23:00 (τοπική ώρα)

Η πρόβλεψη του καιρού της Τετάρτης (14/4) στο Μόντε Κάρλο από την έναρξη των αγώνων (11:00) μέχρι τις 23:00 (τοπική ώρα).


Ο Νο. 1 του κόσμου θα αντιμετωπίσει, για πρώτη φορά στην καριέρα του, τον Ιταλό και φιναλίστ στο πρώτο 1000άρι της σεζόν (Miami Open), Γιανίκ Σίνερ (Νο. 22), ο οποίος έχει ξεκινήσει εξαιρετικά τη φετινή σεζόν, ενώ ο Ράφα Ναδάλ θα παίξει κόντρα στον Αργεντινό και προερχόμενο από τα προκριματικά, Φεντερίκο Ντελμπόνις (Νο. 84).


Αυτή θα είναι η πέμπτη μεταξύ τους αναμέτρηση με τον Ισπανό και Νο. 3 του κόσμου να έχει κατακτήσει τις προηγούμενες τέσσερις (δύο χώμα, δύο σκληρή επιφάνεια) και μάλιστα χωρίς να χάσει σετ.


Την πρώτη του εμφάνιση στη φετινή διοργάνωση του Μόντε Κάρλο θα κάνει και ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ με τον Νο. 6 του κόσμου να αντιμετωπίζει τον Ιταλό Λορέντζο Σονέγκο (Νο. 28), ο οποίος την περασμένη Κυριακή (11/4) κατέκτησε τον πρώτο τίτλο του τη φετινή σεζόν και δεύτερο συνολικά, στο χωμάτινο τουρνουά του Κάλιαρι.


Με σημαντικό ενδιαφέρον αναμένεται και η αναμέτρηση του Ρώσου Κάρεν Χατσάνοφ (Νο. 23) κόντρα στον Ισπανό και κάτοχο του χωμάτινου τουρνουά της Ανδαλουσίας την περασμένη Κυριακή, Πάμπολ Καρένιο Μπούστα (Νο. 12).


Το οξύμωρο στη συγκεκριμένη αναμέτρηση είναι ότι οι δύο παίκτες έχουν κοντραριστεί μόνο σε 1000άρια τουρνουά με τις νίκες να είναι μοιρασμένες (2-2) και τον Ισπανό να έχει κατακτήσει τη μοναδική τους αναμέτρηση στο Μόντε Κάρλο (2017) και μάλιστα στην ίδια φάση της διοργάνωσης.


Στα άλλα σημαντικά παιχνίδια ο κάτοχος του τίτλου Φάμπιο Φονίνι (Νο. 18), θα παίξει κόντρα στον Αυστραλό Τζόρνταν Τόμπσον (Νο. 63), στη δεύτερη μεταξύ τους συνάντηση μετά από εκείνη στο αυστραλιανό όπεν (2020) στο επικό παιχνίδι των πέντε σετ και των τεσσάρων ωρών...


Παιχνίδι-παγίδα μπορεί να χαρακτηριστεί αυτό του Πολωνού Χούμπερτ Χουρκάτς (Νο. 16), με κάτοχο του τίτλου στο Miami Open να αντιμετωπίζει τον πάντα επικίνδυνο Βρετανό Ντάνιελ Έβανς (Νο. 33), αλλά κι εκείνο του Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ (Νο. 17) με τον Γάλλο Ζέρεμι Σαρντί (Νο. 53).


Ο Βούλγαρος προηγείται με 3-2 στις νίκες, ωστόσο ο Σαρντί έχει βγει νικητής από τη μοναδική τους αναμέτρηση στο χώμα (γαλλικό όπεν 2011), αλλά και από την πιο πρόσφατη συνάντησή τους στο Μαϊάμι (2018).


Το πρόγραμμα της Τετάρτης μπορεί να μην έχει ελληνική συμμετοχή στα μονά, έχει όμως στα διπλά, όπου Στέφανος και Πέτρος Τσιτσιπάς, μετά από την ιστορική νίκη τους (πρώτη ως ζευγάρι σε 1000άρι τουρνουά), απέναντι στους.... καθαρόαιμους παίκτες του διπλού και κατόχους τεσσάρων (συνολικά) γκραν σλαμ, Κέβιν Κράβιτς και Χορία Τεκάου, θα κοντραριστούν με το λατινοαμερικάνικο δίδυμο Κριστιάν Γκαρίν (Χιλή) και Γκουίντο Πέγια με στόχο την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.


Μάλιστα ο Γκαρίν νωρίτερα θα έχει αγωνιστεί και στο μονό απέναντι στον Αυστραλό Τζον Μίλμαν (Νο. 44) με τον νικητή να αντιμετωπίζει τον Στέφανο Τσιτσιπά στους "16".


Πρόγραμμα - Δεύτερος Γύρος


Τετάρτη 14 Απριλίου

Court Rainier III

  • (6) Αντρέι Ρούμπλεφ (Ρωσία) - (Q) Σαλβατόρε Καρούζο (Ιταλία) - 12:00

  • (1) Νόβακ Τζόκοβιτς (Σερβία) - Γιανίκ Σίνερ (Ιταλία)

  • (Q) Φεντερίκο Ντελμπόνις (Αργεντινή) - (3) Ράφα Ναδάλ (Ισπανία)

  • Λορέντζο Σονέγκο (Ιταλία) - (5) Αλεξάντερ Ζβέρεφ (Γερμανία)

Court Des Princes

  • (15) Φάμπιο Φονίνι (Ιταλία) - Τζόρνταν Τόμπσον (Αυστραλία) - 12:00

  • (7) Ντιέγκο Σβάρτσμαν (Αργεντινή) - Κάσπερ Ρούουντ (Νορβηγία)

  • Ντάνιελ Έβανς (Μ. Βρετανία) - (13) Χούμπερτ Χουρκάτς (Πολωνία)

  • Φονίνι (Ιταλία)/Σβάρτσμαν (Αργεντινή) - (6) Κούλχοφ (Ολλανδία)/Κούμποτ (Πολωνία)

Court 2

  • (14) Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ (Βουλγαρία) - Ζέρεμι Σαρντί (Γαλλία) - 12:00

  • (11) Νταβίντ Γκοφάν (Βέλγιο) - (Q) Μάρκο Τσεκινάτο (Ιταλία)

  • Τόμι Πολ (ΗΠΑ) - (9) Ρομπέρτο Μπαουτίστα Αγκούτ (Ισπανία)

  • Χατσάνοφ/Ρούμπλεφ (Ρωσία) - (4) Γκρανιολέ (Ισπανία)/Σεμπάλος (Αργεντινή)

Court 9

  • Τζον Μίλμαν (Αυστραλία) - (16) Κριστιάν Γκαρίν (Χιλή) - 12:00

  • (Q) Αλεξέι Πόπιριν (Αυστραλία) - (W) Λούκας Πούιγ (Γαλλία)

  • Χατσάνοφ (Ρωσία) - (12) Πάμπλο Καρένιο Μπούστα (Ισπανία)

  • (7) Εμπέρ/Μαού (Γαλλία) - Κόντινεν (Φινλανδία)/Ροζέρ Βασελά (Γαλλία)

Court 11

  • Φίλιπ Κραΐνοβιτς (Σερβία) - (L) Χουάν Ιγνάσιο Λοντέρο (Αργεντινή) - 12:00

  • (W) Σ. Τσιτσιπάς/Π. Τσιτσιπάς (Ελλάδα) - Γκαρίν (Χιλή)/Πέγια (Αργεντινή) - Όχι πριν της 15:00

  • Μπεχάρ (Ουρουγουάη)/Εσκομπάρ (Εκουαδόρ) - Ντιμιτρόφ (Βουλγαρία)/Γκοφάν (Βέλγιο)*

  • Κλαάσεν (Ν. Αφρική)/ΜακΛάχλαν (Ιαπωνία) - (5) Ραμ (ΗΠΑ)/Σαλίσμπερι (Μ. Βρετανία)

*Πρώτος γύρος