• Thanos Stathopoulos

Τένις | Monte Carlo Masters: Το πρόγραμμα της Παρασκευής (16/4)

Στις 12:00 (ώρα Ελλάδος) η αναμέτρηση του Στέφανου Τσιτσιπά κόντρα στον Ισπανό Αλεχάντρο Νταβίντοβιτς Φοκίνα.

Μετά από τις μεγάλες εκπλήξεις της 6ης ημέρας, με τους Αλεξάντερ Ζβέρεφ και Νόβακ Τζόκοβιτς να μένουν εκτός συνέχειας, η Παρασκευή αναμένεται να δώσει τα τέσσερα εισιτήρια για τα ημιτελικά του Σαββάτου στο πρώτο χωμάτινο 1000άρι τουρνουά που διεξάγεται αυτές τις ημέρες στο Μόντε Κάρλο.


Φυσικά μέσα στους... υποψήφιους για το ένα από τα τέσσερα εισιτήρια βρίσκεται και ο Στέφανος Τσιτσιπάς, με τον Νο. 5 του κόσμου να αντιμετωπίζει στον πρώτο χρονικά προημιτελικό τον Ισπανό Αλεχάντρο Νταβίντοβιτς Φοκίνα (Νο. 58).


Αυτή μπορεί να είναι η πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση, ωστόσο δεν είναι η πρώτη του Ισπανού απέναντι σε... Τσιτσιπά, καθώς τον περασμένο Μάρτιο, στο 250άρι τουρνουά της Μασσαλίας, είχε αντιμετωπίσει στον πρώτο γύρο τον Πέτρο Τσιτσιπά με 6-0, 6-2.


Αμέσως μετά ακολουθεί η αναμέτρηση του Ντάνιελ Έβανς (Νο. 33) κόντρα στον Βέλγο Νταβίντ Γκοφάν (Νο. 15) με τους δύο παίκτες να έχουν αναμετρηθεί στο περσινό ATP Cup με τον Βρετανό να επικρατεί με 6-4, 6-4.


Θυμίζω ότι ο Έβανς μετά από την εκπληκτική νίκη του απέναντι στον Νόβακ Τζόκοβιτς, αγωνίστηκε και στο διπλό παίρνοντας κι εκεί την πρόκριση, ενώ κάτι παρόμοιο θα γίνει και την Παρασκευή, καθώς λίγο αργότερα θα αγωνιστεί και στα προημιτελικά του διπλού.


Σειρά στο κεντρικό κορτ θα πάρει ο κάτοχος του τίτλου Φάμπιο Φονίνι (Νο. 18), ο οποίος θα αντιμετωπίσει τον εξαιρετικό Νορβηγό Κάσπερ Ρούουντ (Νο. 27) ο οποίος προέρχεται από τη μεγάλη του νίκη κόντρα στον Πάμπλο Καρένιο Μπούστα.


Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Νορβηγός έχει αντιμετωπίσει δύο φορές τον Φονίνι μετρώντας ισάριθμες νίκες και τις δύο το 2020 με πιο πρόσφατη αυτή τον περασμένο Οκτώβριο στο Αμβούργο με 6-3 6-3.


Το πρόγραμμα θα ολοκληρωθεί με την αναμέτρηση του Ράφα Ναδάλ που θα αγωνιστεί κόντρα στον Αντρέι Ρούμπλεφ (Νο. 8) με τον 34χρονο να μετράει δύο νίκες σε δύο αναμετρήσεις απέναντι στον Ρώσο.


Πρόγραμμα - Προημιτελικά


Παρασκευή 16 Απριλίου

Court Rainier III

  • (4) Στέφανος Τσιτσιπάς (Ελλάδα) - Αλεχάντρο Νταβίντοβιτς Φοκίνα (Ισπανία) - 12:00

  • Ντάνιελ Έβανς (Μ. Βρετανία) - (11) Νταβίντ Γκοφάν (Βέλγιο)

  • Κάσπερ Ρούουντ (Νορβηγία) - (15) Φάμπιο Φονίνι (Ιταλία) - Όχι πριν τις 15:00

  • (6) Αντρέι Ρούμπλεφ (Ρωσία) - (3) Ράφα Ναδάλ (Ισπανία)

Court Des Princes

  • Γκαρίν (Χιλή)/Πέγια (Αργεντινή) - (4) Γκρανογιέ (Ισπανία)/Σεμπάλος (Αργεντινή) - 12:00

  • Ερμπέρ/Μαού (Γαλλία) - (2) Μέτκιτς/Πάβιτς (Κροατία)

  • Έβανς/Σκούπσκι (Μ. Βρετανία) - Κλάασεν (Ν. Αφρική)/ΜακΛάχλαν (Ιαπωνία)

  • (1) Καμπάλ/Φάρα (Κολομβία) - Φονίνι (Ιταλία)/Σβάρτσμαν (Αργεντινή)