• Thanos Stathopoulos

Τένις | Το πρόγραμμα της Τρίτης 18/6

Γεμάτο "Ελλάδα" η σημερινή ημέρα με τον Στέφανο Τσιτσιπά και τις Μαρία Σάκκαρη και Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου να αγωνίζονται σε Λονδίνο, Μπέρμιγχαμ και Ίκλεϊ

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ρίχνεται τη μάχη του Queen's Club, στην πρώτη του συμμετοχή στη διοργάνωση, όπου θα αντιμετωπίσει τον νούμερο 1 της Μ. Βρετανίας, Kuyle Edmund, σε μια ημέρα με πολύ ενδιαφέροντα παιχνίδια, όπως αυτό του Juan Martin del Potro κόντρα στον Denis Shapovalov, αλλά και εκείνο του Grigor Dimitrov, ο οποίος αγωνίζεται απέναντι στον φιναλίστ της περασμένης Κυριακής στη Στουτγκάρδη (Mercedes Cup), Felix Auger-Aliassime.


Περίπου 200χλ. πιο μακριά η Μαρία Σάκκαρη κάνει πρεμιέρα στο Μπέρμιγχαμ με αντίπαλο τη νούμερο 1 του κόσμου, Naomi Osaka, με τη Γιαπωνέζα να κάνει ντεμπούτο στο γρασίδι για τη φετινή σεζόν.

Anderson - Γραμματικοπούλου (15:00) Osaka - Σάκκαρη (15:30) Τσιτσιπάς - Edmund (18:00)

Αμέσως μετά στο κορτ, Ann Jones, θα μπει και η Venus Williams που θα παίξει κόντρα στη Λευκορωσίδα, Aliaksandra Sasnovich, ενώ το μεγάλο παιχνίδι της ημέρας στο κεντρικό κορτ, δεν είναι άλλο από αυτό της Donna Vekic απέναντι στη νικήτρια του Roland Garros, Ashleigh Barty στο πρώτο παιχνίδι της Αυστραλής στο γρασίδι.


Επί βρετανικού εδάφους αγωνίζεται και η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου που θα δώσει τη δική της μάχη για την πρόκριση στο κυρίως ταμπλό του τουρνουά που διεξάγεται στο Ίκλεϊ, με την 22χρονη να κοντράρεται με την Αμερικανίδα Robin Anderson.


Σε εξέλιξη βρίσκεται το τουρνουά στο Χάλε, με τον Roger Federer να πατάει για πρώτη φορά γρασίδι αντιμετωπίζοντας τον Αυστραλό John Milman, ενώ σπουδαίες αναμετρήσεις αναμένονται και στη Μαγιόρκα με τη Maria Sharapova, που επιστρέφει στην ενεργό δράση, να αντιμετωπίζει τη Σλοβάκα Viktoria Kuzmova.


ATP

Fever-Tree Championships

Τρίτη 18 Ιουνίου (Πρώτος Γύρος)

  • Center Court [7] Stan Wawrinka (Ελβετία) - [WC] Daniel Evans (14:00) [3] Juan Martin del Potro (Αργεντινή) - Denis Shapovalov (Καναδάς) [1] Στέφανος Τσιτσιπάς (Ελλάδα) - Kyle Edmund (Μ. Βρετανία) Grigor Dimitrov (Βουλγαρία) - [8] Felix Auger-Aliassime (Καναδάς)

  • Court 1 [WC] Jay Clarke - Lucas Pouille (Γαλλία) (14:00) Marton Fucsovics (Ουγγαρία) - [WC] Feliciano Lopez (Ισπανία) Marco Cecchinato (Ιταλία) - [6] Milos Raonic (Καναδάς) Νικ Κύργιος (Αυστραλία) - Adrian Mannarino (Γαλλία)

  • Court 5 Jeremy Chardy (Γαλλία) - Mikhail Kukushkin (Καζακστάν) (14:00) Alex de Minaur (Αυστραλία) - [Q] Aljaz Bedene (Σλοβενία)


Noventi Open

Τρίτη 18 Ιουνίου (Πρώτος Γύρος)

  • Stadion Jan Lennard Struff (Γερμανία) - Laslo Djere (Σερβία) (13:00) [4] Borna Coric (Κροατία) - Jaume Munar (Ισπανία) [WC] Jo Wilifried Tsonga (Γαλλία) - Benoit Paire (Γαλλία) [1] Roger Federer (Ελβετία) - John Millman (Αυστραλία)

  • Court 1 [WC] Peter Gojowczyk (Γερμανία) - Richard Gasquet (Γαλλία) (13:00) [WC] Rudolf Molleker (Γερμανία) - [Q] Sergiy Stakhovsky (Ουκρανία) [6] Nikoloz Basilashvili (Γεωργία) - Matteo Berrettini (Ιταλία)

  • Court 2 [8] Guido Pella (Αργεντινή) - David Goffin (Βέλγιο) (13:00) Taylort Fritz (ΗΠΑ) - [7] Roberto Bautista Agut (Ισπανία) [Q] Andreas Seppi (Ιταλία) - [Q] Mats Moraing (Γερμανία)


WTA

Birmingham Classic

Τρίτη 18 Ιουνίου (Πρώτος Γύρος)

  • Ann Jones Center Court Dayana Yastremska (Ουκρανία) - [8] Julia Goerges (Γερμανία) (13:30) [1] Naomi Osaka (Ιαπωνία) - Μαρία Σάκκαρη (Ελλάδα) [WC] Venus Williams (ΗΠΑ) - Aliaksandra Sasnovic (Λευκορωσία) Donna Vekic (Κροατία) - [2] Ashleigh Barty (Αυστραλία)

  • Court 1 Ekaterina Alexandrova (Ρωσία) - Petra Martic (Κροατία) (13:30) Jelena Ostapenko (Λετονία) - [Q] Iga Swiatek (Πολωνία) [WC] Harriet Dart (Μ. Βρετανία) - Yulia Putintseva (Καζακστάν) [6] Qiang Wang (Κίνα) - [Q] Lauren Davis (ΗΠΑ) Jennifer Brady (ΗΠΑ) - Lesia Tsurenko (Ουκρανία)

  • Court 2 [Q] Kristyna Pliskova (Τσεχία) - [Q] Viktoiya Tomova (Βουλγαρία)


Mallorca Open

Τρίτη 18 Ιουνίου (Πρώτος Γύρος)

  • Pista Central [Q] Varvara Lepchenko (ΗΠΑ) - [2] Anastasija Sevastova (Λετονία) (12:00) Victoria Azarenka (Λευκορωσία) - [6] Caroline Garcia (Γαλλία) Vikroria Kuzmova (Σλοβακία) - [WC] Maria Sharapova (Ρωσία) [1] Angelique Kerber (Γερμανία) - [Q] Yaline Bonaventure (Βέλγιο)

  • Pista 1 Saisai Zheng (Κίνα) - [WC] Samantha Stosur (Αυστραλία) (12:00) [Q] Tereza Martincova (Τσεχία) - [5] Amanda Anisimova (ΗΠΑ) [WC] Paula Badosa (Ισπανία) - Alison Riske (ΗΠΑ) Alize Cornet (Γαλλία) - [Q] Sara Sorribes Tormo (Ισπανία)

  • Pista 2 [Q] Kaja Juvan (Σλοβενία) - Ons Jabeur (Τυνησία) (12:00) [Q] Shelby Rogers (ΗΠΑ) - Shuai Zhang (Κίνα)

ITF

Ilkley Trophy

Τρίτη 18 Ιουνίου

  • Court 1 Holly Staff (Μ. Βρετανία) - [7] En Shuo Liang (Κινέζικη Ταϊπέι) - Α' Γύρος προκριματικών [5] Valeria Savinykh (Ρωσία) - [9] Jana Cepelova (Σλοβακία) - B' Γύρος προκριματικών [2] Veronica Cepede Royg (Παραγουάη) - Holly Staff/En Shuo Liang Katie Zwan (Μ. Βρετανία) - [2] Pauline Parmentier (Γαλλία) - R32 Gabriela Taylor (Μ. Βρετανία) - Tereza Smitkova (Τσεχία) - R32 Whitney Osuigwe (ΗΠΑ) - [7] Lin Zhu (Κίνα) - R32

  • Court 5 [6] Kristie Ahn (ΗΠΑ) - Ellen Perez (Αυστραλία) - Α' Γύρος προκριματικών [4] Marta Kastyuk (Ουκρανία) - [10] Katarina Zavatska (Ουκρανία) - B' Γύρος προκριματικών [3] Robin Anderson (ΗΠΑ) - [8] Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου (Ελλάδα) - B' Γύρος προκριματικών Yanina Wickmayer (Βέλγιο) - Shuai Peng (Κίνα) - R32 [3] Anna Blinkova (Ρωσία) - Irina Camelia Begu (Ρουμανία) - R32 Beatriz Haddad Maia (Βραζιλία) - Ann Li (ΗΠΑ) - R32

  • Court 4 Anna Zaja (Γερμανία) - [12] Martina Di Giuseppe (Ιταλία) - B' Γύρος προκριματικών Kristie Ahn/Ellen Perez - Lesley Kerkhove (Ολλανδία) -B' Γύρος προκριματικών Bibiane Schoofs (Ολλανδία) - [5] Madison Brengle (ΗΠΑ) - R32 [8] Luksila Kumkhum (Ταϊλάνδη) - Monica Niculescu (Ρουμανία) - R32

Never Miss a Post. Subscribe Now!

© 2023 by Kathy Schulders. Proudly created with Wix.com  

  • Grey Twitter Icon
  • Grey LinkedIn Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Grey Pinterest Icon