• Thanos Stathopoulos

Τένις | Australian Open: Το πρόγραμμα της πρεμιέρας (8/2)

Χωρίς ελληνική συμμετοχή η πρώτη ημέρα της διοργάνωσης, αλλά με σημαντικά παιχνίδια στο ανδρικό και γυναικείο ταμπλό

Το ρολόι τις αντίστροφης μέτρησης πλησιάζει το μηδέν. Το τουρνουά των 80εκ. δολαρίων, το τουρνουά που άλλαξε την επιφάνεια του γρασιδιού σε σκληρό (1988) είναι έτοιμο να υποδεχθεί τους καλύτερους τενίστες του κόσμου στην 109η έκδοση συνολικά και στην 53η στην εποχή των όπεν.


Η πρεμιέρα στο Melbourne Park μπορεί να μην έχει ελληνικό ενδιαφέρον καθώς Μαρία Σάκκαρη και Στέφανος Τσιτσιπάς αγωνίζονται την Τρίτη (9/2), όμως δεν παύει να έχει σημαντικά παιχνίδια όπως αυτό των δύο NextGen, Γιανίκ Σίνερ (Ιταλία) και Ντένις Σαποβάλοφ (Καναδάς), αλλά κι εκείνο των.... ξεχασμένων Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ (Βουλγαρία) - Μάριν Τσίλιτς (Κροατία).


Πρόγραμμα - Α' Γύρος


Δεύτερα 8 Φεβρουαρίου


Rod Laver Arena


Πρωινό πρόγραμμα

  • Αναστασία Παβλιουτσένκοβα (Ρωσία) - (3) Ναόμι Οσάκα (Ιαπωνία) - 02:00

  • Λάουρα Σίγκεμουντ (Γερμανία) - (10) Σερένα Γουίλιαμς (ΗΠΑ)

  • (3) Ντόμινικ Τιμ (Αυστρία) - Μικχάιλ Κουκούσκιν (Καζακστάν)

Βραδινό πρόγραμμα

  • (WC) Λιζέτ Καμπρέρα (Αυστραλία) - (2) Σιμόνα Χάλεπ (Ρουμανία) - 10:00

  • (1) Νόβακ Τζόκοβιτς (Σερβία) - Τζέρεμι Σαρντί (Γαλλία)

Margaret Court Arena


Πρωινό πρόγραμμα

  • Κίρστεν Φλίπκενς (Βέλγιο) - Βίνους Γουίλιαμς (ΗΠΑ) - 02:00

  • Μπερνάρντα Πέρα (ΗΠΑ) - (23) Αντζελίκ Κέρμπερ (Γερμανία)

  • Μάρκος Γκιρόν (ΗΠΑ) - (6) Αλεξάντερ Ζβέρεφ (Γερμανία) - Όχι πριν τις 05:30

Βραδινό πρόγραμμα

  • (Q) Γκριτ Μίνεν (Βέλγιο) - (9) Πέτρα Κβίτοβα (Τσεχία) - 10:00

  • Ντένις Σαποβάλοφ (Καναδάς) - Γιάνικ Σίνερ (Ιταλία)

John Cain Arena

  • (17) Σταν Βαβρίνκα (Ελβετία) - Πέντρο Σόουζα (Πορτογαλία) - 03:00

  • Μιζάκι Ντόι (Ιαπωνία) - Άιλα Τομλιάνοβιτς (Αυστραλία)

  • (8) Μπιάνκα Αντρεέσκου (Καναδάς) - Μικαέλα Μπουρζανέσκου (Ρουμανία)

  • (Q) Φρεντερίκο Φερέιρα Σίλβα (Πορτογαλία) - Νικ Κύργιος (Αυστραλία) - Όχι πριν τις 10:00

1573 Arena

  • Φεντερίκο Κόρια (Αργεντινή) - (14) Μίλος Ράονιτς (Καναδάς) - 02:00

  • (15) Ίγκα Σφιόντεκ (Πολωνία) - Αράντσκα Ρους (Ολλανδία)

  • (27) Ονς Ζαμπέρ (Τυνησία) - Αντρέα Πέτκοβιτς (Γερμανία) - Όχι πριν τις 05:30

  • Κέι Νισικόρι (Ιαπωνία) - (15) Πάμπλο Καρένιο Μπούστα (Ισπανία) - Όχι πριν τις 07:00

Court 3

  • Κορεντίν Μουτέ (Γαλλία) - Τζον Μίλμαν (Αυστραλία) - 02:00

  • (19) Μαρκέτα Βοντρούσοβα (Τσεχία) - Ρεμπέκα Πέτερσον (Σουηδία)

  • (18) Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ (Βουλγαρία) - Μάριν Τσίλιτς (Κροατία)

  • (7) Αρίνα Σαμπαλένκα (Λευκορωσία) - Βικτόρια Κούζμοβα (Σλοβακία)

Court 5

  • Ζαρίνα Ντίας (Καζακστάν) - Ταμάρα Ζίντανσεκ (Σλοβενία) - 02:00

  • Άλεξ Μπολτ (Αυστραλία) - Νόμπερτ Γκόμπος (Σλοβακία)

  • (32) Βερόνικα Κουντερμέτοβα (Ρωσία) - Μάρτα Κόστιουκ (Ουκρανία) - Όχι πριν τις 05:30

  • Φράνσις Τιάφο (ΗΠΑ) - Στέφανο Τραβάγια (Ιταλία) - Όχι πριν από τις 08:00

Court 6

  • Μίομιρ Κετσμάνοβιτς (Σερβία) - Καμίλ Μάιχζακ (Πολωνία) - 05:00

  • Φεντερίκο Ντελμπόνις (Αργεντινή) - Χουάν Ιγκνάσιο Λοντέρο (Αργεντινή) - Όχι πριν τις 07:00

Court 7

  • (Q) Ρεμπέκα Μαρίνο (Καναδάς) - (WC) Κίμπερλι Μπίρελ (Αυστραλία) - 02:00

  • (Q) Μέιο Χίμπι (Ιαπωνία) - (LL) Άννα Καρολίνα Σμιέλντοβα (Σλοβακία)

  • (LL) Νταμίρ Τζουμχούρ (Βοσνία) - Τζέιμς Ντάγκγουορθ (Αυστραλία)

  • (Q) Ελιάς Ούμερ (Σουηδία) - (8) Ντιέγκο Σβάρτσμαν (Αργεντινή) - Όχι πριν τις 07:00

Court 8

  • Γιάροσλαβ Ζβέντοβα (Καζακστάν) - Καμίλα Τζόρτζι (Ιταλία) -02:00

  • (Q) Σάρα Εράνι (Ιταλία) - (30) Κιάνγκ Γουάνγκ (Κίνα)

  • (25) Μπενουά Περ (Γαλλία) - Ίγκορ Γκερασίμοφ (Λευκορωσία) - Όχι πριν τις 05:30

  • Γιουίτσι Σουγκίτα (Ιαπωνία) - (Q) Μπέρναρντ Τόμιτς (Αυστραλία)

Court 10

  • Τζιαλούνκα Μάγκερ (Ιταλία) - (Q) Ασλάν Καράτσεφ (Ρωσία) - 05:00

  • (Q) Κίμερ Κόπεανς (Βέλγιο) - Γίρι Βέσελι (Τσεχία) - Όχι πριν τις 07:00

Court 12

  • Ρέιλι Οπέλκα (ΗΠΑ) - Γιέν-Χσουν Λου (Κινέζικη Ταϊπέι) - 02:00

  • (Q) Τιμέα Μπάντος (Ουγγαρία) - (LL) Ιζαλίν Μποναβεντούρ (Βέλγιο)

  • Αλιάζ Μπέντενε (Σλοβενία) - Αλεξάντερ Μπούμπλικ (Καζακστάν)

  • Άλιζε Κορνέ (Γαλλία) - (Q) Βαλέρια Σάβινικ (Ρωσία)

Court 13

  • (10) Γκαέλ Μονφίς (Γαλλία) - Έμιλ Ρούζοβουορι (Φινλανδία) - 02:00

  • Σου Γουέι Σέι (Κινέζικη Ταϊπέι) - (Q) Τσβεντάνα Πιρόνκοβα (Βουλγαρία)

  • (24) Άλισον Ρίσκε (ΗΠΑ) - Αναστασία Ποτάποβα (Ρωσία) - Όχι πριν τις 06:30

  • Σέντρικ Μάρσελ Στεμπ (Γερμανία) - (20) Φέλιξ Οζέρ Αλιασίμ (Καναδάς) - Όχι πριν τις 08:00

Court 14

  • Νίνα Στογιάνοβιτς (Σερβία) - Ιρίνα Καμέλια Μπέγκου (Ρουμανία) - 02:00

  • Μάρτον Φούτσοβιτς (Ουγγαρία) - (WC) Μαρκ Πόλμανς (Αυστραλία)

  • Ντόμινικ Κέπφερ (Γερμανία) - (LL) Ούγκο Ντέλιεν (Βολιβία)

  • Βέρα Ζβονάρεβα (Ρωσία) - (17) Έλενα Ριμπάκινα (Καζακστάν) - Όχι πριν τις 04:00

Court 15

  • Άλμπερτ Ράμος Βινιόλας (Ισπανία) - (27) Τέιλορ Φριτς (ΗΠΑ) - 04:00

  • Βαρβάρα Γκράτσοβα (Ρωσία) - Άννα Μπλίνκοβα (Ρωσία) - Όχι πριν τις 6:00

  • (LL) Ταρό Ντάνιελ (Ιαπωνία) - (Q) Μάξιμ Κρέσι (ΗΠΑ)

Court 16

  • (32) Αντριάν Μαναρινό (Γαλλία) - Ντένις Νόβακ (Αυστρία) - 02:00

  • Κέιτι Μπόλτερ (Μ. Βρετανία) - Ντάρια Κασάτκινα (Ρωσία)

  • Φιόνα Φερό (Γαλλία) - Κατερίνα Σινιάκοβα (Τσεχία) -Όχι πριν τις 06:00

  • (Q) Σέργκι Στακόφσκι (Ουκρανία) - (23) Ντούσαν Λάγιοβιτς (Σερβία)

Court 17

  • Πολόνα Χέρτσοκ (Σλοβενία) - Καρολίν Γκαρσία (Γαλλία) - 02:00

  • Γιοσιχίτο Νισιόκα (Ιαπωνία) - Πέδρο Μαρτίνεθ (Ισπανία)

  • Γιασουτάκα Ουτσιγιάμα (Ιαπωνία) - (29) Ούγκο Αμπέρ (Γαλλία)

  • Πατρίτσια Τιγκ (Ρουμανία) - Σοράνα Κιρστέα (Ρουμανία) - Όχι πριν τις 07:00