• Thanos Stathopoulos

Τοξοβολία | Κύπελλο Σύνθετου Τόξου: Επανεμφάνιση με τίτλο για Λαμπράκη

• Ο Δημήτρης Λαμπράκης επέστρεψε στην ενεργό δράση, μετά από πολύμηνη απουσία, κατακτώντας το Κύπελλο Ελλάδος

• Στον τελικό επικράτησε του εξαιρετικού Σταύρου Κουμερτά με 140-136, ενώ πριν είχε... φροντίσει να αποκλείσει κι άλλα μεγάλα ονόματα στο Σύνθετο Τόξο

• Στις γυναίκες η Νατάσα Τσακρίρη συνέχισε την κυριαρχία της κατακτώντας έναν ακόμη τίτλο, κερδίζοντας στον τελικό την άκρως ανταγωνιστική Γεωργία Τσουκνάκη με 136-128

Η επανεμφάνιση του Δημήτρη Λαμπράκη ήταν κάτι παραπάνω από ιδανική. Ο τοξότης του Χολαργού μπορεί να είχε μείνει πίσω από πλευράς προπονήσεων, ωστόσο με οδηγό το ταλέντο του κατάφερε να φτάσει στην κορυφή του βάθρου, στο Κύπελλο Ελλάδος Σύνθετου Τόξου Ανοιχτού Χώρου που διεξήχθη το περασμένο Σαββατοκύριακο στο ΟΑΚΑ.

Ο γύρος κατάταξης δεν άφησε καλή γεύση στον Λαμπράκη, ο οποίος με επίδοση 643/720 κατέλαβε την έβδομη θέση.

Για να είμαι πιο ακριβής, ο Λαμπράκης έχασε τρεις θέσεις στο δεύτερο γύρο βολών έχοντας την 11η καλύτερη επίδοση (311), καθώς τον πρώτο γύρο τον ολοκλήρωσε ως τέταρτος (329).

Ωστόσο, αυτός που ξεχώρισε κατά τη διάρκεια του προκριματικού γύρου, ήταν ο Σταύρος Κουμερτάς που με 673/720 κι έχοντας 42 10άρια (11 κεντρικά), κατέλαβε την πρώτη θέση.

Πίσω του βρέθηκε ένα ακόμη τεράστιο όνομα στο Σύνθετο Τόξο, ο Σάκης Κωστόπουλος με 664/720, ενώ την τρίτη θέση πήρε ο εντυπωσιακός Γιάννης Λεκάτης με 658/720.

Η πρώτη πρόκληση για τον Λαμπράκη ήταν αυτή κόντρα στον τοξότη του Παναθηναϊκού Κυριάκο Κυριακόπουλο, τον οποίον και κέρδισε με 140-121.

Στο δεύτερο γύρο ο Χαράλαμπος Ιακωβίδης...χάλασε τον "εμφύλιο" επικρατώντας του συναθλητή του Λαμπράκη στο Χολαργό, Φαίδων Νούση με 130-129.

Η πορεία του Ιακωβίδη σταμάτησε πάνω στον έτερο τοξότη του Χολαργού, Δημήτρη Λαμπράκη, ο οποίος κέρδισε με 134-129 παίρνοντας το εισιτήριο για τον τρίτο γύρο των νοκ-άουτ.

Από εκεί και πέρα η πορεία του Λαμπράκη αρχίζει να γίνεται απότομα ανηφορική.

Αντίπαλος ο Σάκης Κωστόπουλος. Ένας πολύ μεγάλος αθλητής στο Σύνθετο Τόξο, ο οποίος νωρίτερα είχε δυσκολευτεί απέναντι στον πάντα υπολογίσιμο, Δημήτρη Φουκά με 131-128.

Ο Λαμπράκης κάνει το πρώτο μεγάλο παιχνίδι του και με 138-122 θα πάρει μια μεγάλη πρόκριση στα ημιτελικά εκεί όπου τον περίμενε ο πλέον φορμαρισμένος Κυριάκος Κροαζιέ.

Η μάχη αναμενόμενα μεγάλη και δύσκολη καθώς οι δυνατοί άνεμοι που έπνεαν καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα, έκανε την αποστολή όλων των τοξοτών δύσκολη.

Μετά από ένα εξαιρετικό παιχνίδι ο Λαμπράκης θα πάρει μία ακόμη μεγάλη νίκη, αυτήν τη φορά με 140-134, εξασφαλίζοντας την παρουσία του στο μεγάλο τελικό.

Δίπλα του ο μεγάλος Σταύρος Κουμερτάς. Το "αφεντικό" του Σύνθετου Τόξου στην Ελλάδα. Δύο τοξότες που στο παρελθόν μας έχουν χαρίσει μεγάλους αγώνες. Αυτός δεν θα ήταν εξαίρεση...

Ο Λαμπράκης πλέον κοιτάζει κατάματα το ψηλότερο σκαλί του βάθρου έχοντας μια μεγάλη ευκαιρία για τον τίτλο, αλλά και για να πάρει τη...ρεβάνς από τον Κουμερτά, ο οποίος στο δεύτερο γύρο απέκλεισε τον πατέρα του Λαμπράκη, Γιάννη (142-137).

Ο τελικός ήταν δραματικός με τον Δημήτρη Λαμπράκη να επικρατεί του τοξότη του Εκηβόλου, με 140-136 σφραγίζοντας τον τίτλο του Κυπελλούχου Ελλάδος και μάλιστα στην πρώτη του συμμετοχή σε αγώνες μετά από απουσία αρκετών μηνών.

Αναμέτρηση θρίλερ ήταν κι αυτή του μικρού τελικού, με τον Ανδρέα Ζαχαράκη να επικρατεί του Κροαζιέ με 139-135 παίρνοντας την τρίτη θέση.

Η...Βασίλισσα του Σύνθετου Τόξου

Στην κατηγορία των γυναικών η Νατάσα Τσακίρη έλαμψε με την παρουσία της για μια ακόμη φορά. Έχοντας την καλύτερη επίδοση στο γύρο κατάταξης (646/720), η τοξότρια της Ελευσίνας κατάφερε να περάσει ως πρώτη στις κόντρες, αφήνοντας πίσω της την Ευαγγελία-Στέλλα Κωστάκου (624/720), αλλά και τη Γεωργία Τσουκνάκη (608/720) την οποία θα έβρισκε αργότερα στον τελικό.

Η Τσακίρη πέρασε bye από τον πρώτο γύρο, ενώ στο δεύτερο αντιμετώπισε την Άννα Δούκα την οποία και κέρδισε με 122-104.

Το ίδιο έκανε και κόντρα στη δυνατή Πολυχρόνια Λεκάτη επικρατώντας αυτή τη φορά με 139-126 φτάνοντας στον τελικό. Η Τσακίρη με το ίδιο... αέρινο στιλ κατάφερε να λυγίσει την Τσουκνάκη, η οποία προσπάθησε να πιέσει την τοξότρια της Ελευσίνας μέχρι το τελευταίο τόξο.

Ωστόσο, η έμπειρη Τσακίρη πήρε τη νίκη με 136-128 πανηγυρίζοντας έναν ακόμη τίτλο στην καριέρα της. Μεγάλη μάχη υπήρξε στον αγώνα για τη διεκδίκηση της τρίτης θέσης με την Κωστάκου να επικρατεί της Λεκάτη με 133-127 ανεβαίνοντας στο τρίτο σκαλί του βάθρου.

Κυπελλούχος ο Προμηθέας

Η ομάδα του Προμηθέα κυριάρχησε στο ομαδικό ανδρών επικρατώντας στον τελικό του Εκηβόλου με 212-208.

Ανδρέας Ζαχαράκης, Κυριάκος Κροαζιέ και Δημήτρης Καράμπελας, μετά από την πρωτιά στο γύρο κατάταξης (1939) και το bye από τον πρώτο γύρο, αντιμετώπισαν την ομάδα του Χολαργού των Δημήτρη και Γιάννη Λαμπράκη και του Φαίδων Νούση, κερδίζοντας με 200-184.

Στον τελικό ο Προμηθέας βρήκε απέναντί του την ομάδα του Εκηβόλου, με τους Σταύρο Κουμερτά, Βασίλη Κόντο, και Γιάννη Γιαννάκη να αποτελούν μια παραδοσιακά δυνατή τριπλέτα.

Η τριάδα του Προμηθέα όμως ήταν εξαιρετική και με 212-208 πήρε τη νίκη και παράλληλα στέφθηκε Κυπελλούχος Ελλάδος για τη νέα σεζόν.

Στο τρίτο σκαλί του βάθρου βρέθηκαν οι τοξότες του Χολαργού, οι οποίοι επιβλήθηκαν στο μικρό τελικό του Σ.Ο.Α-Α.Σ.Ο.Ε.Ε των Σάκη Κωστόπουλου, Παναγιώτη Τζαμαλή και Πανγιώτη Μπίσια με 211-171.

Στις γυναίκες τον παρών έδωσε μόνο η ομάδα του Εκηβόλου με τις Γεωργία Τσουκνάκη, Δήμητρα Τάκη και Πολύμνια Τζανόγλου να κατακτούν τον τίτλο.

Στο διπλό μικτό Σταύρος Κουμερτάς και Γεωργία Τσουκνάκη, αν και βρέθηκαν πίσω στο γύρο κατάταξης από το δίδυμο της ΑΕΚ, Γιάννη Λεκάτη και Ευαγγελία-Στέλλα Κωστάκου (1282), σημειώνοντας τη δεύτερη καλύτερη επίδοση (1281), στις κόντρες τα πράγματα ήταν διαφορετικά.

Στον ημιτελικό το ζευγάρι του Εκηβόλου επικράτησε του αντίστοιχου της Ελευσίνας (Νατάσα Τσακίρη, Γιάννης Κωστάκης), με 143-139, ενώ στον τελικό κέρδισαν και το δίδυμο της ΑΕΚ με 146-130 κατακτώντας το Κύπελλο.