• Thanos Stathopoulos

Τοξοβολία | Πρωταθλήτρια Ελλάδος η εκπληκτική Χαλκιοπούλου-Δασκαλάκη

Updated: Feb 24, 2019

Η 15χρονη τοξότρια έκλεψε την παράσταση στο...παγωμένο Ελληνικό, επικρατώντας στον τελικό του Ολυμπιακού τόξου την Ευαγγελία Ψάρρα. Τελικός θρίλερ στους άνδρες, κυρίαρχοι Κουμερτάς και Τσακίρη στο σύνθετο

Πανελλήνιο πρωτάθλημα Κλειστού Χώρου. Τρόπος του λέγειν. Οι συνθήκες ήταν μάλλον... ανοιχτού χώρου, καθώς στις εγκαταστάσεις του Ελληνικού επικρατούσαν αρκετά χαμηλές θερμοκρασίες. Μικρός πρόλογος για να τονίσω ότι υπό αυτές τις συνθήκες όλα (μα όλα) τα παιδιά είναι πραγματικοί πρωταθλητές...

➡️ FULL RESULTS

Στο αγωνιστικό κομμάτι αυτή που ξεχώρισε και δέχθηκε τα περισσότερα συγχαρητήρια δεν ήταν άλλη από την μόλις 15 ετών Σοφία Χαλκιοπούλου-Δασκαλάκη, η οποία στέφθηκε "βασίλισσα" της Ελλάδος στο Ολυμπιακό τόξο.

Και επειδή η αξία του ηττημένου δίνει μεγαλύτερη δόξα στον νικητή, να αναφέρω ότι η αντίπαλος (στον τελικό) της αθλήτριας της Ακαδημίας Τοξοβολίας (ΑΤΟΞ), δεν ήταν όποια κι όποια, αλλά η Ευαγγελία Ψάρρα. Ο "θρύλος" της ελληνικής τοξοβολίας και μια από τις σπουδαιότερες μορφές του ελληνικού αθλητισμού γενικότερα.

Η "κόντρα" μεταξύ των δύο ξεκίνησε από τον γύρο κατάταξης. Πρώτη η Χαλκιοπούλου-Δασκαλάκη (563/600), δεύτερη η Ψάρρα (562/600). Στα νοκ-άουτ η 15χρονη ήταν απλά απίστευτη.

Η πρώτη νίκη ήρθε απέναντι στην Αγγελική Μπούρα με 7-1, ενώ με το ίδιο σκορ κέρδισε και την Ελένη Ντάτσου. Καθόλου εύκολη αποστολή καθώς τόσο η Μπούρα, όσο και η Νάτσου είναι από τις πολύ καλές Ελληνίδες τοξότριες.

Ημιτελικά κόντρα στην Δώρα Ποιμενίδου. Ακόμη μία δύσκολη αντίπαλος για την αθλήτρια του ΑΤΟΞ, η οποία όμως κατάφερε να επικρατήσει με 6-2 παίρνοντας το εισιτήριο για τον τελικό. Εκεί την περίμενε η Ψάρρα που νωρίτερα είχε την Στέλλα Αναστασιάδη με 7-3.

Ο τελικός ήταν παράσταση για έναν ρόλο. Με πρωταγωνίστρια την 15χρονη Χαλκιοπούλου-Δασκαλάκη. Απίστευτη εμφάνιση και νίκη με 6-0 απέναντι στην "θρυλική" Ψάρρα.

Τη μάχη για το χάλκινο μετάλλιο την κέρδισε η Ποιμενίδου, η οποία επικράτησε της Αναστασιάδη με 6-4 ανεβαίνοντας στο τρίτο σκαλί του βάθρου.

Θρίλερ στους άνδρες...

Στην κατηγορία των ανδρών ο Παναγιώτης Ξαρχογιαννόπουλος έδειχνε πανέτοιμος για να ανέβει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Στον γύρο κατάταξης ο τοξότης του Χολαργού, ήταν πρώτος με 568/600. Στα νοκ-άουτ φάνηκε επίσης "φουριόζος" κερδίζοντας κατά σειρά τους Ευθύμη Αλέπη (6-2), Αλέξανδρο Καραγεωργίου (7-3) και Λευτέρη Μανούρα (6-4).

Την ίδια ώρα, ο τρίτος στον γύρο κατάταξης (562/600), Παναγιώτης Καρτσαΐτης "εξολόθρευε" ότι υπήρχε σε...Κωνσταντίνος στα ταμπλό των νοκ-άουτ.

Ξεκίνησε με τον εξαιρετικό Κωνσταντίνο Μπινυχάκη (7-3), συνέχισε με τον πάντα επικίνδυνο Κωνσταντίνο Κουτσικάκη (6-4), ενώ στα ημιτελικά επικράτησε και του ταλαντούχου Κωνσταντίνο Γιάντσιου (7-1).

Ο τελικός ήταν δραματικός με τους Ξαρχογιαννόπουλο και Κατσαΐτη να λύνουν τις διαφορές τους στο shoot-off, με τον δεύτερο να φέρνει 10άρι, ενώ το βέλος του Ξαρχογιαννόπουλου να σταματάει στο εννέα. Ένας εξαιρετικός τελικός, δύο ικανότατοι τοξότες με την αναμέτρησή τους να...ζεσταίνει λίγο την ατμόσφαιρα.

Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Κωνσταντίνος Γιάντσιος ο οποίος επικράτησε του Λευτέρη Μανούρα με 7-1.

Δύο κολλητοί σε σούπερ τελικό...

Στο σύνθετο ανδρών Σταύρος Κουμερτάς και Σάκης Κωστόπουλος έφτασαν να διεκδικούν ένα ακόμη χρυσό μετάλλιο. Δύο τοξότες οι οποίοι δεν χρειάζονται ιδιαίτερες συστάσεις στο σύνθετο τόξο. Μεγάλη εμπειρία, μεγάλο ταλέντο και πάντα δύο από τις ελπίδες μας για τις σημαντικές διοργανώσεις του εξωτερικού.

Ο Κουμερτάς ολοκλήρωσε τον προκριματικό γύρο με 587/600, αφήνοντας πίσω του τον Κωστόπουλο με 579/600. Στα νοκ-άουτ ο Κουμερτάς βρήκε μπροστά του αρκετά δύσκολους αντιπάλους.

Στον πρώτο γύρο ο τοξότης του Α.Σ.Η Εκηβόλος, επικράτησε του Κωνσταντίνου Παπαδάκη με 149-129, ενώ αμέσως μετά αντιμετώπισε ένα από τους πλέον ταλαντούχους και πανέξυπνους Έλληνες τοξότες, τον Γιάννη Λαμπράκη. Μετά από μια συναρπαστική μάχη ο Κουμερτάς θα επικρατήσει με 148-143 παίρνοντας την πρόκριση.

Τρίτος αντίπαλος ο Μιχάλης Νούσης με τον Κουμερτά να επικρατεί με 145-132, ενώ στα ημιτελικά θα κερδίσει και τον Γιάννη Λεκάτη, μετά από μια ακόμη δραματική αναμέτρηση, με 145-143, την ίδια ώρα που ο Κωστόπουλος επικρατούσε του Κωνσταντίνου Ψαράκη με 147-143.

Στον τελικό, οι δύο πολύ καλοί φίλοι, δεν θα δείξουν... έλεος ο ένας στον άλλον. Ο Κουμερτάς θα πάρει τη νίκη με 145-142 και θα στεφθεί πρωταθλητής Ελλάδος, αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον Κωστόπουλο. Πίσω από τους...διόσκουρους βρέθηκε ο Κωνσταντίνος Ψαράκης, που επικράτησε στην αναμέτρηση για το χάλκινο μετάλλιο του Γιάννη Λεκάτη με 145-141.

Τσακίρη on fire...

Στην κατηγορία του σύνθετου τόξου στις γυναίκες, η Νατάσα Τσακίρη μπορεί να πέρασε διά πυρός και σιδήρου, ωστόσο διαχειρίστηκε με εξαιρετικά ψύχραιμο τρόπο τις κρίσιμες βολές κατακτώντας το πρωτάθλημα Ελλάδος.

Στον προκριματικό γύρο ήταν μακράν καλύτερη σημειώνοντας 568/600, με την Κατερίνα Ορφανίδη να έρχεται στην δεύτερη θέση της κατάταξης με 545/600.

Η Τσακίρη θα επικρατήσει με 142-137 στον δεύτερο γύρο των νοκ-άουτ της Αγγελικής Καλαμπαλίκη, ενώ αμέσως μετά θα κερδίσει, μετά από έναν όμορφο αγώνα, την Πολυχρόνια Λεκάτη με 145-141.

Στον τελικό είχε...δίπλα της την άκρως ανταγωνιστική, Κατερίνα Ορφανίδου, την οποία κατάφερε να λυγίσει επικρατώντας με 143-141 ανεβαίνοντας στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου. Την τρίτη θέση κατέκτησε η Ελευθερία Βόκολου, η οποία επικράτησε στον μικρό τελικό της Πολυχρόνια Λεκάτης με 141-136.

ΟΜΑΔΙΚΑ

Στο ομαδικό ανδρών, στο Ολυμπιακό τόξο, ο Σύλλογος Τοξοβολίας "Τετραπτερυλλίς" επικράτησε του ΣΚΟΑΑΠΘ στον τελικό με 5-3 με τις "ακρίδες" (Κωνσταντόπουλος-Γιάντσιος-Αλέπης) να κατακτούν το πρωτάθλημα Ελλάδος.

Στο μικρό τελικό και στον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο το Σωματείο Τοξοβολίας "Φιλοκτήτης" κέρδισε τον Παναθηναϊκό με 6-2 ανεβαίνοντας στο τρίτο σκαλί του βάθρου.

Στο σύνθετο τόξο ανδρών ο Α.Σ.Η Εκηβόλος ήταν ο μεγάλος νικητής με τους Κουμερτά-Κόντο-Γιαννάκη, να επικρατούν των Κιουράνη-Σταμέλο-Κωστάκη του Σ.Ο Ελευσίνας με 227-223.

Τρίτη θέση για τους τοξότες του Γ.Α.Σ Χολαργού (Λαμπράκης-Ζαντιώτης-Νούσης), οι οποίοι επικράτησαν των αθλητών του Α.Σ.Π Προμηθέας (Ζαχαράκης-Ψαράκης-Κροαζιέ) με 235-227.

Στο μικτό (Ολυμπιακό τόξο) νικητές ήταν οι Ψάρρα-Παπαβασιλείου (ΣΚΟΑΑΠΘ) επικρατώντας στον τελικό των Παπαδοπούλου και Καλογιάννη με 5-1. Το χάλκινο μετάλλιο ήταν....οικογενειακη υπόθεση με τα αδέλφια Αναστασία και Παναγιώτη Κατσαΐτη (Μέγας Αλέξανδρος) κερδίζοντας τους Αναστασία Δράκου και Κωνσταντίνο Κωνσταντόπουλο με 5-3.

Στο μικτό του σύνθετου τόξου, Ορφανίδου και Λαμπράκης (Γ.Α.Σ Χολαργός) επικράτησαν στον τελικό των Κωστάκου και Λεκάτη με 149-147, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο, ενώ στον μικρό τελικό οι Τζανόγλου και Κουμερτάς (Εκηβόλος) ξεπέρασαν την αντίσταση του διδύμου Αθανασιάδη-Δρακιώτη κερδίζοντας με 151-145.