• Thanos Stathopoulos

Wimbledon | Το πρόγραμμα της Δευτέρας 1/7

Με Στέφανο Τσιτσιπά και Μαρία Σάκκαρη η πρεμιέρα του 133ου Wimbledon. Ο νούμερο 7 του ταμπλό αντιμετωπίζει τον Ιταλό Thomas Fabbiano (όχι πριν τις 16:00), ενώ η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια θα κληθεί να ξεπεράσει το εμπόδιο της Αμερικανίδας Bernarda Pera (13:00)

Πρεμιέρα και για τον νούμερο 1 του κόσμου και κάτοχο του τίτλου, Novak Djokovic, ο οποίος θα αντιμετωπίσει τον επικίνδυνο, ειδικά στο γρασίδι, Philipp Kohlschreiber, στο πρώτο παιχνίδι του κεντρικού κορτ, σε μια ημέρα που με-μικρές εξαιρέσεις- απουσιάζουν οι δυνατές αναμετρήσεις.


Ο περσινός φιναλίστ, Kevin Anderson θα προσπαθήσει να ξεπεράσει τον ανεβασμένο Γάλλο, Pierre-Hugues Herbert, ενώ ο νούμερο 22 του ταμπλό, Stan Wawrinka, θα παίξει κόντρα στον Βέλγο Ruben Bemelmans.


Στους... γαλλόφωνους "εμφυλίους" o Gael Monfils θα βρει απέναντί του τον Ugo Humbert, ενώ ο Καναδός και φορμαρισμένος, στη σεζόν του γρασιδιού, Felix Auger-Aliassime θα αντιμετωπίσει τον συμπατριώτη του Vasek Pospisil.


Στη μάχη ρίχνεται και ο Grigor Dimitrov, με τον Γάλλο Corentin Moutet να τον απειλεί, αλλά και ο νούμερο 6 του ταμπλό Alexander Zverev, ο οποίος θα κοντραριστεί με τον Τσέχο Jiri Vesely.


"Παγίδες" στο ταμπλό των γυναικών...

Αντίθετα με τους άνδρες, στις γυναίκες τα πράγματα είναι λίγο πιο αμφίρροπα όσο αφορά την πρεμιέρα του τρίτου Grand Slam της σεζόν.


H νούμερο 2 του κόσμου, Naomi Osaka θα παίξει κόντρα στην πολύ επικίνδυνη Καζακστανή, Yulia Putintseva, ενώ το ίδιο επικίνδυνη είναι και η αποστολή της Simona Halep που θα αντιμετωπίσει τη Λευκορωσίδα, Aliaksandra Sasnovich.


Η Δανή Caroline Wozniacki, η οποία πέρσι είχε... αποχαιρετήσει νωρίς το Λονδίνο, γνωρίζοντας τον αποκλεισμό στο δεύτερο γύρο, θα παίξει κόντρα στην Ισπανίδα και με "γεμάτη" χρονιά φέτος, Sara Sorribes Tormo, ενώ πολύ ενδιαφέρον αναμένεται το παιχνίδι της Λευκορωσίδας Aryna Sabalenka με τη Σλοβάκα Magdalena Rybarikova.


Από τα πιο σημαντικά παιχνίδι της πρώτης ημέρας της διοργάνωσης, στο ταμπλό των γυναικών, είναι κι αυτό της Λευκορωσίδας Victoria Azarenka με τη Γαλλίδα Alize Cornet, αλλά κι εκείνα των Jelena Ostapenko (Λετονία) - Su Wei Hsieh (Κινεζική Ταϊπέι), Anna Karolina Schmiedlova (Σλοβακία) - Monica Puig (Πουέρτο Ρικο) και Dyana Yastremska (Ουκρανία) - Camilla Giorgi (Ιταλία).


Πρόγραμμα (Α' Γύρος)

Δευτέρα 1 Ιουλίου

  • Center Court [1] Novak Djokovic (Σερβία) - Philipp Kohlschreiber (Γερμανία) - 15:00 Yulia Putintseva (Καζακστάν) - [2] Naomi Osaka (Ιαπωνία) [30] Kyle Edmund (Μ. Βρετανία) - Jaume Munar (Ισπανία)

  • Court 1 [7] Simona Halep (Ρουμανία) - Aliaksandra Sasnovich (Λευκορωσία) - 15:00 [Q] Jiri Vesely (Τσεχία) - [6] Alexander Zverev (Γερμανία) Venus Williams (ΗΠΑ) - Cori Gauff (ΗΠΑ)

  • Court 2 [22] Stan Wawrinka (Ελβετία) - [Q] Ruben Bemelmans (Βέλγιο) - 13:00 Lin Zhou (Κίνα) - [3] Karolina Plisskova (Τσεχία) Thomas Fabiano (Ιταλία) - [7] Στέφανος Τσιτσιπάς (Ελλάδα) [14] Caroline Wozniacki (Δανία) - Sara Sorribes Tormo (Ισπανία)

  • Court 3 [4] Kevin Anderson (Ν. Αφρική) - Pierre Hugues Herbert (Γαλλία) - 13:00 Magdalena Rybarikova (Σλοβακία) - [10] Aryna Sabalenka (Λευκορωσία) Kristie Ahn (ΗΠΑ) - [12] Anastasija Sevastova (Λετονία) Ugo Humbert (Γαλλία) -[16] Gael Monfils (Γαλλία)

  • Court 12 Caty McNally (ΗΠΑ) - Heather Watson (Μ. Βρετανία) - 13:00 [19] Felix Auger - Aliassime (Καναδάς) - [PR] Vasek Pospisil (Καναδάς) Prajnesh Gunneswaran (Ινδία) - [15] Milos Raonic (Καναδάς)

  • Court 18 [8] Elina Svitolina (Ουκρανία) - Daria Gavrilova (Αυστραλία) - 13:00 [10] Karen Khachanov (Ρωσία) - [Q] Soonwoo Kwon (Ν. Κορέα) [11] Daniil Medvedev (Ρωσία) - Paolo Lorenzi (Ιταλία) [28] Su-Wei Hsieh (Κινεζική Ταϊπέι) -Jelena Ostapenko (Λετονία)

  • Court 4 Peter Gojowczyk (Γερμανία) - [23] Roberto Bautista Agut (Ισπανία) - 13:00 Anna Karolina Schmiedlova (Σλοβακία) - Monica Puig (Πουέρτο Ρίκο) Danielle Collins (ΗΠΑ) - Zarina Diyas (Καζακστάν) Lorenzo Sonego (Ιταλία) - [Q] Marcel Granollers (Ισπανία)

  • Court 6 Polona Hercog (Σλοβενία) - Viktoria Kuzmova (Σλοβακία) - 13:00 Mihaela Buzarnescu (Ρουμανία) - Jessica Pegula (ΗΠΑ) Hubert Hurkacz (Πολωνία) - [32] Dusan Lajovic (Σερβία) Roberto Carballes Baena (Ισπανία) - Miomir Kecmanovic (Σερβία)

  • Court 7 [PR] Cedik-Marcel Stebe (Γερμανία) - Reilly Opelka (ΗΠΑ) - 13:00 Karolina Muchova (Τσεχία) - Alekandra Krunic (Σερβία) [Q] Andrea Arnaboldi (Ιταλία) - Ivo Karlovic (Κροατία) Dalila Jakupovic (Σλοβενία) - Kirsten Flipkens (Βέλγιο)

  • Court 8 Dayana Yastremska (Ουκρανία) - Camila Giorgi (Ιταλία) - 13:00 Ernests Gulbis (Λετονία) - Leonardo Mayer (Αργεντινή) Pablo Carreno Busta (Ισπανία) - [Q] Alexei Popyrin (Αυστραλία)

  • Court 9 Marie Bouzkova (Τσεχία) - Mona Barthel (Γερμανία) -13:00 [PR] Steve Darcis (Βέλγιο) - Mischa Zverev (Γερμανία) Veronika Kudermetova (Ρωσία) - Ysaline Bonaventure (Βέλγιο) Jeremy Chardy (Γαλλία) - Martin Klizan (Σλοβακία)

  • Court 10 Margarita Gasparyan (Ρωσία) - Anna Lena Friedsam (Γερμανία) - 13:00 Denis Kudla (ΗΠΑ) - Malek Jaziri (Τυνησία) Anastasia Potapova (Ρωσία) - Jil Teichmann (Ελβετία) Rebecca Peterson (Σουηδία) - Yanina Wickmayer (Βέλγιο)

  • Court 11 [Q] Marcos Giron (ΗΠΑ) - [WC] Feliciano Lopez (Ισπανία) - 13:00 Iga Swiatek (Πολωνία) - Viktorija Golubic (Ελβετία) Pablo Cuevas (Ουρουγουάη) - Damir Dzumhur (Βοσνία)

  • Court 14 [27] Sofia Kenin (ΗΠΑ) - Astra Sharma (Αυστραλία) - 13:00 Shelby Rogers (ΗΠΑ) - [20] Anett Kontaveit (Εσθονία) [PR] Jozef Kovalik (Σλοβακία) - Robin Haase (Ολλανδία) [28] Benoit Paire (Γαλλία) - Juan Ignacio Londero (Αργεντινή)

  • Court 15 [PR] Janko Tipsarevic (Σερβία) - Yoshihito Nishioka (Ιαπωνία) - 13:00 [16] Marketa Vondrousova (Τσεχία) - Madison Brengle (ΗΠΑ) Grigor Dimitrov (Βουλγαρία) - [Q] Corentin Moutet (Γαλλία) Shuai Zhang (Κίνα) - [23] Caroline Garcia (Γαλλία)

  • Court 16 Bernarda Perra (ΗΠΑ) - [31] Μαρία Σάκκαρη (Ελλάδα) - 13:00 Andreas Seppi (Ιταλία) - Nicolas Jarry (Χιλή) [Q] Kamil Majchrzak (Πολωνία) - Fernando Verdasco (Ισπανία) Ajla Tomljanovic (Αυστραλία) - [29] Daria Kasatkina (Ρωσία)

  • Court 17 [17] Madison Keys (ΗΠΑ) - Luksika Kumkhum (Ταϊλάνδη) - 13:00 [24] Petra Martic (Κροατία) - Jeniffer Brady (ΗΠΑ) Marius Copil (Ρουμανία) - [26] Guido Pella (Αργεντινή) Bradley Klahn (ΗΠΑ) - [21] David Goffin (Βέλγιο)

Never Miss a Post. Subscribe Now!

© 2023 by Kathy Schulders. Proudly created with Wix.com  

  • Grey Twitter Icon
  • Grey LinkedIn Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Grey Pinterest Icon